Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Gromadzenie deszczówki ma wiele zalet, jednak największą z nich jest możliwość prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej w obrębie swojej posesji. Choć brzmi to bardzo profesjonalnie, jest przecież niezmiernie łatwe. Dowiedzmy się, jak to robić.
Zbieranie wody opadowej może wdrożyć absolutnie każdy – nie potrzeba do tego specjali-stycznej wiedzy ani dyplomu z inżynierii. Można robić to na wielu poziomach, od prostej beczki po system zbierania wody deszczowej zintegrowany z urządzeniami nawadniającymi lub domową instalacją wodociągową. W ten sposób uniezależniamy się od wody oczyszczanej komunalnie, wprowadzając w życie samowystarczalność i szczególną troskę o środowisko.
1. Zbieranie wody deszczowej – korzyści | 2. Wykorzystanie deszczówki |
3. Dlaczego warto gromadzić deszczówkę? | 4. Jak zbierać deszczówkę? |
5. Zbiorniki naziemne | 6. Zbiorniki podziemne |
Gromadzenie deszczówki ma wiele zalet. Dotyczą one nie tylko budżetu domowego, ale też pod-lewanych deszczówką roślin i całego środowiska naturalnego. Sprawdź, jakie korzyści przyniesie zbieranie wody deszczowej:
Jak można wykorzystać wodę deszczową? Okazuje się, że lista zastosowań jest imponująca. Oto, do czego można użyć nagromadzonej wody opadowej w domu i wokół niego:
1. Społeczna odpowiedzialność
Zbieranie wody deszczowej i gospodarowanie nią w obrębie gospodarstwa domowego zmniejsza zapotrzebowanie na wodę dostarczaną przez wodociągi. W ten sposób zakłady uży-teczności publicznej mogą oszczędzać uzdatnioną wodę z myślą o pilnych zastosowaniach i sytuacjach kryzysowych. Deszczówka może być użyteczna na wypadek pożarów i niedoborów wody.
2. Troska o środowisko
Odprowadzając mniej zużytej wody z nieruchomości, zmniejszajmy tym samym zanieczyszczenie wód powierzchniowych chemią, pestycydami, osadami, metalami i nawozami. Deszczówka jest niezastąpionym źródłem wody dla roślin, ponieważ nie zawiera substancji chemicznych, takich jak fluor czy chlor.
3. Oszczędność energii i pieniędzy
Pamiętajmy, że uzdatnianie, a następnie pompowanie wody dostarczanej przez gminę wymaga du-żej ilości energii. Wykorzystywanie deszczówki zmniejsza ilość wody, którą gmina musi uzdat-niać, a następnie pompować do gospodarstw domowych. Korzystanie z deszczówki pozytywnie odbija się na naszym domowym budżecie, skracając listę rachunków do opłacenia. Ale nie tylko! Są również korzyści globalne. Wdrożenie gromadzenia deszczówki na większym obszarze może wpłynąć na zmniejszenie długotermi-nowych potrzeb miasta w dostarczanie wody, a zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać prze-znaczone na utrzymanie i rozwój istniejącej już infrastruktury wodnej. Warto pamiętać, że koszt zwią-zany z dostarczaniem uzdatnionej wody do domów i osiedli z każdym rokiem jest coraz wyższy. Miejmy świadomość, że jako podatnicy to my ostatecznie pokrywamy rachunki za budowę rurociągów i oczyszczalni ścieków, nie wspominając o kosztach konserwacji i wymiany infrastruktury. Praktyka gromadzenia deszczówki pozwala gminom na dostarczanie wody pitnej po niższych kosztach. Zdaniem specjalistów branża związana ze zbieraniem wody deszczowej może wkrótce zapewnić miejsca pracy dla wielu osób w rejonach bardziej świadomych ekologicznie.
4. Zapasowe źródło wody
System zbierania wody deszczowej może być wykorzystywany do nawadniania terenu, ale także stanowić niezależne źródło na obszarach ubogich w wodę lub tam, gdzie jej jakość jest nie do przyjęcia. Deszczówkę możemy wykorzystywać w charakterze wody pitnej. Odpowiednio przefiltrowana zapewnia doskonały smak, nie zawierając przy tym chemikaliów. Jej zerowa twardość eliminuje ryzyko osadzania się kamienia w sprzęcie AGD, wydłuża jego żywotność.
Wodę deszczową możemy gromadzić w podziemnych lub naziemnych zbiornikach. Czym się różnią i jaka jest specyfika każdego z nich?
Najczęściej są to beczki z tworzyw sztucznych, gliniane dzbany lub metalowe balie. Nie wszystkie jednak gwarantują wodzie zachowanie jej właściwości. Szczególnie polecane są zbiorniki wy-konywane z polietylenu skutecznie chroniącego ich zawartość przed nagrzewaniem się i nasłonecznie-niem.
Ogromną popularnością cieszą się tzw. paletopojemniki o pojemności nawet do 1000 l, choć zaleca się raczej wykorzystywanie modeli 300 l i ustawianie jednego przy drugim (żeby woda się nadto nie zastała). Cechują się one dużą odpornością na działanie warunków zewnętrznych. na rynku dostępnych jest wiele modeli specjalnych beczek o różnych kształtach i rozmiarach, imitujących takie materiały, jak cegła, drewno, kamień itp.
Innym sposobem na wykorzystywanie deszczówki jest zastosowanie tzw. łapaczy wody. Jest to urządzenie, które zbiera wodę spływającą rynną prosto z dachu. Montaż takiego sprzętu jest niezwy-kle łatwy i nie wymaga demontażu rury spustowej. W zestawach dostępne są zwykle takie dodatki, jak m.in.: otwornica, uszczelnienie podłączenia zbiornika, elastyczny wąż 40 cm czy wkład filtrujący.
Sprawdź nasze modele naziemnych zbiorników na wodę deszczową: https://www.obi.pl/wykorzystanie-deszczowki/zbiorniki-na-deszczowke/c/636
Zbiorniki podziemne wykonane są z materiałów odpornych na nacisk (np. warstw ziemi, kół samochodów itd.), ciśnienie i przenikanie niepożądanych elementów z zewnątrz. Zwykle wykorzystuje się do tego żywice poliestrowe, polietylen, żelbet lub polipropylen.
Podobnie jak modele naziemne, tak i te dostępne są w różnych kształtach, jednak różni je pojem-ność. Zbiorniki podziemne to kolosy zdolne gromadzić od 1500 l do 50 000 l deszczówki. Jeże-li po czasie okaże się, że jeden egzemplarz już nie wystarcza, można dokupić kolejny i połączyć z zain-stalowanym wcześniej.
Gwarancją szczelności zbiorników podziemnych jest sposób ich produkcji. Nie mają one łączeń, w których mogłyby dochodzić do rozszczelnień i innych uszkodzeń. W zależności od przeznaczenia i miejsca instalacji wybiera się zwykle modele wykonywane jedną z dwóch metod. Pierwsza z nich pole-ga na rozdmuchu, dzięki któremu powstaje zbiornik lekki o cienkich, ale wytrzymałych ściankach. Tego typu zbiorniki na deszczówkę wykorzystuje się zazwyczaj w gospodarstwach domowych.
Drugą metodą produkcji jest odlew środkowy, który gwarantuje dużą wytrzymałość. Takie modele zakopuje się w miejscach narażonych na duży nacisk (na przykład pod podjazdem lub parkin-giem) lub na większych głębokościach.
>> ”> Sprawdź naszą ofertę podziemnych zbiorników na wodę deszczową >>> System zbierania wody deszczowejBardziej zaawansowanym sposobem gromadzenia deszczówki jest montaż systemu opartego na zbieraniu wody z dachu budynku. Zanim woda dotrze do podziemnego zbiornika, oczyszczana jest przez filtry, a pompy doprowadzają ją do miejsca zapotrzebowania. Deszczówka zebrana w zbiorniku retencyjnym przeznaczona jest do późniejszego wykorzystania.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.