Szklarnia na balkonie w bloku – jak ją założyć?

29-szklarnia-na-balkonie-w-bloku-jak-ja-zalozyc

To coś dla entuzjastów ogrodnictwa, którzy nie mają ogrodu ani działki. Jeśli masz do dyspozycji parapet, z łatwością wyhodujesz w niej młode siewki, kiełki i mikrolistki. Posiadacze balkonów mogą hodować w szklarniach w zasadzie wszystko, co tylko zechcą.

1. Kup gotową szklarnię lub zrób ją sam 2. Jak wyhodować własne warzywa?
3. Zasady uprawiania roślin w domowej szklarni

1. Kup gotową szklarnię lub zrób ją sam

W zależności od potrzeb możesz kupić specjalne regały pokryte folią lub mini szklarnie do wysiewu nasion. Te pierwsze składają się z metalowych półek, na które nakłada się specjalnie dopasowaną, zapinaną folię z PCV. Dzięki temu rośliny można osłonić od wiatru lub przewietrzyć w razie potrzeby. Na półkach takiej szklarni możesz zmieścić całkiem sporo doniczek, w których wyhodujesz m. in. pomidory, sałatę, paprykę czy rośliny ozdobne. Taka szklarnia wymaga wygospodarowania dla niej dobrze nasłonecznionego miejsca.

Mini szklarnie to najmniejsze wersje szklarni, które wymagają, jak sama nazwa wskazuje, minimalnej powierzchni – w zależności od modelu zmieszczą się na małych balkonach i na domowych parapetach. Mogą być przeznaczone do wysiewu nasion. W takiej wersji składają się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu pojemników i specjalnej pokrywy z tworzywa sztucznego. Ale są też wersje bardziej dekoracyjne – w kształcie małych domków lub ozdobnych kloszy.

Jeśli jesteś amatorem majsterkowania, możesz zbudować szklarnię samodzielnie. Wówczas będzie ona nie tylko oryginalna, ale także dopasowana do potrzeb i rozmiarów balkonu, którym dysponujesz. Możesz wykorzystać do tego stare okna, szafę lub stworzyć całkowicie nową konstrukcję. Do wersji mini możesz wykorzystać słoiki. Postawione na parapecie, będą oryginalną ozdobą w duchu „zero waste”.

2. Jak wyhodować własne warzywa?

Czy mieszkając w bloku można wyhodować własne warzywa? Jeśli wykorzystasz efekt szklarniowy – tak. Jak on działa? Każdy, kto choć raz był w szklarni, odczuł na własnej skórze, że temperatura w niej jest wyższa niż na zewnątrz. Szkło, lub inny materiał użyty do jej pokrycia, zatrzymuje ciepłe powietrze, dzięki któremu w szklarni tworzy się korzystny mikroklimat. A to sprawia, że wszystko tu rośnie i dojrzewa dużo szybciej. Wysoka temperatura sprawia, że rośliny można zasadzić kilka tygodni wcześniej i cieszyć się nimi dłużej – nawet do listopada.

Jak to zrobić? Sposobów jest kilka. Możesz zacząć już wczesną wiosną, a nawet zimą, siejąc nasiona warzyw. Wykorzystaj do tego specjalną doniczkę na rozsady lub doniczki torfowe. Kiedy rośliny podrosną przesadź je do większych doniczek. Dzięki temu będziesz cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi, ekologicznymi nowalijkami, takimi jak rzodkiewka, sałata, szczypiorek czy koperek. Ale nie ograniczaj się tylko do nich. Spróbuj zasadzić w ten sposób pomidorki koktajlowe ogórki, seler czy pietruszkę. Mini szklarnie doskonale sprawdzają się przy uprawianiu wszystkich ziół, kiełków i mikrolistków.

3. Zasady uprawiania roślin w domowej szklarni

Aby szklarnia domowa spełniła swoją rolę, musisz wygospodarować dla niej odpowiednie miejsce. Najlepiej, jeśli balkon jest usytuowany od strony południowej, gdzie jest dość ciepło i umiarkowanie jasno. Do posadzenia roślin użyj ziemi odpowiedniej do uprawianych gatunków. Nie zapomnij o drenażu. Ziemia powinna być cały czas wilgotna, więc warto ją regularnie zraszać. Pamiętaj, że w warunkach szklarniowych podłoże szybciej się wysusza. Zbyt wysoka temperatura, może także zaszkodzić roślinom, zwłaszcza młodym. W upalne dni zostaw otwarte drzwi szklarni, aby zapewnić roślinom odpowiednią cyrkulację powietrza. 

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry