Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zabezpieczenie oczka wodnego na zimę

Sposób na zabezpieczenie oczka wodnego na zimę.
Z nastaniem zimnych miesięcy, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu oczka wodnego przed niskimi temperaturami. Aby ten wrażliwy ekosystem dzielnie zniósł zimowy czas i nie przysporzył Ci na wiosnę zmartwień, musisz rozpocząć pracę już jesienią – szczególnie wtedy, gdy w stawie żyją zwierzęta. W takiej sytuacji konieczne będzie zastosowanie specjalnych środków.
1. Zabezpieczenie przed mrozem urządzeń zamontowanych w oczku wodnym 2. Usuwanie jesiennych liści i szlamu organicznego.
3. Wyjmowanie ryb z oczka przed nadejściem zimy 4. Przycinanie roślin wodnych przed zimą
5. Stosowanie na oczkach wodnych styropianowych pływaków 6. Podsumowanie:
Stanowisko oczka wodnego i montowane w stawie urządzenia.

1. Zabezpieczenie przed mrozem urządzeń zamontowanych w oczku wodnym

Jeśli chcesz zabezpieczyć oczko wodne na zimę, pierwsze prace musisz rozpocząć już jesienią. Najpóźniej wtedy, gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, musisz zacząć działać. W pierwszej kolejności zabezpiecz przed mrozem pompę – gdy woda w oczku zamarznie, może wytworzyć wysokie ciśnienie, które odkształci koło zasilające i zniszczy w ten sposób całą pompę. Z tego względu odłącz pompę w listopadzie, opróżnij ją z wody i przechowuj do wiosny w pomieszczeniu zabezpieczonym przed niskimi temperaturami. Pompę można przechowywać w wodzie, jeśli dodano do niej odpowiednie środki pielęgnacyjne. W ten sposób zabezpieczysz uszczelki przed wyschnięciem, stwardnieniem czy porowatą powierzchnią. W dzisiejszych czasach można znaleźć w marketach pompy, które są odporne na mróz. W przypadku pomp zanurzeniowych wystarczy zamontować je poniżej głębokości przemarzania wody, czyli ok. 80 cm. Filtry należy przechowywać w stanie suchym. Podobnie jest z fontannami, kaskadami i źródełkami montowanymi w oczku wodnym, o ile nie są mrozoodporne. Przed zimą należy zdemontować także reflektory i podwodne lampy

Usuwanie liści i szlamu organicznego.

2. Usuwanie jesiennych liści i szlamu organicznego.

Aby zabezpieczyć oczko wodne przed mrozem, jesienią należy je starannie wyczyścić. Liście pływające na powierzchni usuń podrywką wędkarską – w przeciwnym razie opadną na dno oczka, gdzie się rozłożą i stworzą warstwę szlamu, który zimą w wyniku procesów gnilnych może wydzielać siarkowodór i metan. W zamarzniętych oczkach wodnych gazy te nie mają się jak ulotnić i rozpuszczają się w wodzie. W ten sposób pozbawiasz ryby tlenu, dusząc je! Warstwa szlamu to środowisko, w którym bardzo dobrze rozwijają się glony. Pomimo że czynność ta jest dość pracochłonna, usuwaj liście przynajmniej raz na dwa dni. Inną metodą zabezpieczenia oczka wodnego przed spadającymi liśćmi jest rozłożenie na nim odpowiedniej siatki. Optymalna wielkość oczek takiej siatki wynosi 20 milimetrów. Aby zabezpieczyć staw na zimę, przed nadejściem zimnych miesięcy usuń większość szlamu zalegającego na dnie zbiornika za pomocą specjalnego czerpaka na trzonku lub elektrycznej pompy szlamowej. Szlam zasysany jest przez regulowaną dyszę, którą można ustawić w zakresie od dwóch do dziesięciu milimetrów.

Wskazówka:

Nie wyrzucaj zebranego szlamu, ponieważ jest bogaty w składniki odżywcze. Możesz rozłożyć cienką warstwę mułu na kompostowniku lub bezpośrednio na grządkach ogrodowych.

Wyjmowanie ryb z oczka przed nadejściem zimy.

3. Wyjmowanie ryb z oczka przed nadejściem zimy

Jeśli chcesz prawidłowo zabezpieczyć staw przed zimą, nie możesz zapomnieć o jego mieszkańcach. Ryby mogą przezimować w stawie o minimalnej głębokości 80 cm. Wraz z nadejściem zimy zwierzęta chowają się w głębokich strefach stawu, a gdy temperatura wody spada poniżej 8 stopni Celsjusza, zapadają w stan hibernacji. Wówczas zużywają mniej tlenu i pobierają także mniej pokarmu. Musisz jedynie zadbać o to, aby woda w stawie nie zamarzała. Jeśli Twoje oczko wodne jest płytkie, najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie ryb w inne miejsce na czas zimy. Pamiętaj o tym, aby ryb żyjących w zewnętrznych zbiornikach nie przenosić do domowych akwariów, lecz umieścić w specjalnej zimowej kwaterze, w spokojnym i chłodnym pomieszczeniu. W zależności od gatunku ryb temperatura wody powinna wynosić od 4 do 7 stopni Celsjusza, w przypadku karpi koi zaleca się temperaturę 15 stopni.

Przycinanie roślin wodnych przed zimą.

4. Przycinanie roślin wodnych przed zimą

Rośliny rosnące w oczku wodnym należy również zabezpieczyć przed zimą. Zżółkłe liście grzybieni i innych roślin pływających odetnij możliwie najgłębiej używając do tego specjalnych nożyc do roślin wodnych. Odcięte liście usuń podrywką wędkarską lub podobnym narzędziem. Większość grzybieni może przezimować w stawie, o ile jest głębszy niż 80 cm. W przypadku bardzo gęsto rosnących grzybieni do końca października usuń wszystkie obumarłe liście pływające na powierzchni wody, zanim opadną na grunt i zamienią się w muł. Rośliny wrażliwe na niskie temperatury, np. hiacynty pływające i tropikalne odmiany lilii wodnych, musisz przenieść do specjalnych kadzi i przechować w piwnicy, w jasnym, zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Wyjmowanie roślin ze stawu jest łatwiejsze, gdy zostały zasadzone w koszach.

Rośliny podwodne możesz prześwietlić za pomocą grabi – bądź ostrożny i nie usuń wszystkich roślin, ponieważ zimą dostarczają żyjącym w stawie rybom tlen! Rośliny rosnące na brzegu, np. trzciny i sitowie, także powinieneś prześwietlić, ale nie usuwaj ich wszystkich. Rośliny rozrastające się silnie na brzegu możesz przyciąć na wysokość 15 cm nad poziomem wody. Rośliny te nawet zimą, przy zamarzniętej tafli wody, zapewniają odpowiednią wymianę gazową w oczku wodnym. Spełniają funkcje swoistych słomek.

Stosowanie na oczkach wodnych styropianowych pływaków.

5. Stosowanie na oczkach wodnych styropianowych pływaków

Przed pierwszymi mrozami umieść na wodzie specjalne styropianowe pływaki, które zapobiegają zamarzaniu całej tafli wody i chronią ryby przed uduszeniem spowodowanym za małą ilością tlenu lub zbyt wysokim stężeniem gazów gnilnych. Najprostsze pływaki składają się ze styropianowego pierścienia z pokrywą; w marketach dostępne są także bardziej skomplikowane urządzenia wyposażone w osadniki i pompy. Porady dotyczące zabezpieczania oczek wodnych na czas zimy znajdziesz tutaj [link: Basiswissen_Gartenteich eisfrei halten]. Ważna wskazówka na koniec: oczko wodne z zamarzniętą taflą wody stanowi zagrożenie dla dzieci, które nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa, mogą wejść na zalegający na wodzie lód. Dlatego na okres zimowy musisz odpowiednio zabezpieczyć oczko wodne.

6. Podsumowanie:

Ciesz się oczkiem wodnym wiosną tak samo, jak w roku poprzednim.

Do góry