Usuwanie szlamu z oczka wodnego w 4 krokach

Usuwanie szlamu z oczka wodnego.

Usuwanie szlamu z oczka wodnego.

Z biegiem czasu na dnie oczka wodnego zbierają się liście, resztki roślin i inne substancje organiczne, które następnie rozkładają się pod wpływem bakterii. Jeśli tych substancji jest bardzo dużo, dochodzi do powstania warstwy szlamu ubogiej w tlen (muł), która negatywnie wpływa na gospodarkę mineralną wody. W warstwie tej powstają również szkodliwe gazy gnilne, które sprawiają, że w środowisku tym rośliny i zwierzęta źle się rozwijają. Ten moment to ostatni dzwonek, aby nadmiar szlamu usunąć w sposób mechaniczny.

Wskazówka: szlam można usunąć w szybki i bezproblemowy sposób, używając do tego specjalnej pompy szlamowej.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów do pracy zimowej
Odsysanie szlamu.

Krok po kroku 1 - Odsysanie szlamu.

Prostą i szybką metodą na pozbycie się szlamu z dna oczka wodnego jest odessanie go za pomocą specjalnej elektrycznej pompy szlamowej. Równocześnie z mułem usuwane są niestety także mikroorganizmy, które mają duże znaczenie dla ekologicznej równowagi środowiska wodnego.

Wskazówka

Aby zwierzętom żyjącym bezpośrednio przy dnie stawu nie wyrządzić krzywdy, usuwaj muł bardzo ostrożnie. Nie zasysaj całej warstwy szlamu, lecz zostaw na dnie cienką powłokę.

Biologiczny rozkład szlamu

Krok po kroku 2 - Biologiczny rozkład szlamu.

Regularne dodawanie do stawu specjalnych preparatów z kulturami bakterii umożliwi biologiczny rozkład nawet grubej warstwy mułu. Bakterie wspierają proces rozkładu, w trakcie którego rozpadają się substancje organiczne. Jeśli jesteś zainteresowany tego rodzaju preparatami, odwiedź pobliski market OBI i zapytaj o możliwość zamówienia ich i sposób użytkowania.

Wskazówka:

Pamiętaj o tym, że każda zmiana w gospodarce mineralnej i składnikach odżywczych ma wpływ na cały ekosystem oczka wodnego, a w szczególności na łańcuchy pokarmowe. Dlatego dodawanie do wody w stawie specjalnych preparatów powinno być rozwiązaniem stosowanym w drodze wyjątku. Rozwiązaniem trwalszym i korzystniejszym dla ekosystemu jest regularne i systematyczne usuwanie szlamu z dna oczka, np. za pomocą siatki do czyszczenia basenów.

Czyszczenie stawu

Krok po kroku 3 - Czyszczenie stawu.

Jeśli szlam przyczynił się do długotrwałej i niekorzystnej zmiany gospodarki wodnej oczka, jedynym wyjściem jest jego gruntowne wyczyszczenie. W tym celu musisz spuścić wodę, a żyjące w stawie zwierzęta i rośliny przenieść do pojemników z odpowiednią ilością wody z oczka. Następnie usuń muł za pomocą łopaty, a obszary przy brzegu oczyść miotłą. Po usunięciu szlamu napełnij oczko świeżą, nie twardą wodą, i ponownie wpuść do niego zwierzęta i umieść tam rośliny.

Wskazówka:

Pamiętaj o tym, aby twardość wody, którą napełnisz oczko, wynosiła od 3 °dH do 10 °dH. W ten sposób zapewnisz odpowiednią kwasowość wody. Łatwym sposobem ustalenia twardości wody jest użycie specjalnego roztworu mianowanego, który stosowany jest powszechnie w akwariach (dostępny w sklepach zoologicznych).

Odsysanie szlamu.

Krok po kroku 4 - Odsysanie szlamu.

Najlepszym sposobem uniknięcia gromadzenia się szlamu na dnie oczka wodnego jest stosowanie środków zapobiegawczych. Jesienią bardzo dobrze sprawdza się siatka do czyszczenia basenów, którą można usuwać spadające z drzew liście. Kolejnym sposobem jest przycinanie szybko rozrastających się roślin i usuwanie resztek kwiatów i skoszonej trawy. W ten sposób do oczka dostaje się mniej obumierających substancji organicznych. Innym sprawdzonym sposobem jest ograniczenie pogłowia ryb oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji wody poprzez stosowanie elektrycznych i solarnych pomp.

Wskazówka:

Widoczny na powierzchni pływający oczyszczacz wody (tzw. skimmer) wyłapuje substancje organiczne takie jak resztki płatków, owoce, liście, a następnie filtruje je, zanim zdążą opaść na dno.

Lista zakupów do pracy zimowej

  • Oczyszczacz wody, tzw. skimmer
  • Łopata
  • Miotła
  • Pompa szlamowa
  • Kultury bakterii
  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry