Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zabezpieczenie ogrodu przed zimą

Ośnieżony ogród w zimie.

Późną jesienią nadchodzi czas na zabezpieczenie ogrodu przed zimą. Przed zimą należy jeszcze raz przyciąć rośliny, aby na wiosnę mogły wypuścić silne i zdrowe pędy. Rośliny niewytrzymałe na mróz muszą być osłonięte lub przeniesione do odpowiedniej kwatery zimowej. Ale nie tylko rośliny potrzebują przygotowania na zimę. Warto skorzystać z następującej listy kontrolnej:

•    Przycinanie drzew i żywopłotów
•    Pielęgnacja roślin wymagających przycinania gałęzi
•    Przygotowanie trawnika do zimy
•    Zapewnienie ochrony przez zimnem roślinom wrażliwym na mróz
•    Wykopanie roślin niewytrzymałych na mróz
•    Usunięcie liści
•    Przechowywanie narzędzi ogrodniczych i mebli ogrodowych
•    Zabezpieczenie stawu ogrodowego przed zimą

Z tego poradnika dowiesz się, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

1. Usuwanie liści i zabezpieczenie trawnika przed zimą 2. Zabezpieczanie roślin w ogrodzie przed zimą
3. Przycinanie krzewów i drzew przed zimą 4. Zabezpieczanie ogrodowych akwenów przed zimą
5. Naprawianie i przechowywanie narzędzi ogrodniczych 6. Konserwacja i przechowywanie mebli ogrodowych
Kobieta wkłada zgrabione liście do wiadra.

1. Usuwanie liści i zabezpieczenie trawnika przed zimą

Należy usunąć liście z większości miejsc w ogrodzie, ponieważ mogą one hamować wzrost przykrytych przez siebie roślin. Jeśli chcesz sobie zaoszczędzić trochę wysiłku, zaczekaj z usuwaniem liści do pierwszych mrozów. Dopiero wtedy zdecydowana większość listowia znajdzie się na ziemi. Najprościej jest usunąć liście trzymanym w ręku odkurzaczem lub dmuchawą do liści. Zbieranie liści z trawników można sobie ułatwić, używając kosiarki do trawy. Wystarczy skosić trawnik, a przy okazji zostaną zebrane liście. Należy pamiętać, by ustawić kosiarkę do trawy na maksymalną wysokość, żeby lepiej zbierać i rozdrabniać liście. W małym ogrodzie można też szybko usunąć liście grabiami.

Jeśli ma się kompostownik, można wymieszać liście z bogatymi w azot odpadami ogrodowymi, ścinkami trawy lub odciętymi fragmentami gałęzi, kompostować przez zimę i zapewnić sobie dobrą ziemię ogrodową na początek sezonu wegetacyjnego.

Można jednak pozostawić liście na grządkach. Będą one izolować i chronić rośliny przed mrozem. Można też specjalnie dodatkowo rozprowadzić zebrane liście na grządkach.

Jesień jest też odpowiednim momentem do pielęgnacji i wertykulacji trawników.

Taczka ze ściółką ogrodniczą.

2. Zabezpieczanie roślin w ogrodzie przed zimą

Korzenie wielu roślin mogą być uszkadzane przez mróz i dlatego powinny być chronione zimą. Grządki można przykryć zebranymi liśćmi. Ale bardziej praktyczne jest zastosowanie chrustu lub agrowłókniny, ponieważ w trakcie zimowej zawiei liście mogą zostać zdmuchnięte przez wiatr.

Nieco więcej zachodu wymaga zimowanie nieodpornych na mróz roślin rosnących w dużych donicach. Należy je przestawić w wolne od mrozu miejsce o temperaturze do 10°C. Optymalnym rozwiązaniem jest szklarnia, ale można też skorzystać z korytarza, piwnicy lub garażu.

Rośliny w dużych donicach, które są zbyt ciężkie, by je po prostu przestawić lub przesunąć na podstawce na kółkach, muszą być starannie osłonięte na zimę. W tym celu należy owinąć pień i donicę chrustem lub agrowłókniną. Należy także luźno owinąć włókniną koronę albo naciągnąć na nią jutowy worek. Aby uniknąć nadmiaru pracy, warto przy projektowaniu ogrodu postawić na zimoodporne rośliny w dużych donicach. Dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem im nie zaszkodzi, ale zasadniczo dobrze znoszą zimowe temperatury.

Mężczyzna przycina dereń sekatorem.

3. Przycinanie krzewów i drzew przed zimą

Do końca jesieni krzewy i drzewa gromadzą soki w korzeniach, pniach i gałęziach. Jest to idealny moment na przycinanie gałęzi. Jesienne cięcie zapewnia większą zdolność do wypuszczania nowych pędów na wiosnę. Stymuluje też wzrost młodych pędów. Do cięcia najlepiej jest użyć możliwie ostrego sekatora lub nożyc ogrodniczych. Grube konary można skrócić za pomocą piły do gałęzi. Podczas jesiennego przycinania należy usunąć wszystkie obumarłe i chore pędy. Dodatkowo można obciąć nadmiernie rozrośnięte gałęzie. Dobrze jest też poprzycinać żywopłoty i rośliny darniowe, wykonując cięcie jak najbliżej głównych gałęzi lub bezpośrednio nad młodymi pędami. Warto uformować żywopłoty sekatorem, radykalnie poprzycinać byliny i prześwietlić drzewa owocowe. Nie należy wykonywać cięcia w temperaturze poniżej - 5°C, ponieważ zamarznięte konary i gałęzie są bardzo łamliwe. Szczegółowe informacje można znaleźć w poradniku „Cięcie drzew”.

Zamarznięty staw ogrodowy z przeręblą do natleniania wody.

4. Zabezpieczanie ogrodowych akwenów przed zimą

Jesienią trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu ogrodowych akwenów przed zimą. Jest to szczególnie ważne, jeśli są w nich ryby, które muszą być chronione przed mrozem. Na początek należy usunąć konary, gałęzie i liście ze stawu lub strumienia — najlepiej za pomocą podbieraka.

Baseny z tworzywa sztucznego są dość wytrzymałe na rozszerzający się lód, ale betonowe zbiorniki są narażone na uszkodzenia mrozowe. Pozostawienie gumowej piłki lub drewnianego kloca w środku zbiornika do zamarznięcia spowoduje, że ich elastyczny materiał zadziała jak bufor i uniemożliwi rozrywanie betonowego basenu przez lód i jego pękanie.

Jeśli w ogrodowym akwenie są ryby, trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu środowiska ich życia przed zimą. Zawsze należy pozostawić niewielką część stawu niezamarzniętą, aby umożliwić natlenianie wody. Może w tym pomóc specjalny sztuczny przerębel z oferty OBI. Alternatywnie można zamontować pompę stawową, która będzie natleniać wodę także w ciągu zimy. Aby zapobiec tworzeniu się zbyt grubej warstwy lodu i zapewnić rybom odpowiednią przestrzeń, można późną jesienią zakryć staw folią bąbelkową. Będzie ona działać izolująco i zapobiegać powstawaniu grubej warstwy lodu.

Przechowywanie narzędzi ogrodniczych na listwie naściennej.

5. Naprawianie i przechowywanie narzędzi ogrodniczych

Przed nadejściem zimy należy zadbać nie tylko o swój ogród; ważne jest także zabezpieczenie urządzeń i narzędzi ogrodniczych przed niską temperaturą i wilgocią. Jest to też dobry moment na naprawę i konserwację urządzeń ogrodniczych. Zawsze należy oczyścić urządzenia przed przechowywaniem, aby zmniejszyć ryzyko korozji i zapewnić ich sprawność w sezonie wiosennym. Narzędzia ogrodnicze najlepiej jest przechowywać w szopie narzędziowej. Jeśli trzeba schować niewielką liczbę urządzeń ogrodniczych, dobrą alternatywą może być zajmująca niewiele miejsca skrzynia ogrodowa.

Składane krzesła ogrodowe.

6. Konserwacja i przechowywanie mebli ogrodowych

Zabezpieczając swój ogród przed zimą, warto też pomyśleć o meblach i dekoracjach ogrodowych. Meble z drewna lub tworzywa sztucznego mogą zostać uszkodzone przez mróz i dlatego należy je przenieść do domu lub w inne suche miejsce. W przypadku braku miejsca do składowania można po prostu przykryć meble dopasowanymi pokrowcami ochronnymi. W celu lepszego zabezpieczenia przed mrozem można je dodatkowo owinąć agrowłókniną lub plandeką z tworzywa sztucznego. Zapraszamy do porozmawiania ze specjalistą ds. ogrodów w markecie OBI, który na pewno dobrze doradzi, co zrobić, aby meble ogrodowe bezpiecznie przetrwały zimę.

Dzięki kilku praktycznym poradom rośliny, meble i narzędzia ogrodowe będą dobrze chronione i nie ulegną uszkodzeniu w trakcie zimy. Już jesienią należy się przygotować na kolejną wiosnę.

Do góry