Zabezpieczenie oczka wodnego na zimę w 4 krokach

Zabezpieczenie oczka wodnego na zimę

W okresie zimowym rośliny i zwierzęta żyjące w stawie ogrodowym zapadają w sen zimowy. Nadziemne części roślin obumierają, płazy zapadają w stan hibernacji, a ryby chowają się w strefie głębokości wynoszącej ok. 80 cm, gdzie woda nie zamarza. Rośliny, które nie są odporne na mróz, np. niektóre grzybienie, oraz urządzenia techniczne należy na wszelki wypadek przenieść na zimę w cieplejsze miejsce. Siatka ochronna rozłożona na stawie zapobiegnie dostawaniu się do wody spadających liści.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów do pracy zimowej
Zimowanie roślin

Krok po kroku 1 - Zimowanie roślin

Temperatury poniżej zera nie szkodzą roślinom wodnym, jeśli to nasze rodzime byliny, których nadziemne pędy w okresie zimowym i tak obumierają. W ich przypadku nie ma konieczności stosowania żadnych szczególnych środków zabezpieczających. Inaczej jest z roślinami pochodzącymi z egzotycznych regionów lub nieukorzenionych w glebie. Ponieważ obumierają w mroźnych temperaturach, należy przenieść je na czas zimy w cieplejsze miejsce. Do tego rodzaju roślin zaliczają się m.in. lilie wodne, które w stawie zwykle sadzone są w koszykach. Jeśli nie masz możliwości zabezpieczenia ich w okresie zimowym, powinieneś wybrać do swojego oczka wodnego rośliny mrozoodporne.

Wskazówka:

Sitowia o wydrążonych łodygach nie przycinaj przed zimą zbyt mocno. Jeśli łodygi wystają nad zamrożoną taflę wody, mogą ulatniać się przez nie gazy gnilne i powietrze.

Instalowanie pływaków

Krok po kroku 2 - Instalowanie pływaków

Elektryczny pływak to wygodne rozwiązanie chroniące zimą powierzchnię stawu przed zamarzaniem. Zamarznięta tafla wody sprawia, że ryby i inne zwierzęta żyjące w stawie nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu. Zamiast pływaków możesz ustawić na lodzie garnek z gorącą wodą, aż lód stopnieje. Czynność musisz regularnie powtarzać. Inna metoda polega na rozłożeniu słomy na powierzchni jeszcze niezamarzniętej wody. Wydrążone źdźbła umożliwiają wymianę gazową.

Wskazówka:

Jeśli w stawie żyją ryby, należy zapobiec całkowitemu zamarznięciu wody, aby zapewnić zwierzętom dopływ świeżego powietrza. Regularnie sprawdzaj, czy urządzenie działa prawidłowo. Pamiętaj, aby nie wchodzić na skutą lodem wodę.

Usuwanie urządzeń

Krok po kroku 3 - Usuwanie urządzeń

Urządzenia techniczne i system oświetleniowy należy na zimę zdemontować, aby niskie temperatury nie uszkodziły układów elektrycznych i gumowych uszczelek. Zakonserwuj odpowiednio osprzęt i ruchome części urządzeń, a następnie przenieś je w zabezpieczone przed mrozem miejsce. Węże i przewody doprowadzające wodę opróżnij, aby znajdująca się w nich woda nie zamarzła i w wyniku rozszerzenia nie uszkodziła tworzywa.

Wskazówka:

Pompy i filtry przechowuj najlepiej w wiadrze z wodą, aby zapobiec kruszeniu uszczelek.

Montaż siatki ochronnej

Krok po kroku 4 - Montaż siatki ochronnej

Liście spadające do wody mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na gospodarkę mineralną stawu. Z tego względu należy w okresie jesienno-zimowym zabezpieczyć przed nimi staw ogrodowy. Bardzo dobrym rozwiązaniem są specjalne siatki ochronne. Można je mocować do palików wkopanych w grunt lub bezpośrednio w ziemi za pomocą śledzi do namiotów. Zimą siatka chroni także śpiące ryby przed kotami i drapieżnymi ptakami.

Wskazówka:

Siatka ochronna nie zastąpi kratki do stawów. Zimą pamiętaj także o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć staw. W przeciwnym razie może dojść do wypadku, np. wpadnie do niego dziecko lub zwierzę domowe.

Lista zakupów do pracy zimowej

  • Siatka ochronna do stawu
  • Pływak zabezpieczający staw przed zamarzaniem
  • Wózek transportowy
  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry