Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zabezpieczenie stawu

Teichsicherung

Staw ogrodowy to nie tylko źródło relaksu, ale także niedocenione zagrożenie dla dzieci. Szczególnie narażone są małe dzieci, które nie nauczyły się jeszcze pływać. Oczka wodne fascynują i przyciągają nie tylko dorosłych, ale także dzieci, które często nie potrafią odpowiednio oszacować głębokości.

Nawet przewidujący rodzice nie widzą wszystkiego i nie są w stanie wszystkiemu zapobiec – jeśli nosisz się z zamiarem założenia w ogrodzie stawu, nie zapomnij o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie oczek wodnych. Cenne wskazówki dotyczące tego zagadnienia znajdziesz w niniejszym poradniku.

1. Minimalizacja zagrożeń na etapie projektowania 2. Zabezpieczenie stawu ogrodowego za pomocą ogrodzenia
3. Zabezpieczenie stawu za pomocą siatki 4. Czujniki alarmowe jako element zabezpieczenia stawu
5. Podsumowanie
Minimalizacja zagrożeń na etapie projektowania.

1. Minimalizacja zagrożeń na etapie projektowania

Na etapie projektowania oczka wodnego możesz uwzględnić minimalizację ryzyka i przewidzieć odpowiednie zabezpieczenie. Staw ogrodowy o łagodnie opadającym brzegu jest dla dzieci zdecydowanie bezpieczniejszy niż staw o stromej skarpie przybrzeżnej. Dziecko, które wpadło do wody, nie wdrapie się na stromy brzeg o własnych siłach. Przy aranżacji obszaru brzegowego dobrym zabezpieczeniem są chropowate kamienie naturalne – w przypadku wykończenia z drewna lub gładkiej kostki brukowej ryzyko poślizgnięcia się na mokrej powierzchni jest znacznie wyższe.

W strefie wody głębokiej dno wyłóż dużymi kamieniami, które sprawią, że woda będzie w tym miejscu płytsza. Ścieżki biegnące dookoła oczka nie powinny przebiegać bezpośrednio przy wodzie – dzięki temu będą bezpieczne dla dzieci. Staw ogrodowy nie powinien się poza tym znajdować bezpośrednio przed domem, ponieważ każde dziecko z sąsiedztwa będzie miało łatwy dostęp do niego. Oczko należy oczywiście umiejscowić w dobrze widocznym miejscu.

Zabezpieczenie stawu ogrodowego za pomocą ogrodzenia.

2. Zabezpieczenie stawu ogrodowego za pomocą ogrodzenia

Najbardziej oczywistym sposobem zabezpieczenia oczka wodnego jest z pewnością ogrodzenie. Pomimo że według wielu właścicieli ogrodów ogrodzenie stawu nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względów estetycznych, można taki płot skutecznie włączyć w istniejącą aranżację ogrodu, używając do tego sitowia i trzciny. Jeśli oczko chcesz zabezpieczyć płotem, powinien mieć wysokość przynajmniej 1 metra. Prostym sposobem na zabezpieczenie stawu jest zamontowanie płotu z gotowych elementów z drewna, tworzywa sztucznego czy metalu. Zaletą takiego ogrodzenia jest to, że łatwo można je przenieść i nie wymaga wykonania fundamentów. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak stabilnie osadzony płot, którego górna część skierowana jest w stronę wody pod kątem 45 stopni. Tak wykonany płot utrudni dzieciom przechodzenie przez niego.

Alternatywą dla płotu jest gęsto zasadzony żywopłot, przez który nie można się przecisnąć. Rośliny, które nadają się na taką barierę, to bukszpan wieczniezielony i róże. Idealnym rozwiązaniem jest zasadzenie takiego ogrodzenia na etapie zakładania stawu, ponieważ szybko osiągnie wymaganą wysokość. Jeśli nie masz dzieci i chcesz zabezpieczyć staw tylko prowizorycznie, zamiast postawić płot lub żywopłot, możesz zamontować przenośne ogrodzenie, np. wykonane z płótna żaglowego. Tego rodzaju plandeki posiadają na krawędzi otwory, przez które wsuwa się pręty mocowane następnie do podłoża.

Zabezpieczenie stawu za pomocą siatki.

3. Zabezpieczenie stawu za pomocą siatki

Względnie nową metodą jest stosowanie do zabezpieczenia stawu ogrodowego czujników alarmowych. Urządzenia te przypominają wyglądem małe, plastikowe wysepki, które wydają sygnał alarmowy, gdy zarejestrują znaczny ruch w wodzie. Jeśli zdecydujesz się na użycie takiego rozwiązania, zadbaj o to, aby pływało stabilnie na powierzchni wody. Stabilne osadzenie czujnika warunkuje jego skuteczność i prawidłowe działanie. W ten sposób zapobiegniesz uruchamianiu się czujnika pod wpływem wiatru i sprawisz, że zawsze będzie działał.

Jako właściciel stawu ogrodowego nie powinieneś opierać się wyłącznie na tego rodzaju automatycznym rozwiązaniu, ponieważ może się zdarzyć, że nie usłyszysz alarmu. Czujniki alarmowe powinny stanowić z tego względu tylko uzupełnienie właściwego zabezpieczenia oczek wodnych.

Czujniki alarmowe jako element zabezpieczenia stawu.

4. Czujniki alarmowe jako element zabezpieczenia stawu

Innym sposobem zabezpieczenia stawu ogrodowego jest użycie siatki (podobnej do siatki do basenów). Tego rodzaju zabezpieczenie jest tanie i nie zakłóca życia zwierząt i wzrostu roślin – rośliny wodne mogą bez trudu rosnąć przez oczka siatki. Siatka mocowana jest do dna za pomocą długich haków, np. śledzi do namiotów.

Czujniki alarmowe jako element zabezpieczenia stawuZwróć uwagę na to, aby odstępy między siatką a podłożem nie były zbyt duże, ponieważ w przeciwnym razie dzieci z łatwością przejdą pod zabezpieczeniem. Siatek używaj raczej jako dodatkowego zabezpieczenia – na stałe zamontowane płoty są pewniejsze i bezpieczniejsze, jak wynika z doniesień różnych stowarzyszeń zajmujących się ratownictwem.

5. Podsumowanie

Staw ogrodowy w naszym ogrodzie lub w ogródku sąsiada to potencjalne zagrożenie dla dzieci. Nawet, jeśli Twój staw jest płytki, powinieneś go odpowiednio zabezpieczyć – płotem, siatką lub kratą rozłożoną pod powierzchnią wody. Nieważne, jaką wersję zabezpieczenia wybierzesz – zawsze miej na uwadze to, że dzieci nie powinny przebywać w pobliżu zbiorników wodnych bez nadzoru. Ważne jest też, aby uświadomić im niebezpieczeństwo grożące im przy stawie.

Do góry