Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Wszystko o roślinach bulwiastych rosnących w ogrodach

Mieczyki i inne rośliny rosnące przy sztucznym wodospadzie.

Rośliny bulwiaste są bardzo różnorodne i można je sadzić w ogrodzie w różnych miejscach. Cechą charakterystyczną roślin bulwiastych jest ich zdolność do gromadzenia w bulwach wartości odżywczych. Dzięki temu potrafią przetrwać niekorzystne dla ich rozwoju pory roku. Rośliny bulwiaste rosną i kwitną w podobny sposób, jak rośliny cebulowe: po porze kwitnienia przechodzą w fazę spoczynku, aby w kolejnym sezonie na nowo zakwitnąć. Rośliny bulwiaste znacznie różnią się pod względem budowy od roślin cebulowych, ale dla ogrodnika amatora różnice te nie są istotne, ważne jest to, co je łączy: sposób sadzenia i pielęgnacja. W naszym poradniku opowiemy Ci wszystko o roślinach bulwiastych.

Informacje o roślinach bulwiastych i cebulowych znajdziesz w Poradniku „Pora kwitnienia różnych roślin bulwiastych i cebulowych”

Przeczytaj w niniejszym poradniku o porach kwitnienia poszczególnych roślin bulwiastych i cebulowych.

1. Wybór odpowiednich roślin bulwiastych 2. Pora sadzenia roślin bulwiastych
3. Pawidłowe sadzenie roślin bulwiastych 4. Prawidłowa pielęgnacja i przechowywanie roślin bulwiastych
5. Nawożenie roślin bulwiastych
Bulwy kwiatowe leżące na ziemi.

1. Wybór odpowiednich roślin bulwiastych

Poszczególne odmiany roślin bulwiastych cechują się różną porą kwitnienia. Jeśli chcesz założyć grządkę z roślinami bulwiastymi lub chcesz nimi uzupełnić rabatki z innymi kwiatami, musisz o tym pamiętać. Aby zasadzone rośliny pięknie ze sobą współgrały, pamiętaj o tym, aby przy ich wyborze uwzględnić porę ich kwitnienia. Krokusy, które większość osób zalicza do roślin cebulowych, rozwijają się także z bulw. Są pierwszymi kolorowymi oznakami wiosny w zimowym jeszcze ogrodzie. Wczesną wiosną kwitną także ranniki zimowe i śnieżyce wiosenne, które wzbogacają barwną różnorodność rabatek. Późną wiosną kwitną zawilce. Większość roślin bulwiastych kwitnie latem oraz jesienią. Szczególnie lubianymi kwiatami są dalie, w wielu ogrodach znaleźć można także mieczyki i begonie bulwiaste. Do roślin bulwiastych kwitnących latem i jesienią zaliczają się także jaskry, frezje i pacioreczniki.

Mała dziewczynka z łopatą w ogrodzie.

2. Pora sadzenia roślin bulwiastych

Od pory kwitnienia roślin bulwiastych zależy pora sadzenia. Rośliny kwitnące wczesną wiosną, np. krokusy, ranniki zimowe i śnieżyce wiosenne, należy sadzić już we wrześniu. Dzięki wczesnej porze sadzenia rośliny mogą przygotować się do zimy, aby następnie wykiełkować wczesną wiosną. W przypadku zawilców, innych roślin kwitnących także wczesną wiosną, optymalny czas sadzenia to okres od października do listopada. Sadzić możesz je także w grudniu, ale wówczas będziesz musiał liczyć się z tym, że rozwiną się później albo że nie będą tak pięknie rosły, jak w poprzednim sezonie. Rośliny kwitnące latem sadzi się dopiero późną wiosną. Dalie, mieczyki i frezje wkopuje się w ziemię w okresie od marca do maja. Większość tych roślin jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego powinieneś z ich sadzeniem odczekać do momentu, w którym nie występują już przymrozki przygruntowe mogące uszkodzić wrażliwe bulwy i zagrozić ich wzrostowi. Ostatni dzwonek na sadzenie roślin bulwiastych to sierpień. Jest to pora zimowitów jesiennych oraz bardzo podobnych do krokusów sternbergii.

Bulwy mieczyków, łopata i sadzarka do roślin cebulowych na tle grządki.

3. Pawidłowe sadzenie roślin bulwiastych

Przy sadzeniu roślin bulwiastych pamiętaj o prawidłowej głębokości, na którą wkopujesz bulwy, oraz o jakości gleby. Poszczególne odmiany tych roślin mają różne wymagania glebowe: większość z nich pochodzi z okolic basenu Morza Śródziemnomorskiego i preferuje w związku z tym glebę spulchnioną i lekko piaszczystą. Żyzność ciężkich gleb popraw, dodając piasek lub żwir. Dzięki temu woda będzie się sprawniej rozsączać i nie będzie zbierać się w obszarze bulw. Ponieważ piaszczyste gleby są z zasady ubogie w składniki odżywcze, możesz dodać do nich kompostu z kompostownika. Następnie w tak przygotowanym podłożu wykop łopatką ogrodniczą dołki do sadzenia. Odstęp między dołkami może być dowolny, w zależności od Twoich upodobań. Nie zapomnij jednak o tym, że korzenie mogą zagęścić glebę. Jeśli planujesz gęsto zarośniętą grządkę, pod dołkami wykonaj drenaż, wysypując warstwę piasku lub żwiru. Dzięki temu woda spływająca z gęstej bryły korzeniowej będzie mogła wsiąknąć w grunt. Głębokość poszczególnych dołków zależy od wielkości bulw. Obowiązuje następująca, podstawowa zasada: głębokość dołka powinna odpowiadać podwójnej lub potrójnej wysokości bulwy. Im luźniejsza i bardziej spulchniona jest gleba, tym głębiej możesz wkopać bulwy.

Kolorowe begonie bulwiaste rosnące w ogrodzie.

4. Prawidłowa pielęgnacja i przechowywanie roślin bulwiastych

Z reguły rośliny bulwiaste są proste w pielęgnacji. Pamiętaj o tym, że liści tych roślin nie możesz usuwać bezpośrednio po porze kwitnienia, nawet jeśli nie prezentują się zbyt ładnie i zwiędły. Po kwitnieniu rośliny pobierają wartości odżywcze z liści, a następnie gromadzą je w bulwach, aby móc wykorzystać je w kolejnym sezonie. Jeśli za szybko odetniesz liście, pozbawisz rośliny ważnych składników odżywczych i uniemożliwisz im w następnym roku prawidłowy rozwój. Liście możesz usunąć ręcznie lub za pomocą sekatora, gdy są już suche i zbrązowiały.

Ponieważ większość bulw nie jest mrozoodporna, po odcięciu liści wykop je ostrożnie z ziemi. Bulwy należy przechowywać w miejscu suchym, ciemnym i chłodnym, ale zabezpieczonym przed niskimi temperaturami. Optymalnym rozwiązaniem jest trzymanie bulw w drewnianej skrzyni w piwnicy. Skrzynia może stać także w altance, pod warunkiem że zimą temperatura nie spadnie tam poniżej zera.

Zrezygnuj z przechowywania bulw w okresie zimowym w pojemnikach z tworzywa sztucznego czy torebkach, ponieważ nie zapewnią dopływu wystarczającej ilości powietrza. Jeśli brakuje powietrza, może pojawić się zgorzel lub choroby grzybowe. Zanim przezimujesz bulwy, sprawdź, czy nie są uszkodzone i nie gniją.

Czerwona dalia na tle konewki.

5. Nawożenie roślin bulwiastych

Większość niewymagających roślin bulwiastych nie potrzebuje żadnego dodatkowego nawozu oprócz kompostu, który dodaje się do gleby w trakcie sadzenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje rośliny rozwijały się szczególnie dobrze i aby bardzo obficie kwitły, możesz przed porą kwitnienia wspomóc je nawozem. W przypadku roślin kwitnących na wiosnę nawożenie należy przeprowadzić wczesną wiosną. Kwiaty, których pora kwitnienia przypada na lato i jesień, nawozi się w późniejszym okresie. W momencie nawożenia ziemia nie może być zmarznięta, ponieważ wówczas składniki odżywcze nie wsiąkną w glebę.

Jeśli dobrze się przygotujesz i skorzystasz z naszych porad, będziesz długo cieszyć się samodzielnie zasadzonymi roślinami bulwiastymi. W pobliskim markecie OBI nie tylko znajdziesz bogatą ofertę dalii, mieczyków i begonii, ale także uzyskasz także fachowe porady.

Do góry