Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Basen

Praktyczne sposoby na ogrzanie i utrzymanie czystej wody w basenie ogrodowym

Nie ma chyba lepszej formy relaksu w upalny letni dzień niż zanurzenie się w wodzie. W sezonie letnim wiele osób wykorzystuje każdą chwilę, by wyjechać nad wodę, a właściciele przydomowych basenów ogrodowych mogą wreszcie z nich korzystać.

W tym artykule zawarte są praktyczne porady, jak przygotować basen do sezonu, po zimie, gdy nie był on użytkowany. W korzystaniu z każdego basenu ważne jest także dbanie o jego czystość oraz optymalna temperatura wody w basenie, umożliwiająca komfortową kąpiel. Należy więc wiedzieć, jak nagrzać wodę w basenie przydomowym.

Co należy zrobić przed napełnieniem wody w basenie ogrodowym?

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać przed napełnieniem basenu, jest kontrola stanu jego czystości. Należy sprawdzić, czy nie znajdują się w nim np. liście czy patyki. Jeśli w basenie znajdują się jakiekolwiek zanieczyszczenia, z pomocą przyjdzie odkurzacz basenowy, który jest najlepszym rozwiązaniem na to, jak wyczyścić dno basenu. Następnie należy dokładnie umyć powierzchnię basenu, zwracając szczególną uwagę na miejsca przy wejściu do basenu oraz przy jego krawędziach. W kolejnym etapie przygotowania basenu do użytkowania należy sprawdzić działanie wszystkich filtrów, skimmerów oraz pomp filtrujących, które obsługują basen.

Woda w basenie ogrodowym – co warto wiedzieć?

Jeśli już wiadomo, jak wyczyścić dno basenu i przygotować go sezonu letniego, należy zapoznać się z tym, jakie właściwości powinna mieć woda w basenie, by nadawała się do użytkowania przez ludzi i nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia. Brudna woda w basenie może skutkować problemami ze zdrowiem, przede wszystkim chorobami skóry. Poniżej kilka istotnych wskazówek, jak dbać o wodę w basenie.

Korekcja pH

Do najważniejszych parametrów, jakimi charakteryzuje się woda w basenie, jest jej kwasowość. Prawidłowa kwasowość wody w basenie powinna waha się w przedziale 7,0–7,4 pH. Poziom kasowości sprawdza się przy użyciu prostych testerów. Najlepszym sposobem na to, jak obniżyć lub jak podnieść pH wody w basenie domowym sposobem, jest korzystanie ze specjalistycznych środków, które zwiększają kwasowość i zasadowość wody.

Koagulacja

Czysta woda w basenie ogrodowym zapewnia nie tylko estetykę, ale przede wszystkim ochroni zdrowie skóry jego użytkowników przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Koagulacja to czynność polegająca na zebraniu mikroskopijnych zanieczyszczeń w większe skupiska, a następnie rozpuszczenie ich przy użyciu odpowiedniego środka. Jeśli zostaje włączony obieg wody, większe zanieczyszczenia opadną na dno basenu. Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest zastosowanie podwodnego odkurzacza lub siatki.

Zabezpieczenie przed glonami

Bardzo istotne w tym, jak dbać o wodę w basenie, jest także zabezpieczenie jej przed glonami. Do tego celu używa się specjalnych środków pozwalających na zniwelowanie występowania glonów w wodzie. Preparaty do likwidacji glonów należy stosować ilościowo odpowiednio do rozmiarów basenu.

Dezynfekcja

Ostatnim krokiem w tym, jak oczyścić wodę w basenie i sprawić, by nadawała się do użytkowania, jest dokładna jej dezynfekcja. Aby wyjałowić środowisko wody z bakterii, stosuje się chlor w formie granulatu lub tabletek. Należy pamiętać, aby dezynfekcję prowadzić przy włączonym obiegu wody. Środków dezynfekujących nie można wrzucać bezpośrednio, gdyż mogą odbarwić, a nawet uszkodzić materiał, z którego wykonany jest basen.

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym

Basen

Jednak temat, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, wydaje się być znacznie bardziej złożony w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużym wbudowanym basenem ogrodowym. Istnieją cztery sposoby na to, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym:

  • elektryczny podgrzewacz wody basenowej z termostatem,
  • kolektory słoneczne,
  • wymiennik ciepła,
  • pompa ciepła.

Warto nad każdym z tych sposobów, jak ogrzać wodę w basenie na chwilę przystanąć, aby wybrać najkorzystniejszy sposób dla siebie.

Elektryczny podgrzewacz wody z termostatem

Elektryczny podgrzewacz wody basenowej z termostatem najlepiej sprawdza się do podgrzewania wody w basenie ogrodowym o małych rozmiarach. Elektryczny podgrzewacz wody do basenu działa poprzez ogrzanie grzałką elektryczną wody, która przepływa przez urządzenie. Należy jednak pamiętać, że element grzewczy, w który zaopatrzony jest podgrzewacz wody w basenie, narażony jest na działanie wapna i innych środków chemicznych. Trzeba więc szczególnie zadbać o grzałkę i poświęcić uwagę na kontrolę jej stanu.

Kolektory słoneczne

Kolejnym sposobem na to, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, są kolektory słoneczne – profesjonalne ogrzewanie wody słońcem. Kolektory basenowe zbudowane są z płyt oraz mat tworzywa. Specjalna pompa filtra tłoczy wodę do kolektorów, gdzie jest ona ogrzewana. Kolektory słoneczne można umieści zarówno na dachu, jak i na gruncie.

Basen

Wymiennik ciepła

Podgrzewanie wody w basenie można także wykonać przy użyciu wymiennika ciepła. Wymiennik ciepła wykorzystuje nadmiar ciepła pochodzący z pompy ciepła, profesjonalnej instalacji kolektorowej lub pieca centralnego ogrzewania. Sprawdza się w szczególności jako ogrzewanie wody w basenie wewnętrznym.

Pompa ciepła

Wiele osób zadaje sobie pytanie: pompa ciepła do basenu czy warto? Otóż jest to najczęściej wykorzystywany sposób na ogrzewanie basenu ogrodowego. Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, wykorzystującym energię cieplną z powietrza do podgrzania wody w basenie.

Przestawione powyżej porady na to, jak przygotować basen ogrodowy przed sezonem, jak oczyścić wodę w basenie, jak dbać o wodę w basenie, a także jak podgrzać wodę w basenie pozwolą na komfortowe korzystanie z przydomowego basenu. Pozwolą także na bezpieczną i zdrową dla organizmu i skóry kąpiel w nim.

Przeczytaj pozostałe artykuły

Do góry