Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Deszczówka to bardzo cenna woda w ogrodzie i domu. Każdy doświadczony działkowicz wie, że warto gromadzić ją do podlewania roślin. Służą do tego specjalne zbiorniki na deszczówkę.
Wodę deszczową można zbierać na wiele sposobów. Jednak, aby zachowała ona swoje właściwości, powinna być gromadzona w zbiornikach wykonanych z odpowiedniego tworzywa, które nie wpłynie na jakość wody. Łącząc zbiorniki, możemy też stworzyć rozbudowany system przechowywania deszczówki.
Gromadzenie wody deszczowej mawiele zalet, i to nie tylko dla ogrodników. Przede wszystkim jest to świetny sposób na zaoszczędzenie wody użytkowej, którą każdego dnia pobieramy z sieci wodociągowej. Już dziesięciominutowy deszcz może dostarczyć nam wystarczającej ilości wody do trzykrotnego umycia samochodu osobowego. To równowartość sześciu cykli prania lub dwudziestokrotność spłukania wody w toalecie. Po co więc nabijać licznik wody, skoro przy pomocy deszczówki możemy wykonać wiele prac przydomowych? Wykorzystując deszczówkę do wykonywania niektórych czynności, możemy zaoszczędzić około 80 litrów dziennego zużycia, a więc zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę pitną nawet o połowę. Warto mieć to na uwadze w czasach, kiedy organizacje takie jak PAH apelują, że w wielu zakątkach świata brakuje dostępu do wody. Wystarczy nieznaczna oszczędność, żeby miesięcznie zużyć aż 30 m3 mniej wody. Oznacza to nie tylko niższe rachunki za wodę, ale też ekologiczną postawę na co dzień.
Jak zatem zbierać wodę deszczową? Optymalnym sposobem jest użycie zbiorników na deszczówkę.
Wyróżniamy dwa rodzaje takich pojemników:
Zbiorniki na deszczówkę wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości polietylenu, dzięki czemu przechowywana w nich woda nie traci swoich właściwości. Wielu początkujących zbieraczy deszczówki wykorzystuje do tego celu beczki, butelki, a nawet stare wanny. Jednak woda tak przechowywana szybko przestaje nadawać się do podlewania. Zwłaszcza bardzo popularne stare beczki mogą być skorodowane i zawierać pozostałości po pierwotnych płynach, co nie wpływa dobrze na wodę deszczową.
Tymczasem polietylen nie tylko izoluje wodę od szkodliwych substancji, ale też chroni ją przed nagrzaniem i nadmiernym wpływem światła. Dzięki temu w pojemniku z takiego materiału nie zmienia się skład wody, nie ma też ryzyka pojawienia się glonów bądź innych niepożądanych żyjątek.
Wykorzystanie podziemnych zbiorników jako sposób na gromadzenie wody deszczowej, sprawdza się często w niedużych, miejskich ogródkach, w których trudno znaleźć miejsce na postawienie zbiornika o pojemności np. 3000 litrów. Podziemny pojemnik pozwala korzystać z deszczówki nie tylko w ogrodzie, ale też w domu. Wystarczy wykonać proste podłączenie.
Aby zamontować w ogrodzie podziemny zbiornik na wodę deszczową, trzeba jednak spełnić jeden warunek. Jest nim odpowiednio niski poziom wód gruntowych. W przeciwnym wypadku może dojść do wypchnięcia zakopanego zbiornika, jeśli poziom wody pod ziemią gwałtownie wzrośnie. W takim wypadku lepiej zdecydować się na płaski zbiornik, który będzie mniej podatny na tego typu zjawiska.
Różnice modeli zbiorników podziemnych dotyczą przede wszystkim ich pojemności. Jeśli myślimy o zbiorniku wyłącznie w kontekście deszczówki do podlewania przydomowych kwiatków i mycia samochodu, w zupełności wystarczy nam kompaktowy pojemnik FlatBasic niemieckiej marki 4Rain o pojemności 1500 litrów. Jeśli jednak chcemy wykorzystać deszczówkę w domu, możemy kupić zbiorniki o pojemności 2000, a nawet 3000 litrów. Tą metodą zapewnimy sobie stały dostęp do dużej ilości wody deszczowej, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów. Nie zawsze jednak uda się wkopać w ziemię tak duży zbiornik. Czasami, np. ze względu na wspomniane wody gruntowe, lepiej będzie pozwolić sobie na mniejsze pojemniki. Te mogą łączyć się w baterie, tworząc podziemny układ zbiorników na wodę deszczową.
Ważną kwestią jest sam montaż. Przygotowując dół pod zbiornik, trzeba zostawić około 20-centymetrową przestrzeń na grys, gdyż zbiorniki nie lubią być bezpośrednio obłożone ziemią. Może wytworzyć się wtedy nacisk, który doprowadza do ich pękania. Jeśli z kolei planujemy wkopanie kilku pojemników, powinniśmy przestrzegać zasady równej głębokości dołów. Ważna jest również warstwa gruntu nad zbiornikiem. Nie powinna ona przekraczać 50 cm. Pamiętajmy też o podłączeniu rur wlewowych.
Zdecydowanie łatwiejsze w montażu są zbiorniki naziemne. Nie wymagają prac ziemnych, nie trzeba też uwzględniać aspektów wód gruntowych. Wystarczy umieścić zbiornik naziemny w optymalnym miejscu, w którym zbiera się największa ilość wody deszczowej. Często jest to zbieg rynny albo otwarta przestrzeń ogrodu. Najbardziej wydajne będą paletopojemniki, które skutecznie zbierają wodę, a jednocześnie zapewniają łatwy do niej dostęp. W przeciwieństwie do zbiorników podziemnych, pojemniki na deszczówkę montowane na ziemi mają zdecydowanie mniejszą pojemność. Największe mogą pomieścić od 500 do 1000 litrów. Jeśli szukamy zbiornika naziemnego na taras lub w inne reprezentatywne miejsce, możemy wybrać estetyczne modele w kształcie kamienia, rzeźby lub beczki. Ich szerokość nie przekracza 80 cm.
Podobnie jak w przypadku zbiorników podziemnych, modele instalowane na gruncie również można łączyć w baterie. W ten sposób optymalizujemy zbieranie deszczówki, a także możemy dowolnie skonfigurować ustawienie pojemników. Potem możemy podlewać kwiaty lub nawadniać trawnik, bez konieczności zużywania wody pitnej.
Skuteczną metodą gromadzenia wody deszczowej jest połączenie zbiorników z rynną. Wbrew pozorom nie powinniśmy wykorzystywać do tego bardzo dużych pojemników, ponieważ w przypadku awarii instalacji lub wyjątkowo intensywnych opadów woda może odpłynąć do kanalizacji lub wydostać się na teren działki.
Należy jednak pamiętać, że w rynnie zbiera się nie tylko krystalicznie czysta deszczówka, ale też chociażby liście czy mech. Dlatego podłączając rynnę do zbiornika, nie można zapomnieć o zestawie rynnowym do pobierania wody deszczowej. Specjalny filtr oddzieli wówczas wodę od zanieczyszczeń. System przewidziany jest w ten sposób, żeby pozyskiwać wyłącznie deszczówkę, natomiast liście i inne niepożądane elementy spłyną rynną dalej. Zazwyczaj taki filtr ma przyjąć 1 m3 objętości zbiornika na każde 25 m2, z których zbierana jest deszczówka. Możemy wybrać spośród dwóch typów zbieraczy:
Jak najprościej pobierać wodę ze zbiornika? Oczywiście przy pomocy kranika bądź zaworu, który w zbiornikach naziemnych instaluje się zazwyczaj w dolnej części pojemnika, aby móc zlać jak najwięcej deszczówki. W mniejszych modelach niezbędne będzie kupno podwyższenia, ponieważ miejsce poboru wody jest osadzone nisko i nalewanie wody np. do konewki byłoby niepraktyczne. W związku z tym dużą popularnością cieszą się podstawy do zbiorników na deszczówkę, które są wykonane z odpornego tworzywa. Konstrukcja tego rodzaju znacznie ułatwia zlewanie wody ze zbiornika.
Na koniec należy przypomnieć o konieczności opróżnienia zbiornika na deszczówkę zimą. Kiedy temperatura spada poniżej zera, woda zamarza, a tym samym powiększa swoją objętość. Jeśli zostawilibyśmy pełen zbiornik na mrozie, mógłby on pęknąć, nawet gdyby był wykonany z trwałego materiału. Dlatego przed pierwszymi mrozami należy spuścić wodę z pojemnika przy pomocy dedykowanego węża spustowego. Jego ujście powinno znajdować się jak najniżej w zbiorniku. To szczególnie przydatne rozwiązanie w zbiornikach o dużej pojemności, ponieważ posiadają one kraniki umiejscowione przeważnie kilkanaście centymetrów nad dnem.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.