Porady – pielęgnacja basenu

Pielegnacja basenu
Latem basen służy zabawie. Aby w każdej chwili przy dobrej pogodzie można było zanurzyć się w chłodnej wodzie, zaleca się jej regularne czyszczenie. W naszym poradniku przedstawiamy cztery metody, które pozwolą na utrzymanie basenu w czystości.
1. Metoda chlorowa 2. Metoda Care
3. Metoda wodorowa 4. Metoda tlenowa
5. Wskazówki i triki 6. Wskazówka: Przykrycie basenu
Metoda chlorowa

1. Metoda chlorowa

Podstawą dobrej jakości wody jest regularna pielęgnacja basenu. Najczęściej stosowaną metodą pielęgnacji wody jest metoda chlorowa. Po napełnieniu basenu granulatem, wartość pH wynosi do 7,2 do 7,6. Ponadto tabletka chlorowa długoterminowa dba o ciągłe chlorowanie i sterylizację wody basenowej. W celu wolniejszego zużycia chloru w sezonie zaleca się dodanie tzw. „stabilizatora chloru”.

Rada

Co tydzień zmierz wartość chloru i pH. Optymalnie ustawiona wartość chloru wynosi od 0,6 do 1,0 mg/l, idealna wartość pH od 7,2 do 7,6 mg/l.

Metoda Care

2. Metoda Care

Przeznaczona tylko do basenów z instalacją do filtrowania piasku! Po napełnieniu basenu granulatem ustaw wartość pH na 7,2 do 7,6. Włóż tabletkę do kosza do skimmera i w trakcie pracy instalacji filtrującej przelej 1/4 cieczy wielofunkcyjnej do skimmera. Raz w tygodniu powtarzaj tę czynności, a co 14 dni ponownie ustaw wartość pH.

Metoda wodorowa

3. Metoda wodorowa

Po napełnieniu basenu granulatem ustaw wartość pH na 7,0 do 7,3. Za pomocą dyszy napływowej dodaj środek zapobiegający powstawaniu glonów i zostaw instalację filtrującą włączoną przez 24 godziny. Podczas pracy instalacji filtrującej podaj środek dezynfekujący i jeszcze raz pozostaw instalację uruchomioną przez 24 godziny.

Metoda tlenowa

4. Metoda tlenowa

Po napełnieniu basenu granulatem ustaw wartość pH na 7,0 do 7,3, włóż tabletkę tlenową do dozownika basenowego. W wiadrze z wodą rozpuść aktywator do tabletek tlenowych i wlej do basenu. Aktywator do tabletek tlenowych aktywuje działanie dezynfekcyjne tabletek tlenowych i zapobiega dodatkowemu rozrostowi glonów.

5. Wskazówki i triki

Zielona woda w basenie? 

Możliwa przyczyna: nieprawidłowe działanie filtra lub zbyt duża ilość zabrudzeń organicznych.

Środek zaradczy: dokładnie przepłucz instalację filtrującą. Ustaw wartość pH na 7,2 do 7,6. Przy zastosowaniu metody chlorowej zastosuj chlorowanie szokowe. Następnie za pomocą basenowej szczotki ssącej odessij obumarłe i znajdujące się na dnie glony. Na koniec przepłucz ponownie instalację filtrującą i napełnij basen świeżą wodą.

Mętna, mlecznobiała woda basenowa?

Możliwa przyczyna: źle ustawiona wartość pH, wytrącenia wapna lub drobne zawiesiny w wodzie.

Środek zaradczy: dokładnie przepłucz instalację filtrującą. Ustaw wartość pH za pomocą granulatu minusowego lub plusowego na 7,2 do 7,6. Następnie zastosuj środek flokujący i pozostaw instalację filtrującą włączoną przez 5-6 godzin, a następnie wielokrotnie przepłucz przez dłuższy czas. Przy zastosowaniu instalacji filtrującej kartuszowej koniecznie wymień na nowy filtr kartuszowy.

Brązowa woda basenowa?

Możliwa przyczyna: pokłady żelaza w basenie.

Środek zaradczy: dokładnie przepłucz instalację filtrującą. Ustaw wartość pH za pomocą granulatu minusowego lub plusowego na 7,2 do 7,6. Dodatkowo dodaj do wody basenowej środek flokujący i mocno przepłucz instalację filtrującą. Na koniec wlej do basenu płynny Eisenex.

Podrażnienia skóry i oczu?

Możliwa przyczyna: źle ustawiona wartość pH, za wysoka zawartość chloru.

Środek zaradczy: dokładnie przepłucz instalację filtrującą. Ustaw wartość pH za pomocą granulatu minusowego lub plusowego na 7,2 do 7,6. Dodatkowo sprawdź wartość chloru, jeśli zawartość chloru jest za wysoka, napełnij basen świeżą wodą lub usuń z wody dozownik basenowy z tabletką długoterminową, do czasu, aż wartość chloru spadnie do 0,6-1,0.

Przykrycie basenu

6. Wskazówka: Przykrycie basenu

Na rynku dostępne są odpowiednie pokrywy i zadaszenia basenowe. Z wielu względów ich zakup bardzo się opłaca. Pokrywa chroni nie tylko przed zabrudzeniem i związanymi z tym kosztami czyszczenia, ale także zmniejsza parowanie oraz podwyższa temperaturę wody lub dłużej ją utrzymuje.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry