Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zakładanie basenu

Zakładanie basenu
Kto marzy o własnym basenie w ogrodzie i dysponuje wystarczająco dużym placem, może spełnić swoje marzenia. Instrukcja krok po kroku pokazuje, na co zwrócić uwagę.
1 - Krok po kroku
Przygotowania

Krok po kroku 1 - Przygotowania

Samodzielne zakładanie basenu we własnym ogrodzie to dla doświadczonego majsterkowicza nic trudnego. Teren, na którym chcemy założyć basen, musi być nie tylko duży, ale także równy. Zatem teren należy wyrównać albo uzupełnić oraz zagęścić. Podczas pomiaru terenu uwzględnić należy także urządzenie filtrujące w basenie, które wymaga dostępu ze wszystkich stron wraz z drabiną. Pomiar basenu wytycz za pomocą metalowego pręta.

Wybieranie ziemi

Krok po kroku 2 - Wybieranie ziemi

Wybieranie ziemi możesz zlecić firmie budowlanej lub wypożyczyć mini-koparkę, za pomocą której szybko wybierzesz ziemię. Ważne: zakładając głębokość wykopu, należy uwzględnić, że później basen nie może wystawać więcej niż 50 cm ponad powierzchnię terenu. W przeciwnym razie ściany będą wymagały obliczeń statycznych. Zostaw nadkład do późniejszego wypełnienia a resztę usuń dopiero po wykonaniu tej czynności.

Wykonanie płyty podłogowej

Krok po kroku 3 - Wykonanie płyty podłogowej

W celu deskowania płyty fundamentowej o grubości ok. 20 do 30 cm ułóż dookoła grube deski drewniane, które starannie ustaw i zamocuj – beton powoduje ogromny nacisk! Za pomocą zszywacza przymocuj do desek folię budowlaną, która później ochroni beton przed wilgocią z podłoża. Po wyłożeniu stalowych mat na rozpórkach zabetonuj płytę fundamentową i starannie zagęść beton. W przypadku basenu dużej wielkości skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy dysponują pompą do betonu i buławą wibratora.

Wypełnianie betonem

Krok po kroku 4 - Wypełnianie betonem

Beton został wylany, zagęszczony i wyrównany na powierzchni. Wyłożona folia chroni beton przed szybkim wysychaniem i deszczem. Zostaw beton na parę dni, aby się związał.

Ustawianie ściany basenu

Krok po kroku 5 - Ustawianie ściany basenu

Jeśli nie chcesz posiadać basenu w formie stalowej wanny, możesz sam wymurować ściany basenu. Doprowadzenia i odprowadzenia można później łatwo i dokładnie przewiercić lub nacięąć, więc spokojnie możesz ustawić kamienie bez luki. W co trzecim rzędzie do murowania użyj kamieni w kształcie litery U, które wypełnisz betonem – jako wieniec pośredni.

Tynkowanie ścian wewnętrznych

Krok po kroku 6 - Tynkowanie ścian wewnętrznych

Do tynkowania ścian wewnętrznych użyj zaprawy cementowej wapiennej, która sama w sobie jest wodoodporna. Przymocuj listwę tynkarską o grubości 10 cm w odstępie 150 cm za pomocą cementu błyskawicznego. Następnie tynk możesz nałożyć za pomocą kielni i wyrównać pomiędzy dwoma listwami za pomocą poziomnicy.

Tynkowanie ścian zewnętrznych

Krok po kroku 7 - Tynkowanie ścian zewnętrznych

Na ścianach zewnętrznych rozprowadź tynk cementowo-wapienny. Jeśli warstwa tynku stwardniała, nastąpi uszczelnienie powłoką bitumiczną, którą rozprowadzamy za pomocą kielni i puncynu do gładzenia. Stanowi ona ochronę budowli murowanej przed wilgocią z gleby.

Nakładanie folii

Krok po kroku 8 - Nakładanie folii

Nałóż na wszystkie strony zewnętrzne basenu pasma materiałów pęczkowatych, które ochronią powłokę bitumiczną przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez kamienie itp.

Instalacja

Krok po kroku 9 - Instalacja

Rury dopływowa i odpływowa sklejone są ze sobą za pomocą muf. W celu ich zamocowania na ścianie basenu zakołkuj gumowe zaciski rurowe. W przypadku rurociągów z łączeniami za pomocą połączeń gwintowych, należy koniecznie zastosować taśmę teflonową lub konopie w celu uszczelnienia gwintów.

Wypełnianie ziemią

Krok po kroku 10 - Wypełnianie ziemią

Zanim napełnisz basen po instalacji, umieść najpierw na całej powierzchni wzdłuż toru rury warstwę piasku lub drobnego żwiru o grubości 10 cm. Zapobiegnie to przedostaniu się ostrych kamieni do rur. Następnie umieść ziemię w partiach 30-40 cm i każdorazowo zagęść za pomocą ręcznego ubijaka.

Wykładanie basenu folią

Krok po kroku 11 - Wykładanie basenu folią

Przed umieszczeniem folii usuń wszelki brud i kamienie z podłoża basenu. Następnie wyłóż włókninę a dopiero na nią folię. Folię należy bardzo starannie przyciąć. Im mniej cięć i styków, tym mniej pracy przy kolejnym uszczelnianiu. Wykonuje się to za pomocą zgrzewarki gorącym powietrzem, która prawie upłynnia folie. Po wystygnięciu styki folii połączone są ze sobą nierozerwalnie.

Napełnianie wodą

Krok po kroku 12 - Napełnianie wodą

Po przeprowadzeniu starannej kontroli szwów folii, napełniaj stopniowo wodą. Obserwuj, czy w którymś miejscu tworzą się pęcherze, lub czy przez noc ubyło wody. Jeśli coś takiego ma miejsce, musisz ponownie wypompować wodę i zakleić przeciek.

Gotowy basen

Krok po kroku 13 - Gotowy basen

Aby uzyskać efekt basenu doskonałego trzeba jeszcze wyłożyć płytami powierzchnię zewnętrzną. Miej na uwadze, że inne wielkości, kształty oraz warunki zewnętrzne wymagają dodatkowych prac i ewentualnie innych materiałów.

Do góry