Basen

Praktyczne sposoby na ogrzanie i utrzymanie czystej wody w basenie ogrodowym

Nie ma chyba lepszej formy relaksu w upalny letni dzień niż zanurzenie się w wodzie. W sezonie letnim wiele osób wykorzystuje każdą chwilę, by wyjechać nad wodę, a właściciele przydomowych basenów ogrodowych mogą wreszcie z nich korzystać.

W tym artykule zawarte są praktyczne porady, jak przygotować basen do sezonu, po zimie, gdy nie był on użytkowany. W korzystaniu z każdego basenu ważne jest także dbanie o jego czystość oraz optymalna temperatura wody w basenie, umożliwiająca komfortową kąpiel. Należy więc wiedzieć, jak nagrzać wodę w basenie przydomowym.

Co należy zrobić przed napełnieniem wody w basenie ogrodowym?

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać przed napełnieniem basenu, jest kontrola stanu jego czystości. Należy sprawdzić, czy nie znajdują się w nim np. liście czy patyki. Jeśli w basenie znajdują się jakiekolwiek zanieczyszczenia, z pomocą przyjdzie odkurzacz basenowy, który jest najlepszym rozwiązaniem na to, jak wyczyścić dno basenu. Następnie należy dokładnie umyć powierzchnię basenu, zwracając szczególną uwagę na miejsca przy wejściu do basenu oraz przy jego krawędziach. W kolejnym etapie przygotowania basenu do użytkowania należy sprawdzić działanie wszystkich filtrów, skimmerów oraz pomp filtrujących, które obsługują basen.

Woda w basenie ogrodowym – co warto wiedzieć?

Jeśli już wiadomo, jak wyczyścić dno basenu i przygotować go sezonu letniego, należy zapoznać się z tym, jakie właściwości powinna mieć woda w basenie, by nadawała się do użytkowania przez ludzi i nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia. Brudna woda w basenie może skutkować problemami ze zdrowiem, przede wszystkim chorobami skóry. Poniżej kilka istotnych wskazówek, jak dbać o wodę w basenie.

Korekcja pH

Do najważniejszych parametrów, jakimi charakteryzuje się woda w basenie, jest jej kwasowość. Prawidłowa kwasowość wody w basenie powinna waha się w przedziale 7,0–7,4 pH. Poziom kasowości sprawdza się przy użyciu prostych testerów. Najlepszym sposobem na to, jak obniżyć lub jak podnieść pH wody w basenie domowym sposobem, jest korzystanie ze specjalistycznych środków, które zwiększają kwasowość i zasadowość wody.

Koagulacja

Czysta woda w basenie ogrodowym zapewnia nie tylko estetykę, ale przede wszystkim ochroni zdrowie skóry jego użytkowników przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Koagulacja to czynność polegająca na zebraniu mikroskopijnych zanieczyszczeń w większe skupiska, a następnie rozpuszczenie ich przy użyciu odpowiedniego środka. Jeśli zostaje włączony obieg wody, większe zanieczyszczenia opadną na dno basenu. Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest zastosowanie podwodnego odkurzacza lub siatki.

Zabezpieczenie przed glonami

Bardzo istotne w tym, jak dbać o wodę w basenie, jest także zabezpieczenie jej przed glonami. Do tego celu używa się specjalnych środków pozwalających na zniwelowanie występowania glonów w wodzie. Preparaty do likwidacji glonów należy stosować ilościowo odpowiednio do rozmiarów basenu.

Dezynfekcja

Ostatnim krokiem w tym, jak oczyścić wodę w basenie i sprawić, by nadawała się do użytkowania, jest dokładna jej dezynfekcja. Aby wyjałowić środowisko wody z bakterii, stosuje się chlor w formie granulatu lub tabletek. Należy pamiętać, aby dezynfekcję prowadzić przy włączonym obiegu wody. Środków dezynfekujących nie można wrzucać bezpośrednio, gdyż mogą odbarwić, a nawet uszkodzić materiał, z którego wykonany jest basen.

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym

Basen

Jednak temat, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, wydaje się być znacznie bardziej złożony w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużym wbudowanym basenem ogrodowym. Istnieją cztery sposoby na to, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym:

  • elektryczny podgrzewacz wody basenowej z termostatem,
  • kolektory słoneczne,
  • wymiennik ciepła,
  • pompa ciepła.

Warto nad każdym z tych sposobów, jak ogrzać wodę w basenie na chwilę przystanąć, aby wybrać najkorzystniejszy sposób dla siebie.

Elektryczny podgrzewacz wody z termostatem

Elektryczny podgrzewacz wody basenowej z termostatem najlepiej sprawdza się do podgrzewania wody w basenie ogrodowym o małych rozmiarach. Elektryczny podgrzewacz wody do basenu działa poprzez ogrzanie grzałką elektryczną wody, która przepływa przez urządzenie. Należy jednak pamiętać, że element grzewczy, w który zaopatrzony jest podgrzewacz wody w basenie, narażony jest na działanie wapna i innych środków chemicznych. Trzeba więc szczególnie zadbać o grzałkę i poświęcić uwagę na kontrolę jej stanu.

Kolektory słoneczne

Kolejnym sposobem na to, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, są kolektory słoneczne – profesjonalne ogrzewanie wody słońcem. Kolektory basenowe zbudowane są z płyt oraz mat tworzywa. Specjalna pompa filtra tłoczy wodę do kolektorów, gdzie jest ona ogrzewana. Kolektory słoneczne można umieści zarówno na dachu, jak i na gruncie.

Basen

Wymiennik ciepła

Podgrzewanie wody w basenie można także wykonać przy użyciu wymiennika ciepła. Wymiennik ciepła wykorzystuje nadmiar ciepła pochodzący z pompy ciepła, profesjonalnej instalacji kolektorowej lub pieca centralnego ogrzewania. Sprawdza się w szczególności jako ogrzewanie wody w basenie wewnętrznym.

Pompa ciepła

Wiele osób zadaje sobie pytanie: pompa ciepła do basenu czy warto? Otóż jest to najczęściej wykorzystywany sposób na ogrzewanie basenu ogrodowego. Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, wykorzystującym energię cieplną z powietrza do podgrzania wody w basenie.

Przestawione powyżej porady na to, jak przygotować basen ogrodowy przed sezonem, jak oczyścić wodę w basenie, jak dbać o wodę w basenie, a także jak podgrzać wodę w basenie pozwolą na komfortowe korzystanie z przydomowego basenu. Pozwolą także na bezpieczną i zdrową dla organizmu i skóry kąpiel w nim.

Przeczytaj pozostałe artykuły

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry