Wiata garażowa czy garaż blaszany. Co lepsze: popularny blaszak czy nowoczesna wiata garażowa?

Nowa wiata na budynku mieszkalnym

Garaż blaszany czy nowoczesna wiata garażowa? Sprawdź, które rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne i estetyczne.

Garaż blaszany i nowoczesna wiata garażowa to znacznie tańsze i szybsze w montażu alternatywy dla tradycyjnego murowanego garażu. Mają lekką konstrukcję, są łatwo dostępne i mobilne – w dowolnej chwili możesz zmienić ich lokalizację. Jednak, które rozwiązanie jest lepsze – blaszak czy wiata samochodowa?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie rozwiązania są tańsze od garażu murowanego?
Jakie zalety i wady ma wiata garażowa?
Jakie są zalety i wady garażu blaszanego?
Co wybrać: garaż blaszak czy nowoczesną wiatę samochodową?
Szklana wiata

Zamiast garażu – tanie alternatywy garażu murowanego

Garaż murowany to duża inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Jego wzniesienie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i zatrudnienia kierownika budowy (powyżej 35 m²). Konkurencyjną cenowo i względnie elastyczną estetycznie alternatywą dla garażu murowanego są wiaty garażowe i blaszaki. Można w nich parkować samochód lub przechowywać różnego rodzaju przedmioty, np. sprzęty ogrodnicze i rowery.

Wiaty garażowe mają lżejszą konstrukcję i dobrze komponują się z minimalistycznym ogrodem oraz nowoczesnym domem, w którego bryle dominują szklane powierzchnie. Garaże blaszane są łatwo dostępne i można je zamknąć na klucz, uniemożliwiając wejście do środka osobom trzecim. Są szczelne – zabezpieczają przed deszczem oraz śniegiem i chronią przed promieniami słońca. Ich zaletą jest mobilność – można dowolnie zmieniać ich miejsce ustawienia, co jest szczególnie ważne dla osób, które lubią częste zmiany otoczenia wokół domu.

Wiata wysokiej jakości

Zalety i wady wiaty garażowej

Nowoczesna wiata garażowa zyskuje coraz większą popularność. Jest uniwersalna – w gospodarstwie domowym sprawdza się jako garaż dla samochodów, ale ze względu na dużą powierzchnię, rolnicy wykorzystują ją jako schronienie dla maszyn, traktorów, przyczep i kombajnów. Wiata samochodowa jest trwała, solidna i bezpieczna. Może być wyprodukowana z drewna lub stalowych ram połączonych antykorozyjnymi śrubami i precyzyjnie wykonanymi spawami. Wiata drewniana ma prostszą konstrukcję, jest lżejsza i tańsza, jednak wymaga impregnacji zabezpieczającej przed zbyt szybką biodegradacją. Wiata stalowa lub aluminiowa wygląda bardzo nowocześnie i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Wiaty garażowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na łatwe dopasowanie ich do elewacji domu. Ponadto występują w różnych modelach: np. wiata garażowa przyścienna, wolnostojąca, jednospadowa lub dwuspadowa. Ich zaletą jest też szybki montaż, możliwość dowolnej zmiany lokalizacji i brak konieczności otwierania bramy podczas wjazdu i wyjazdu.

Wiaty garażowe mają też swoje minusy. Największym z nich jest brak zabezpieczenia przed niskimi i wysokimi temperaturami ani przed kradzieżą. Dodatkowo większości wiat nie można wykorzystywać jako całorocznego magazynu do przechowywania przedmiotów i narzędzi. Mimo że postawienie wiaty garażowej nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, w trybie zgłoszenia na każde 500 m² działki możesz postawić nie więcej niż dwie takie konstrukcje.

Metalowy graraż

Garaż blaszany, blaszak – mocne i słabe strony

Garaż blaszany to rozwiązanie uniwersalne, łatwo dostępne, bardzo funkcjonalne i przede wszystkim znacznie tańsze niż garaż murowany. Zajmuje niewiele miejsca i można użytkować go na dowolny sposób – jako pomieszczenie do parkowania samochodów, schowek na narzędzia i drobiazgi oraz stałe miejsce przechowywania mebli ogrodowych, rowerów czy sprzętów zimowych.

Blaszaki dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala na umieszczenie ich nawet na wąskiej działce. Są solidne, trwałe i chronią przechowywane wewnątrz przedmioty przed wilgocią. Zapewniają swobodną cyrkulację powietrza i można wyposażyć je w instalację elektryczną, co pozwala na przebywanie w nich nawet przez długi czas i korzystanie z różnego rodzaju sprzętów elektrycznych (lamp, ładowarek oraz narzędzi wymagających podłączenia do zasilania). Garaż blaszany ma drzwi, które umożliwiają założenie zabezpieczeń antywłamaniowych. Niektóre modele mogą też mieć okno. Jest to szczególnie ważne, gdy blaszak ma pełnić funkcję warsztatu, planujesz korzystać z niego przy zamkniętych drzwiach albo jest wąski i długi.

Garaże blaszane są produkowane z wykorzystaniem najlepszych materiałów. Szkielet wykonywany jest głównie ze stali ocynkowanej zabezpieczonej przed korozją albo nowoczesnych stopów aluminium. Pozwala to na bezawaryjne użytkowanie w każdych warunkach i utrzymanie lekkiej i mobilnej konstrukcji zabudowy. Całość wzmacniają i odbudowują kątowniki i ocynkowana albo pokryta farbą akrylową blacha falista. Dostępne w sprzedaży modele występują w różnych kolorach, z dachem płaskim lub pochyłym oraz w wersji pokrytej łatwą w czyszczeniu okleiną imitującą rysunek drewna (tzw. garaż blaszany drewnopodobny).

Mimo że nowoczesny garaż blaszak nie przypomina już konstrukcji baraku, jaki można było spotkać jeszcze kilka lat temu, nie jest rozwiązaniem pozbawionym żadnych ograniczeń. Dotyczą one przede wszystkim głośnego użytkowania. Kolejną kwestią jest termoregulacja – garaż blaszak ma niską odporność na nagrzewanie się latem i wychłodzenie zimą. Ponadto, jeśli wybierzesz model niewielkich rozmiarów i bardzo lekki – wykonany z cienkiej blachy – istnieje ryzyko, że może on tracić swoją stabilność w przypadku silnych podmuchów wiatru.

Blaszany garaż

Co wybrać? Blaszak czy wiatę? Podsumowanie

Decyzję o tym, co jest lepsze – garaż blaszany czy wiata – trzeba podjąć, mając na uwadze przede wszystkim przeznaczenie zabudowy i budżet. Nowoczesna wiata garażowa wygląda bardziej designersko i dobrze komponuje się z budynkami o prostej formie, ale kosztuje więcej niż klasyczny blaszak w podstawowej wersji.

Oba rozwiązania różni specyfika – garaż jest konstrukcją zamkniętą, ma cztery ściany, dach, drzwi (niekiedy również okna), a wiata samochodowa to dach zamocowany na podporach – jest pozbawiona ścian. Jeśli więc szukasz zabudowy, w której możesz majsterkować, przechowywać różne przedmioty przez cały rok oraz, która ochroni samochód przed złodziejami, bardziej funkcjonalny będzie garaż. Jeżeli jednak potrzebujesz czegoś, co jedynie osłoni karoserię przed słońcem, deszczem i śniegiem i będzie wygodne podczas parkowania, postaw na wiatę.

Istotną kwestią jest także to, ile potrzebujesz miejsca dla swojego samochodu i gdzie planujesz ustawić zabudowę. Wiatę zdecydowanie łatwiej wkomponujesz w przestrzeń wokół domu, ponieważ ma lżejszy i bardziej subtelny wygląd. Dodatkowo możesz zamówić ją w dowolnej szerokości i wysokości, co pozwala na parkowanie nawet dwóch wysokich samochodów lub sprzętów rolniczych. Garaże blaszane również są dostępne w różnych szerokościach i wysokościach, jednak im większa zbudowa tym bardziej toporna jest jej konstrukcja i większe ryzyko, że garaż zdominuje otoczenie i zaburzy proporcje wokół domu.