Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Wszystko o roślinach cebulowych rosnących w ogrodach

Rabatka z kolorowymi tulipanami i bratkami.

Rośliny cebulowe charakteryzujące się bogatymi barwami i okwiatem o przeróżnych kształtach stanowią idealne uzupełnienie ogrodowych aranżacji. Są bardzo praktyczne: przy prawidłowej pielęgnacji raz zasadzone kwitną regularnie przez długie lata. Podobne są w tym do roślin bulwiastych, choć te pod względem botanicznym nie są aż tak złożone. Cebulka spełnia nie tylko funkcję spichrzową, ale także przetrwalnikową. To w niej zawiązują się nasiona, liście, łodygi i okwiat. W przeciwieństwie do cebulek, w bulwach znajdują się jedynie organy magazynujące wartości odżywcze. Dla aranżacji ogrodów kwestie dotyczące budowy pędów podziemnych są drugorzędne. Ważne, że rośliny cebulowe i bulwiaste można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc piękne, kolorowe kobierce. Nie ma znaczenia, czy kolorowe krokusy wyrastają z cebulki, czy bulwy – choć ten zwiastujący wiosnę kwiat potrafi zarówno jedno, jak i drugie. W naszym poradniku opowiemy Ci wszystko o roślinach cebulowych.

1. Znalezienie odpowiednich roślin cebulowych 2. Prawidłowe sadzenie roślin cebulowych
3. Prawidłowe nawożenie roślin cebulowych 4. Pielęgnacja małych roślin cebulowych
5. Prawidłowe przechowywanie cebulek
Przygotowane do sadzenia cebulki roślinne i łopatka ogrodnicza

1. Znalezienie odpowiednich roślin cebulowych

Przy wyborze odpowiednich roślin cebulowych do swojego ogrodu weź pod uwagę nie tylko różnorodność ich barw i kształtów, ale też różne pory kwitnienia. Rośliny cebulowe można podzielić na dwie grupy: kwitnące na wiosnę, np. hiacynty i narcyzy, oraz kwitnące latem, do których należą również rośliny bulwiaste, takie jak begonie, mieczyki czy dalie. Rośliny kwitnące na wiosnę sadzimy zwykle jesienią, natomiast kwitnące latem – dopiero wiosną. Wybierając rośliny, nie kieruj się jedynie ich wyglądem, ale pomyśl również o tym, kiedy należy je zasadzić, ponieważ powinieneś zrobić to w miarę szybko po ich zakupie.

Jeśli chcesz, aby Twój ogród był kolorowy również jesienią, zasadź zimowity jesienne lub sternbergie. Oba te gatunki charakteryzują się dość niezwykłym cyklem życiowym i mogą kwitnąć jesienią.

Ręczne sadzenie cebulek roślinnych.

2. Prawidłowe sadzenie roślin cebulowych

Większość roślin wyrastających z cebul lubi słoneczne stanowiska. Jednak nie powinny być przez cały dzień wystawione na działanie promieni słonecznych. Od czasu do czasu trochę cienia im nie zaszkodzi. Wszystkie rośliny cebulowe potrzebują przepuszczalnej, bogatej w humus gleby, najlepiej o obojętnym współczynniku pH. Za pomocą testera podłoża dostępnego w pobliskim markecie OBI możesz łatwo sprawdzić, jak kwaśna jest gleba, w której zamierzyć sadzić rośliny. Ciężką glebę gliniastą można ulepszyć piaskiem lub gotowym kompostem z kompostownika. Jeśli ziemia w Twoim ogrodzie jest kwaśna, możesz ją zobojętnić, dodając do niej wapno. Po zakończeniu prac przygotowawczych możesz zacząć sadzić rośliny cebulowe.

Obowiązuje następująca zasada: cebulkę wkopujesz na głębokość odpowiadającej jej podwójnej wysokości. Wyjątkiem są takie rośliny, jak np. cesarska korona oraz lilie, które musisz posadzić na głębokość min. 20 cm. Cyklameny natomiast możesz wsadzić w ziemię na głębokość tylko ok. 5 cm, ponieważ w przeciwnym razie będą słabo kwitły. Aby nie popełnić przy sadzeniu żadnych błędów, zapoznaj się z informacjami podanymi na opakowaniu lub zapytaj doradców OBI w dziale Ogród. Wszystkie cebulki roślinne sadź wierzchołkiem do góry. W przypadku niektórych cebulek nie tak łatwo rozpoznać górę i dół. W takich przypadkach oraz zawsze wtedy, gdy na wierzchołku cebuli widać otwór, cebulkę możesz wsadzić w ziemię pod kątem. Pędy samodzielnie znajdą drogę w górę, do światła. Rośliny cebulowe sadzone jesienią zabezpiecz przed mrozem dodatkową warstwą mulczu. Najlepszym rozwiązaniem jest mulcz korowy, jesienne liście lub drewniane ścinki. Więcej informacji o stosowaniu mulczu korowego znajdziesz w poradniku pt. „Stosowanie mulczu korowego w ogrodach”.

Ogrodnik kopie łopatką w rabatce z żółtymi tulipanami.

3. Prawidłowe nawożenie roślin cebulowych

Obficie kwitnące rośliny cebulowe potrzebują dużo składników odżywczych, aby szczególnie szybko i pięknie rosnąć. Jeśli zostawiasz rośliny przez kilka lat z rzędu w tym samym miejscu, powinieneś koniecznie zadbać o to, aby regularnie otrzymywały odpowiednią dawkę substancji odżywczych. Po raz pierwszy nawóz zastosuj przy wykiełkowaniu pędów. Najlepiej użyj do tego wieloskładnikowego nawozu do kwiatów, który zawiera wszystkie potrzebne substancje. Rośliny możesz nawozić regularnie do momentu, gdy w pełni zakwitną. Wówczas nie powinieneś stosować już żadnego nawozu, ponieważ roślina po zakwitnieniu wyciąga wszystkie życiodajne siły z pędów z powrotem do cebulki. Przestań nawozić, a cebulka odpowiednio dojrzeje.

Kobieta sadzi kwiaty w ogrodzie.

4. Pielęgnacja małych roślin cebulowych

Od momentu zasadzenia do pory kwitnienia rośliny cebulowe nie potrzebują oprócz nawozu żadnej specjalnej pielęgnacji. Gdy okwiat zwiędnie, usuń go ostrożnie ręcznym sekatorem, aby zapobiec osłabieniu cebulek w wyniku tworzenia się nasion. Pozostaw liście do momentu zwiędnięcia, ponieważ soki i wartości odżywcze przechodzą z liści do cebulki. Jeśli odetniesz liście, roślina w kolejnym sezonie nie będzie miała sił. Zbrązowiałe liście odetnij przy podłożu. Jeśli rośliny cebulowe zamierzasz zostawić w ziemi do następnego roku, zaznacz cebulki po usunięciu liści. W ten sposób nie uszkodzisz ich w trakcie wykonywania prac na rabatkach. Jeśli chcesz wyjąć cebulki z ziemi, zrób to ostrożnie za pomocą małej motyki lub małych wideł ogrodowych.

Dłonie pełne cebulek

5. Prawidłowe przechowywanie cebulek

W przeciwieństwie do roślin bulwiastych, które źle znoszą niskie temperatury, rośliny cebulowe są z reguły odporne na mróz. Jeśli jednak chcesz przechować cebulki do jesieni czy wiosny, wygrzeb je z ziemi i ostrożnie usuń z nich resztki gleby i liści. Teraz możesz zostawić je na kilka dni do wyschnięcia. Pamiętaj o tym, że nie możesz przechowywać zgniłych, wilgotnych lub uszkodzonych cebulek razem ze zdrowymi, ponieważ grozi to rozprzestrzenianiem się zgorzeli i chorób grzybowych. Cebulki przechowuj w miejscu ciemnym, ale suchym i chłodnym, aby w spokoju mogły do siebie dojść. W okresie przechowywania nie zapomnij o dostępie powietrza – cebulek nie wolno wkładać do plastikowych toreb czy pojemników. Dobrze sprawdzają się natomiast wszelkiego rodzaju drewniane kosze lub skrzynki przykrywane ściereczką. Najpóźniej po upływie 6 miesięcy musisz cebulki ponownie zasadzić, aby nowe pędy nie obumarły ani nie zgniły.

Odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie porad OBI sprawi, że przez długie lata będziesz się cieszyć rosnącymi w Twoim ogródku roślinami cebulowymi. Odwiedź market OBI i zapoznaj się z bogatym asortymentem roślin, ziemi ogrodowej i nawozów lub poproś o ogrodniczą poradę.

Do góry