Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Wyposażenie warsztatu domowego - narzędzia do warsztatu

Wyposażenie warsztatu domowego

Nie da się przecenić posiadania domowego podręcznego warsztatu. Przyjąć on może różne formy, ale niezależnie od tego, czy będzie to tylko warsztat majsterkowicza, czy domowy warsztat samochodowy, rozwiązanie takie posiada bardzo dużo zalet. Bo skoro niektóre rzeczy jesteśmy w stanie zrobić sami, a przez to zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy – to dlaczego nie? Zwłaszcza jeśli praca w warsztacie sprawia nam w dodatku niemałą satysfakcję.

W celu zorganizowania warsztatu domowego wystarczy znaleźć nieco miejsca (na przykład w piwnicy albo garażu) i skompletować podstawowe – przynajmniej na początku – narzędzia. Z reguły z miejscem nie ma dużego problemu, zawsze znajdzie się wolna ściana, aby poustawiać szafki na narzędzia i stół. Idealnie, jeśli nasz garaż jest trochę większy, wówczas (zwłaszcza jeśli mówimy o domowym warsztacie samochodowym) wszystko będziemy mieć pod ręką.

Ważniejsze wydaje się to, co w takim warsztacie powinno się znaleźć. Podstawą podstaw są, oczywiście, takie narzędzia, jak młotek, śrubokręty, klucze – ale tutaj też trzeba wiedzieć co w szczególności nam się przyda: jaki młotek, jakiej wielkości śrubokręty, jakiego rozmiaru klucze? W niniejszym poradniku spróbujemy pochylić się nad podstawowym i nieco bardziej zaawansowanym wyposażeniem zarówno warsztatu majsterkowicza, jak i domowego warsztatu samochodowego.

1. Domowy warsztat majsterkowicza 2. Stół do warsztatu domowego
3. Najpotrzebniejsze narzędzia do warsztatu domowego 4. Domowy warsztat samochodowy
5. Kompresor – nie tylko do samochodu 6. Manometr – mierzenie ciśnienia w kołach
7. Pozostałe narzędzia do warsztatu samochodowego

1. Domowy warsztat majsterkowicza

Na pierwszy plan weźmy warsztat majsterkowicza. Powiedzmy sobie szczerze, w każdym domu jest na pewno podstawowy zestaw narzędzi, takich jak młotek czy kombinerki. Chodzi jednak o to, aby ten zestaw rozszerzyć, trzymać w jednym zorganizowanym miejscu i sięgać do niego zawsze wtedy, kiedy przyjdzie taka potrzeba. Stworzenie małego czy nawet bardziej zaawansowanego domowego warsztatu nie jest niczym skomplikowanym, a może przynieść zarówno dużo pożytku, jak i frajdy.

Stół do warsztatu domoweg

2. Stół do warsztatu domowego

Stół w warsztacie majsterkowicza powinien zajmować centralne miejsce – to przecież przestrzeń, na której będziemy pracować. Dlatego właśnie musi być on duży i solidny (z blatem ze sklejki, ewentualnie metalowym, w zależności od potrzeb), najlepiej wyposażony w liczne szuflady i półki, w których można przechowywać narzędzia pierwszej potrzeby, których używamy najczęściej.

Jeżeli brakuje miejsca na duży stół, można pomyśleć o opuszczanym blacie, ewentualnie o stole składanym. Należy ponadto zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy – w postaci raczej wiszących niż stojących lamp. Wysokość stołu powinna być dostosowana do naszego wzrostu, aby czynności przy nim wykonywane nie były zbytnim obciążeniem.

3. Najpotrzebniejsze narzędzia do warsztatu domowego

Co powinno wchodzić w wyposażenie warsztatu domowego? Przede wszystkim młotek – nie za ciężki (z obuchem o wadze do 0,5 kg) , poręczny, po prostu do wbijania gwoździ. Bardziej specjalistyczne młotki można kupować w miarę potrzeb.

Ponadto warto zaopatrzyć się w komplet śrubokrętów o różnych główkach, ewentualnie wkrętarkę z kompletem końcówek. Nie można zapomnieć o zestawie podstawowych kluczy, kombinerkach czy taśmie izolacyjnej. W zależności od naszych zainteresowań i prac, które planujemy wykonać, będziemy być może potrzebować szlifierki, pilarki i innych elektronarzędzi.

Najlepiej przed każdymi zakupami sporządzić listę potrzebnych na dany moment rzeczy – praktyka bowiem najlepiej weryfikuje to, co powinno znaleźć się w naszym warsztacie.

4. Domowy warsztat samochodowy

Warsztat majsterkowicza to jedno, natomiast w domowym warsztacie samochodowym będziemy potrzebować również innych narzędzi. W pewnej mierze będą one takie same, jak w zwykłym warsztacie (wszędzie bowiem potrzebne są klucze czy śrubokręty), ale dojdzie do tego nieco bardziej zaawansowany sprzęt przeznaczony głównie do aut.

5. Kompresor – nie tylko do samochodu

Kompresor wydaje się jednym z najbardziej przydatnych narzędzi w każdym domowym warsztacie samochodowym. Z jego pomocą bardzo sprawnie i szybko napompujemy koła naszego samochodu. Pamiętać jednak trzeba, że dobry kompresor może odgrywać dużo większą rolę w warsztacie – dzięki niemu możliwa będzie obsługa szeregu narzędzi pneumatycznych, takich jak klucze, pistolety lakiernicze, pistolety do pompowania, pistolety do piaskowania, szlifierki, wiertarki i wkrętarki, zszywacze, nitownice, nożyce i wyrzynarki.

Sprawdź, jakie akcesoria pneumatyczne znajdziesz w marketach OBI >>>

Kompresor przyda się przede wszystkim w domowym warsztacie samochodowym, ale sprawdzi się on w każdym warsztacie, nawet takim, gdzie nie ma auta.Przy jego wyborze trzeba wziąć pod uwagę takie parametry, jak: wydajność (czyli wydalane powietrze liczone w litrach na minutę), pojemność zbiornika, a także ciśnienie sprężania.

6. Manometr – mierzenie ciśnienia w kołach

Podstawowy sprzęt diagnostyczny pozwoli na bieżąco kontrolować stan pojazdu, dlatego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie domowego warsztatu samochodowego bez kilku podstawowych narzędzi. Nie mówimy tu o zaawansowanej diagnostyce – w tym celu najlepiej udać się do specjalistów. Jednak nie z każdym problemem trzeba iść do mechanika. Na przykład kiedy chcemy zmierzyć poziom ciśnienia w kołach, możemy to zrobić we własnym garażu. Jedyne czego potrzebujemy, to dobry manometr.

Posiadanie podręcznego manometru z pistoletami do pompowania kół jest o tyle ważne, że nieprawidłowe ciśnienie w oponie może w dużym stopniu wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli więc mamy podejrzenie, że coś jest z nim nie tak, możemy to sprawdzić we własnym garażu i od razu problem rozwiązać.

Pomiar ciśnienia w kołach powinno wykonywać się regularnie, przynajmniej raz w miesiącu i obowiązkowo przed dłuższymi trasami.

Chłopaki w garażu z narzędziami

7. Pozostałe narzędzia do warsztatu samochodowego

Choć zapewne nie wyposażymy własnego warsztatu na podobieństwo warsztatów profesjonalnych, to jednak zawsze można dążyć do ideału. Na wyposażeniu warsztatu powinno znaleźć się jeszcze co najmniej kilka rzeczy, takich jak urządzenia do wymiany płynu hamulcowego, bezprzewodowe lampy dla oświetlenia trudno dostępnych miejsc, zestaw bezpieczników czy tester diagnostyczny. W warsztacie samochodowym nie może ponadto zabraknąć: prostownika, lewara, przewodów elektrycznych, kluczy nasadowych, złączek czy szczypców. Dodać do tego można sprzęt sprzątający, choćby odkurzacz uniwersalny, który pomoże utrzymać czystość zarówno w warsztacie, jak i w aucie.

Pamiętać należy, że kompletny zestaw warsztatu samochodowego najprawdopodobniej będziemy kolekcjonować przez lata, ale podstawowe narzędzia można kupić od ręki i składować je w porządnych szafkach narzędziowych. Być może to właśnie od nich powinniśmy zacząć organizację naszego warsztatu.

Do góry