Samodzielne wykonanie zadaszenia tarasu

Duży taras z zestawem mebli ogrodowych zadaszony drewnianą konstrukcją.

Do samodzielnego wykonania zadaszenia tarasu potrzebujesz jedynie manualnych zdolności i zmysłu technicznego. Zamówienie tego rodzaju konstrukcji u fachowców to z reguły znaczny wydatek. OBI pokaże Ci, w jaki sposób możesz samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu.

W lecie wiele osób przenosi swój salon na taras. Jeśli pogoda dopisuje, można tam cudownie odpoczywać, przyjmować gości i serwować posiłki. Zadaszenie tarasu pozwoli Tobie i Twoim bliskim wspólnie spędzać miłe chwile nawet wtedy, gdy praży słońce albo pada deszcz. Pod zadaszeniem znajdą schronienie nie tylko Twoi goście, ale także meble ogrodowe.

1. Drewno lub aluminium – jakie materiały wybrać do zadaszenia tarasu? 2. Zadaszenie z gotowych elementów czy samodzielnie zbudowana konstrukcja?
3. Szkielet zadaszenia tarasu 4. Czy do wykonania zadaszenia tarasu potrzebujesz pozwolenia na budowę?
Taras z kanapą zadaszony białą konstrukcją z aluminium.

1. Drewno lub aluminium – jakie materiały wybrać do zadaszenia tarasu?

Zadaszenie tarasu powinno przetrwać nawet silne burze. Ważne zatem jest, aby wykonać je z wytrzymałych materiałów. W przypadku większości tarasów drewno jest najlepszym materiałem do wykonania konstrukcji, jest dostępne w dość korzystnej cenie, wytrzymałe i pozwala na dowolną aranżację. Do gatunków drewna wykorzystywanych najczęściej na budulec tego typu konstrukcji zalicza się daglezję i drewno klejone, które produkowane jest przemysłowo i ze względu na technikę wykonania jest materiałem szczególnie wytrzymałym, charakteryzującym się tym, że rzadko pęka. Wadą drewna jest niestety konieczność jego regularnej impregnacji.

W porównaniu z drewnianym szkieletem, konstrukcja wykonana z aluminium jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Szczególnie dobrze znosi też niekorzystne warunki atmosferyczne. Cena tego rodzaju konstrukcji przewyższa jednak cenę szkieletu z drewna.

Przy budowie zadaszenia możesz wybierać spośród wielu różnych materiałów. Aby taras zbyt mocno nie zacienił przylegających do niego pomieszczeń domu, zaleca się stosowanie materiałów przepuszczających światło. Szkło wielowarstwowe klejone dostępne jest zarówno w wariancie przezroczystym, jak i mlecznym. Materiał ten jest wprawdzie bardzo wytrzymały, ale ze względu na ciężar własny wymaga bardzo solidnej konstrukcji wsporczej. Łatwiejsze w obróbce są półprzezroczyste płyty komorowe z poliwęglanu lub akrylu. Niedrogim rozwiązaniem są płyty faliste z PVC dostępne w wersji przezroczystej, półprzezroczystej oraz kolorowej, które pozwalają na różne aranżacje.

Majsterkowicz przymocowuje płyty na górnej powierzchni zadaszenia tarasu.

2. Zadaszenie z gotowych elementów czy samodzielnie zbudowana konstrukcja?

Jeśli masz smykałkę do majsterkowania i doświadczenie w tym zakresie, możesz samodzielnie zaprojektować zadaszenie swojego tarasu. W takiej sytuacji rozsądny będzie wybór konstrukcji drewnianej. Aluminium jest materiałem trudnym w obróbce i wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Zadaszenie tarasu musi opierać się na statycznej konstrukcji. Warunkiem samodzielnego wykonania zadaszenia jest umiejętność bezpiecznego posługiwania się wiertarką, piłą i przeprowadzenia koniecznych obliczeń. Musisz mieć pewność, że Twoja konstrukcja wytrzyma nie tylko swój własny ciężar, ale także ciężar dodatkowy, np. zalegający na niej zimą śnieg.

W markecie OBI możesz zlecić przycięcie potrzebnych materiałów, a potem samodzielnie je zmontować. W wielu przypadkach dużo prostszym rozwiązaniem jest wybór zadaszenia z gotowych elementów. Oferta producentów jest bardzo bogata: zadaszenia o różnych kształtach i w wielu rozmiarach sprawią, że szybko znajdziesz optymalne dla siebie rozwiązanie. Wprawdzie zadaszenie z gotowych elementów jest prostsze w montażu, wymaga jednak także zdolności manualnych i zmysłu technicznego.

Słup drewniany osadzony na stalowej kotwie do słupów.

3. Szkielet zadaszenia tarasu

Nieważne, czy chcesz złożyć zadaszenie z gotowych elementów, czy może zamierzasz samodzielnie je wybudować. W obu przypadkach musisz osadzić w podłożu słupy pod konstrukcję. Potrzebne będą Ci do tego stalowe kotwy do słupów, które zalewa się betonem lub przykręca do betonowego fundamentu. O sposobie wylewania fundamentów betonowych pod słupki dowiesz się z naszego poradnika.

Fundament betonowy pod drewnianą konstrukcję nie tylko zwiększy jej stabilność, ale także zabezpieczy słupy przed wilgocią, która mogłaby zniszczyć drewno. W markecie OBI znajdziesz różnego rodzaju kotwy do słupków. Doradcy w OBI chętnie podpowiedzą Ci, które z nich nadają się na zadaszenia. Kotwy musisz kupić również wtedy, gdy będziesz montować zadaszenie z gotowych elementów, ponieważ producenci zwykle nie dołączają ich do zestawu.

Konstrukcja nośna zadaszenia składa się z podpór poprzecznych oraz krokwi, na których następnie montuje się pokrycie dachowe. Liczba podpór poprzecznych zależy od wielkości zadaszenia. Pamiętaj o tym, aby podpory miały odpowiednią grubość. Wybierając podpory, musisz uwzględnić ewentualny ciężar zalegających mas śnieżnych, ciężar samego pokrycia oraz długość belek. Krokwie leżą zwykle wzdłuż na podporach poprzecznych i tworzą podstawę dla pokrycia dachowego.

Jeśli do zadaszenia użyjesz płyt komorowych z poliwęglanu, rozstaw krokwi powinien odpowiadać szerokości płyt i wynosić ok. 85 cm. Jeśli pokrycie dachowe jest cięższe, np. ze szkła lub dachówek ceramicznych, musisz zmniejszyć rozstaw krokwi. W przypadku pokrycia z dachówek krokwie należy montować co ok. 60 cm. Jeśli montujesz zadaszenie z gotowych elementów, odpowiednie informacje dołączone są do zestawu.

Pracownica wydziału ds. budownictwa w kasku ochronnym i z kodeksem pod pachą.

4. Czy do wykonania zadaszenia tarasu potrzebujesz pozwolenia na budowę?

Budowa zadaszenia tarasu przylegającego do domu może w świetle prawa stanowić jego przebudowę. A to oznacza, że konieczne może być pozwolenie na budowę. Czy rzeczywiście będzie ono potrzebne, zależy od obowiązujących przepisów. Przed budową zadaszenia skontaktuj się koniecznie z lokalnym wydziałem ds. budownictwa i zapytaj o przepisy obowiązujące na terenie Twojej gminy.

Dach nad tarasem stanowi optymalną ochronę przed słońcem i deszczem. Ponadto jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie zadaszenia, zaoszczędzisz dużo pieniędzy. Dostępne w handlu zadaszenia z gotowych elementów ułatwią Ci pracę, ponieważ dzięki prostocie swojej konstrukcji wymagają jedynie nieznacznych umiejętności technicznych.

  • Zamów i odbierz
  • Dostawa
  • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry