urządzenia filtrujące do oczka wodnego

Urządzenia filtrujące
Oczko wodne z krystalicznie czystą wodą wspaniale cieszy oko. W celu utrzymania takiego efektu montuje się urządzenia filtrujące, które służą zachowaniu przejrzystości i czystości wody. Sprawi to radość nie tylko Tobie, ale także mieszkańcom oczka wodnego. Choć urządzenia filtrujące można zamontować niezależnie od pogody, zazwyczaj montowane są one w okresie od kwietnia do października.
1. Instalacja 2. Przed uruchomieniem
3. Uruchomienie 4. Urządzenie filtrujące
5. Sterylizator UVC 6. Pompa do oczka wodnego
Instalacja

1. Instalacja

W celu instalacji najpierw odkręć króciec węża przy sterylizatorze UVC i pompie. Następnie połącz pompę i filtr/sterylizator UVC z wężem spiralnym, który dołączony był do zestawu. Teraz możesz włożyć pompę do oczka wodnego. Jeśli umieścisz pompę na podwyższeniu, efekt czyszczenia będzie lepszy, a brud będzie zbierany również ze środkowej części oczka wodnego. W celu zapewnienia ponownie samodzielnego przepływu wody do oczka wodnego bez spiętrzania się wody należy, na ile to możliwe, ustawić filtr oczka wodnego poziomo poza oczkiem wodnym. Natomiast filtr ciśnieniowy można zakopać z boku oczka wodnego i tym samym poniżej lustra wody. Przefiltrowaną wodę można przykładowo wykorzystać do mniejszych strumyków lub źródełka wypływającego z kamienia.

Przed uruchomieniem

2. Przed uruchomieniem

Nie wymieniaj całej wody.

Usuń obumarłe lub zwiędnięte rośliny i wstaw nowe. Tylko w przypadku obsadzenia oczka wodnego roślinnością maksymalnie w 30% równowaga biologiczna się utrzyma.

Z dna odessij warstwę mułu, która zebrała się w okresie zimowym.

Upewnij się, że urządzenie filtrujące jest dopasowane do wielkości oczka wodnego. Sprawdź także, czy Twoja pompa i sterylizator UVC działają.

Uruchomienie

3. Uruchomienie

Włącz pompę i sterylizator UVC.

W celu otrzymania optymalnego wyniku pozostaw pompę włączoną przez 24 godziny. Sterylizator UVC powinien być włączony w ciągu dnia, a w nocy wyłączony. Okres eksploatacji zależy od stopnia zmętnienia wody:

Woda bardzo mocno mętna (nieprzejrzysta) = 12 godzin dziennie

Woda mocno mętna (widoczność tylko na kilka centymetrów) = 8 godzin dziennie

Woda w oczku wodnym lekko mętna (widoczność ok. 50 cm) = 4 godziny dziennie


Urządzenie filtrujące

4. Urządzenie filtrujące

Wyczyść gąbki filtracyjne tylko w przypadku widocznego zabrudzenia. Jeśli gąbki wymagają czyszczenia, przepłucz je dokładnie w wiadrze z wodą z oczka wodnego – tylko w ten sposób będziesz mieć gwarancję, że z materiałów filtrujących nie zostaną usunięte pozytywne mikroorganizmy.

Nie czyść kulek ekologicznych!

W zależności od stopnia zabrudzenia (ok. 1 raz w miesiącu) musisz spłukać warstwę zabrudzenia na podłożu filtra. W przypadku filtrów modułowych otwórz jedynie klapkę zamykającą na dnie i przepłucz wężem ogrodowym. W przypadku filtrów ciśnieniowych najpierw wyjmij materiały filtrujące.

Na zimę wyjmij materiały filtrujące z urządzenia filtrującego i po wyczyszczeniu przechowaj je w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Skrzynia z filtrem może spokojnie przezimować na powietrzu, jeśli będzie z niej usunięta woda.


Sterylizator UVC

5. Sterylizator UVC

Lampę UVC wymieniaj najlepiej po każdym sezonie użytkowania oczka wodnego, aby uzyskać jak najlepszy efekt promieni UV wobec glonów i zarodków.

Raz w roku wyczyść wilgotną ściereczką szklaną kolbę w celu usunięcia zaczernień.

Kompletny sterylizator można przechować na dworze przez okres zimowy. Wyjmij jedynie lampę z obudowy i zamontuj ją ponownie w następnym sezonie.


Pompa do oczka wodnego

6. Pompa do oczka wodnego

Pompa do oczka wodnego zawarta w zestawie nie wymaga częstej konserwacji. Jedynie od czasu do czasu należy oczyścić obudowę pompy z zabrudzeń.

Uwaga: ze względów bezpieczeństwa nie skracaj kabla. Konsekwencją tego będzie utrata gwarancji.

Jeżeli Twoje oczko wodne nie jest głębsze niż 80 cm, wyjmij pompę i przechowaj ją w wiadrze z wodą w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (garaż, piwnica itp.).


  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry