Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Szklarnia otwiera w ogrodzie zupełnie nowe możliwości. Wiosną wykorzystuje się ją do uprawy warzyw i kwiatów. Latem można w niej sadzić ciepłolubne odmiany pomidorów, bakłażanów i papryki. Jeśli szklarnia jest dodatkowo ocieplana, można przezimować w niej kwiaty i inne rośliny doniczkowe, a nawet przez cały rok uprawiać warzywa.
Można spotkać szklarnie wolnostojące lub takie, które budowane są przy garażu czy też przy ścianie domu. Ich kształt nie musi być zawsze prostokątny. Coraz częściej spotyka się szklarnie pawilony ogrodowe, które są szczególnie atrakcyjne i nadają ogrodowi ciekawego charakteru. Przy wejściu do szklarni idealnie sprawdzą się inspekty czy skrzynie nakryte folią. W dalszej części poradnika przedstawiamy najważniejsze typy szklarni i podpowiadamy na co powinieneś zwrócić uwagę przed rozpoczęciem jej budowy.
Szklarnia wolnostojąca zapewnia dużą elastyczność, dodatkowo ma szereg innych zalet. Wysokie ścianki umożliwiają pracę bez konieczności schylania się, a ustawiając półkę w górnej części szklarni, zapewniamy odpowiednią ilość miejsca na długie pędy pomidorów czy ogórków. Korzystne jest także naturalne oświetlenie takiej szklarni. Im szlarnia jest większa, tym bardziej stabilne warunki w niej panują i nie występują duże wahania temperatury.
Zalety:
Podsumowanie: idealna do uprawy młodych roślin i do wydłużenia sezonu warzywnego.
Przeznaczenie | Wielkość |
uprawa młodych roślin | 6 do 9 qm |
uprawa warzyw | 8 do 12 qm i ścianki wyższe niż 1,5 m przy uprawie pomidorów i ogórków |
przezimowanie roślin doniczkowych | 10 do 12 qm |
Aby szklarnia bardziej współgrała z ogrodem, należy pomalować jej konstrukcję na zielono lub też poddać anodowaniu.
Szklarnia przydomowa, jak sama nazwa wskazuje, budowana jest zazwyczaj przy murach domu, garażu lub też innych budynków. Dzięki temu koszty budowy zmniejszają się o około 20%. Ponadto ściana domu dość szybko nagrzewa się i oddaje ciepło. Jeśli masz możliwość zrobienia wejścia do szklarni przez dom, może Ci ona posłużyć jako prawdziwy zimowy ogród.
Zalety:
Podsumowanie: idealna do przydomowej uprawy warzyw i ziół oraz do przezimowania roślin doniczkowych.
Jeśli szklarnia posiada odpowiednią szerokość, może służyć jako ogród zimowy.
Szklarnia w formie pawilonu ogrodowego jest ze wszystkich omówionych dotąd rodzajów szklarni prawdopodobnie najbardziej atrakcyjna. Łączy w sobie wygodną altanę z możliwością uprawy w niej roślin. Aby mieć dobry widok na cały ogród, szyby szklarni powinny być wykonane z przezroczystego szkła.
Zalety:
Podsumowanie: idealna jako miejsce do odpoczynku oraz jako schronienie dla delikatnych roślin w czasie lata i ostrego słońca.
Zamiast inwestowania w pokrycie dachu altanki, korzystniej jest kupić pawilon ogrodowy, który daje różnorodne możliwości jego wykorzystania.
Skrzynka z nakryciem to prosta i pewna metoda uprawy roślin w ich początkowej fazie. Skrzynka powinna być wyprodukowana z tworzywa sztucznego odpornego na działanie promieniowania UV, a jej optymalna wysokość to około 30 - 50 cm. Co ważne, nie posiada ona dna. Skrzynkę taką przykrywa się folią wykonaną również z tworzywa sztucznego (zatrzymuje ona ciepło) lub ze specjalnej siatki (chroni przed insektami), która przepuszcza deszcz. Jak już wspomniano, boki skrzynki wykonane są z tworzywa sztucznego, tak jak w większości prawdziwych szklarni.
Zalety
Podsumowanie: idealna do uprawy warzyw bez konieczności schylania się.
Dzięki temu, że skrzynki mają wysokość około 30 - 50 cm, możesz sadzić warzywa, plewić i pielęgnować je bez konieczności pochylania się.
Inspekty to idealne rozwiązanie jeśli chcesz wydłużyć okres wegetacyjny roślin. Idealnie nadają się również do hartowania młodych sadzonek, które uprawiane były na parapetach lub w szklarni. Przydatnym rozwiązaniem jest pokrycie inspektów izolującymi ciepło płytami poliwęglanowymi.
Zalety:
Podsumowanie: idealne do wczesnych upraw i wydłużenia okresu wegetacyjnego.
Jesienią inspekty idealnie nadają się do przechowywania warzyw korzeniowych, takich jak marchew czy rzodkiew.
Okna są bardzo ważne, ponieważ zapewniają one odpowiednią wentylację wewnątrz szklarni. Jeśli nie zapewnisz odpowiedniej wentylacji, w okresie letnim temperatura może szybko wzrosnąć nawet powyżej 50 °C, co z pewnością zakłóci prawidłowy wzrost roślin.
Na co musisz uważać przed zakupem:
Podsumowanie: szklarnia musi posiadać co najmniej 2 możliwie największe okna, które zapewnią odpowiednią wymianę powietrza.
Automatycznie otwierane okna działają również bez prądu i można je w każdej chwili zainstalować. Otwieranie takie musi dysponować zabezpieczeniem przed gwałtownym wiatrem.
Drzwi umożliwiają nie tylko wejście do szklarni - w okresie letnim są obok okien źródłem wentylacji wnętrza. Im drzwi są większe i szersze, tym łatwiej przetransportować do szklarni ziemię do kwiatów, rośliny w donicach czy też narzędzia ogrodnicze. Wejście o wysokości 1,8 - 2 m jest wystarczające.
Na co musisz uważać przed zakupem:
Podsumowanie: drzwi szklarni muszą być solidnie wykonane i na tyle szerokie, aby można było bez problemu wjechać do środka taczką.
Drzwi powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości, tak aby móc wjechać do środka szklarni taczką. Dobrym rozwiązaniem są drzwi podwójne.
Regały wiszące i stojące umożliwiają optymalne wykorzystanie powierzchni szklarni. W jej dolnej części uprawiać można niskie warzywa, takie jak na przykład sałatę, natomiast regały idealnie nadają się do rozstawienia na nich doniczek z ziołami czy nasionami.
Zalety
Podsumowanie: Idealny jeśli chcesz uprawiać warzywa na dwóch poziomach.
Abyś nie zapomniał o niczym przed zakupem, przy zamówieniu lub porównywaniu ofert kilku producentów, przygotowaliśmy dla Ciebie listę z najważniejszymi informacjami:
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.