Jak zapewnić wodę w ogrodzie?

15-jak-zapewnic-wode-w-ogrodzie

Dostęp do wody w ogrodzie jest niezbędny. Jest ona konieczna do nawadniania hodowanej roślinności, ale również rozmaitych prac porządkowych w przestrzeni zewnętrznej. Jak dobrze zaplanować doprowadzenie wody?

1. Podłączenie do kanalizacji 2. Studnia – dodatkowe źródło wody w ogrodzie
3. Hydrofor – jak przygotować do pracy?

1. Podłączenie do kanalizacji

To najprostszy sposób na zapewnienie wody w ogrodzie. Przyłącza oraz krany ogrodowe powinny być zlokalizowane w łatwo dostępnych miejscach. Idealnym rozwiązaniem jest kilka punktów ujęć, dzięki czemu uniknie się uciążliwego przeciągania węża ogrodowego.

Niestety, ten sposób jest również najdroższy, gdyż wiąże się z dodatkowymi opłatami za wodę. Może to być nawet dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie. Koszt ten można zmniejszyć poprzez zainstalowanie dodatkowego wodomierza. Wówczas zapłacisz jedynie za pobór wody, a nie za odprowadzanie ścieków. Wodomierz można zamontować jako drugi układ pomiarowy lub jako podlicznik.

2. Studnia – dodatkowe źródło wody w ogrodzie

Nawet kiedy dom podłączony jest do miejskiej kanalizacji, dobrym rozwiązaniem jest własna studnia. Może to być studnia kopana, wąskorurowa lub głębinowa. Jej rodzaj jest uzależniony m.in. od wydajności oraz głębokości podziemnych źródeł. Jeśli woda ma służyć jedynie do podlewania roślin ogrodowych i trawnika, jej jakość nie jest tak istotna. Ważne, żeby jej ilość wystarczyła do nawodnienia ogrodu - szacuje się, że do podlania 1m2 potrzeba aż 20 litrów wody. Stały dostęp do źródła wody zapewni zainstalowanie pompy z hydroforem.

Czym się różnią poszczególne rodzaje studni? Studnie kopane są zazwyczaj dosyć płytkie, ich głębokość nie przekracza 10m. Z tego powodu woda jest zanieczyszczona i nie nadaje się do spożycia ani do podlewania warzyw lub ziół hodowanych w ogrodzie. Działa ona przy zastosowaniu pompy ssącej lub zanurzeniowej. Dosyć popularne są studnie wąskorurowe, tak zwane pompy abisynki. Woda pochodzi z tych samych warstw, co w przypadku studni kopanych, ale jest wydobywana za pomocą rury zakończonej filtrem. Studnie głębinowe natomiast, zapewniają czerpanie wody z różnych warstw ziemi, nawet bardzo głębokich. Można z nich dostarczać wodę dla całego gospodarstwa domowego. Z tego względu takie studnie są drogie, a ich budowa wymaga udziału specjalistów.

3. Hydrofor – jak przygotować do pracy?

Bez względu na to, czy czerpiesz wodę z własnej studni, z wodociągu czy ze zbiorników bezciśnieniowych (np. z deszczówką) warto zainstalować hydrofor. Jego zadaniem jest podnoszenie ciśnienia wody. Standardowy zestaw hydroforowy składa się pompy, zbiornika wodno-powietrznego (hydroforu) i przekaźnika ciśnieniowego. Jego działanie jest dosyć proste: woda jest wpompowywana do hydroforu, w którym wraz ze wzrostem poziomu wody podnosi się ciśnienie. Kiedy osiągnie ono już wystarczającą wartość, pompa wyłącza się automatycznie. Odkręcenie kranu powoduje wypchnięcie wody ze zbiornika ze zwiększoną siłą.

Przy wyborze hydroforu ważne jest, aby jego wielkość dostosować do potrzeb, dzięki czemu system będzie nam służył przez długi okres. Ma to także bezpośredni wpływ na odpowiednie ciśnienie wody w rurach.

Hydrofor wykorzystywany jedynie do podlewania ogrodu trzeba przygotować do pracy po zimie. Aby działał sprawnie, należy sprawdzić, czy panuje w nim właściwe ciśnienie i znajduje się odpowiednia ilość powietrza. To dzięki niemu woda się spręża i rozpoczyna się proces jej pompowania. Jeśli powietrza jest zbyt mało, zaleca się dopompowanie go pompką bezolejową, kompresorem albo całkowite spuszczenie wody z hydroforu – wtedy cały napełni się powietrzem.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry