Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem

Zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem z OBI

Zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem

W zimie nie tylko zwierzęta wpadają w sen zimowy. Także oczko wodne potrzebuje odpoczynku. W tym okresie staw ogrodowy nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji. Jeśli w Twoim oczku wodnym żyją ryby, musisz koniecznie zadbać o to, aby nie zamarzła cała tafla wody. W kilku miejscach muszą powstać przeręble. W niniejszym poradniku OBI dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zimowej pielęgnacji oczek wodnych.

1. Ryby w oczku wodnym zimą 2. Łagodne sposoby na zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem
3. Kilka sposobów na niezamarzniętą wodę w stawie 4. Pływaki i inne rozwiązania zabezpieczające oczko wodne przed zamarzaniem
5. Podgrzewacze wody i pompy 6. Samodzielne wykonanie pływaków zapobiegających zamarzaniu wody
7. Podsumowanie
Ryby w oczku wodnym zimą.

1. Ryby w oczku wodnym zimą

Wielu właścicieli oczek wodnych trzyma w nich ryby. Zwierzęta te można bez problemu zostawić na zimę w stawie – bardzo dobrze radzą sobie w niskich temperaturach. Pomimo że mogą bez trudu przeżyć w stawie przez okres zimy, musisz konieczne zadbać o to, aby staw całkowicie nie zamarzł. Tylko w ten sposób zapewnisz rybom dopływ powietrza. Zimą zwierzęta te nie potrzebują pokarmu: redukują aktywność swojego układu pokarmowego i żyją z rezerw odłożonych latem i jesienią.

Zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem z OBI.

2. Łagodne sposoby na zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem

W przypadku oczek wodnych o maksymalnej głębokości 80 cm istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że bez użycia środków zapobiegawczych w całości zamarzną. Jednak w zamarzniętym stawie ani rośliny, ani ryby nie mogą oddychać, a do tego, żeby przeżyć, potrzebują powietrza. Nie wszystkie metody zabezpieczania oczek wodnych przed zamarzaniem można zastosować, jeśli w wodzie żyją ryby. Odradza się stosowanie środków wymagających użycia siły, np. wybijania w tafli lodu przerębli za pomocą młotków czy siekier. Uderzanie takimi narzędziami o lód powoduje powstawanie fal ciśnienia, które niszczą pęcherzyki powietrza pozwalające rybom przeżyć zimę.

Łagodnym sposobem na zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem przy słabym mrozie jest zostawienie w wodzie kawałka drewna lub gumowej piłki. Przy temperaturach poniżej zera należy te przedmioty regularnie zalewać gorącą wodą, aby przerębel nie zamarzł. W zależności od panujących temperatur może zajść konieczność powtarzania tej czynności nawet kilka razy dziennie. Jeśli Twój staw ogrodowy jest płytki, powinieneś w razie konieczności przenieść ryby na okres zimowy w cieplejsze miejsce, np. specjalną zimową kwaterę. W zależności od ilości i wielkości ryb możesz je przezimować w pojemniku na deszczówkę nieprzepuszczającym światła, który możesz ustawić w garażu lub w spokojnym i chłodnym miejscu w piwnicy.

Sposoby na niezamarzniętą wodę w stawie.

3. Kilka sposobów na niezamarzniętą wodę w stawie

Przy bardzo niskich temperaturach możesz użyć specjalnych pływaków styropianowych, które należy umieścić na środku stawu. Jeśli podłączysz do nich mały agregat grzewczy, woda dookoła nich nie zamarznie. Możesz podłączyć też osobną pompę. Z przerębla usuń wodę, aby między lodem a powierzchnią wody powstała pusta przestrzeń. Przestrzeń ta spełnia funkcję rezerwuaru powietrza i służy wentylacji stawu. Aby zapobiec ponownemu zamarznięciu wody, przerębel możesz przykryć zwykłym workiem jutowym.

Naturalnymi elementami zapobiegającymi zamarzaniu wody są zimozielone rośliny rosnące w płytkich strefach oczka, które odpowiedzialne są za wymianę gazową w stawie w okresie zimowym. Pamiętaj o tym, aby jesienią usunąć wszystkie obumarłe gałęzie, liście i inne części roślin, które zimą powodują gromadzenie się gazów gnilnych.

Wskazówka:

Gdyby Twoje oczko wodne jednak zamarzło, istnieją proste metody pozbycia się tafli lodu. Postaw po prostu na zamarzniętą powierzchnię stawu patelnię lub garnek z gorącą wodą i odczekaj do powstania przerębla. Z zamarzniętej powierzchni usuń koniecznie zalegający na niej śnieg – zwierzęta i rośliny żyjące w stawie w okresie zimowym także potrzebują odpowiedniej ilości światła.

Samodzielne wykonanie pływaków zapobiegających zamarzaniu wody.

4. Pływaki i inne rozwiązania zabezpieczające oczko wodne przed zamarzaniem

W sklepach specjalistycznych dostępne są liczne techniczne rozwiązania, które służą do zabezpieczania oczek wodnych przed zamarzaniem. Są wśród nich systemy wyposażone w różnych rozmiarów osadniki. Takie urządzenia składają się zwykle z ogrzewania niskonapięciowego i małej pompy. Ciepło wytwarzane przez agregat grzewczy powoduje topnienie lodu dookoła urządzenia i zapobiega ponownemu zamarznięciu wody. Boczne kanały odpowietrzające zapewniają rybom stały dopływ powietrza. Pompa natomiast odpowiedzialna jest za tłoczenie ciepłych warstw wody w górę, w kierunku jej powierzchni. Dzięki temu przenika do wody tlen i ulatniają się gazy gnilne. Urządzenie wyposażone jest w napełniany osadnik, który zapobiega jego wypieraniu na powierzchnię w razie zamarznięcia wody.

Przy wyborze urządzeń zwróć uwagę na to, aby działały w temperaturze do -20 stopni Celsjusza. Aby umożliwić rybom przezimowanie, umieść pływak na wodzie nad najgłębszym miejscem w stawie i – jeśli jest to możliwie – zakotwicz go przy dnie. Sprawdzaj regularnie, czy szczeliny wentylacyjne się nie zabrudziły.

Podgrzewacze wody i pompy.

5. Podgrzewacze wody i pompy

Podgrzewacz wodny to skuteczne rozwiązanie na zabezpieczenie oczek wodnych przed zamarzaniem w przypadku długotrwałych mrozów. Te urządzenia działają na tej samej zasadzie, co grzałki grzewcze. Uruchamiają się automatycznie w temperaturze poniżej zera, a gdy robi się cieplej, samoczynnie się wyłączają. W marketach dostępne są różnego rodzaju wersje o różnej mocy grzewczej. Urządzenie o mocy 150 watt poradzi sobie nawet przy silnych mrozach. Układ do regulacji temperatury obniża dodatkowo zużycie prądu i ogranicza zakres koniecznej obsługi urządzenia. Dobrej jakości podgrzewacze wody wyposażone są w pompy obiegowe, które gwarantują cyrkulację wody dookoła urządzenia. Służy to jeszcze lepszej ochronie przed zamarzaniem. Na podobnej zasadzie działają przewody grzejne. Zużywają jednak więcej prądu i są z reguły droższe.

Najwygodniejszym sposobem zabezpieczającym oczko wodne przed zamarzaniem jest z pewnością mrozoodporna pompa, dzięki której możliwa jest stała cyrkulacja wody. W ten sposób woda w stawie nie zamarza. Pompy dostępne są w różnych przedziałach mocy. Wadą ich jest znacznie wyższa cena niż podgrzewaczy wody i pływaków.

Samodzielne wykonanie pływaków zapobiegających zamarzaniu wody.

6. Samodzielne wykonanie pływaków zapobiegających zamarzaniu wody

Jeśli jesteś kreatywnym majsterkowiczem, nie musisz kupować gotowych, marketowych pływaków – bez problemu wykonasz je samodzielnie przy użyciu kilku łatwo dostępnych materiałów. Do wykonania prostego pływaka potrzebujesz pięciu płyt styropianowych, jedną rurę odpowietrzającą i dwa kolanka o kącie 90˚. Z czterech płyt wytnij pierścienie o średnicy 50 centymetrów, z piątej wykonaj pasującą do nich pokrywę o średnicy 30 cm. Pierścienie i pokrywę sklej. W pokrywie umieść rurę wraz z kolankami.

Zaawansowani majsterkowicze mogą wykonać pływaki ze sztywnego tworzywa piankowego. Na wykonanie pływającej podstawy wykorzystaj najlepiej rdzeń z pianki twardej w kolorze białym, o średniej wielkości porach. Blok z pianki twardej dotnij do rozmiarów 50 x 50 x 10 cm (grubość). W środku własnoręcznie przez Ciebie wykonanego pływaka powinien znajdować się otwór, w którym osadzisz rurę o długości 60 cm. Zalecamy użyć do tego rury typu KG – zewnętrznej kanalizacyjnej – o dużej średnicy. Rurę osadź w otworze w taki sposób, aby znajdowała się na głębokości 30 cm poniżej powierzchni wody. Następnie przyklej ją za pomocą silikonu. Wywietrznik umieszczony na końcu rury zapobiegnie ewentualnemu zamarzaniu.

7. Podsumowanie

Jeśli jesteś dumnym właścicielem oczka wodnego i chcesz zapewnić pływającym w nim rybom bezpieczne warunki w okresie zimowym, musisz koniecznie zabezpieczyć zbiornik przed zamarzaniem – w przypadku małych stawów ogrodowych jest to prawdziwe wyzwanie. W przypadku krótkotrwałych mrozów wystarczą zwykłe pływaki. Jeśli jednak temperatura spada na dłużej poniżej 0 stopni Celsjusza, powinieneś zdecydować się na agregaty grzewcze. Przy zabezpieczaniu stawu przed zamarzaniem nie zawsze musisz liczyć się z dużymi wydatkami – czasem wystarczą proste „domowe” sposoby, np. kawałek drewna czy styropianu, aby zabezpieczyć przeręble.

Do góry