Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zabezpieczenie oczka wodnego na zimę w 4 krokach

Zabezpieczenie oczka wodnego na zimę

W okresie zimowym rośliny i zwierzęta żyjące w stawie ogrodowym zapadają w sen zimowy. Nadziemne części roślin obumierają, płazy zapadają w stan hibernacji, a ryby chowają się w strefie głębokości wynoszącej ok. 80 cm, gdzie woda nie zamarza. Rośliny, które nie są odporne na mróz, np. niektóre grzybienie, oraz urządzenia techniczne należy na wszelki wypadek przenieść na zimę w cieplejsze miejsce. Siatka ochronna rozłożona na stawie zapobiegnie dostawaniu się do wody spadających liści.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów do pracy zimowej
Zimowanie roślin

Krok po kroku 1 - Zimowanie roślin

Temperatury poniżej zera nie szkodzą roślinom wodnym, jeśli to nasze rodzime byliny, których nadziemne pędy w okresie zimowym i tak obumierają. W ich przypadku nie ma konieczności stosowania żadnych szczególnych środków zabezpieczających. Inaczej jest z roślinami pochodzącymi z egzotycznych regionów lub nieukorzenionych w glebie. Ponieważ obumierają w mroźnych temperaturach, należy przenieść je na czas zimy w cieplejsze miejsce. Do tego rodzaju roślin zaliczają się m.in. lilie wodne, które w stawie zwykle sadzone są w koszykach. Jeśli nie masz możliwości zabezpieczenia ich w okresie zimowym, powinieneś wybrać do swojego oczka wodnego rośliny mrozoodporne.

Wskazówka:

Sitowia o wydrążonych łodygach nie przycinaj przed zimą zbyt mocno. Jeśli łodygi wystają nad zamrożoną taflę wody, mogą ulatniać się przez nie gazy gnilne i powietrze.

Instalowanie pływaków

Krok po kroku 2 - Instalowanie pływaków

Elektryczny pływak to wygodne rozwiązanie chroniące zimą powierzchnię stawu przed zamarzaniem. Zamarznięta tafla wody sprawia, że ryby i inne zwierzęta żyjące w stawie nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu. Zamiast pływaków możesz ustawić na lodzie garnek z gorącą wodą, aż lód stopnieje. Czynność musisz regularnie powtarzać. Inna metoda polega na rozłożeniu słomy na powierzchni jeszcze niezamarzniętej wody. Wydrążone źdźbła umożliwiają wymianę gazową.

Wskazówka:

Jeśli w stawie żyją ryby, należy zapobiec całkowitemu zamarznięciu wody, aby zapewnić zwierzętom dopływ świeżego powietrza. Regularnie sprawdzaj, czy urządzenie działa prawidłowo. Pamiętaj, aby nie wchodzić na skutą lodem wodę.

Usuwanie urządzeń

Krok po kroku 3 - Usuwanie urządzeń

Urządzenia techniczne i system oświetleniowy należy na zimę zdemontować, aby niskie temperatury nie uszkodziły układów elektrycznych i gumowych uszczelek. Zakonserwuj odpowiednio osprzęt i ruchome części urządzeń, a następnie przenieś je w zabezpieczone przed mrozem miejsce. Węże i przewody doprowadzające wodę opróżnij, aby znajdująca się w nich woda nie zamarzła i w wyniku rozszerzenia nie uszkodziła tworzywa.

Wskazówka:

Pompy i filtry przechowuj najlepiej w wiadrze z wodą, aby zapobiec kruszeniu uszczelek.

Montaż siatki ochronnej

Krok po kroku 4 - Montaż siatki ochronnej

Liście spadające do wody mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na gospodarkę mineralną stawu. Z tego względu należy w okresie jesienno-zimowym zabezpieczyć przed nimi staw ogrodowy. Bardzo dobrym rozwiązaniem są specjalne siatki ochronne. Można je mocować do palików wkopanych w grunt lub bezpośrednio w ziemi za pomocą śledzi do namiotów. Zimą siatka chroni także śpiące ryby przed kotami i drapieżnymi ptakami.

Wskazówka:

Siatka ochronna nie zastąpi kratki do stawów. Zimą pamiętaj także o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć staw. W przeciwnym razie może dojść do wypadku, np. wpadnie do niego dziecko lub zwierzę domowe.

Lista zakupów do pracy zimowej

  • Siatka ochronna do stawu
  • Pływak zabezpieczający staw przed zamarzaniem
  • Wózek transportowy
Do góry