Stwórz ogród dla dzieci

Garten anlegen für Kinder

Zanim rozpoczniemy, należy narysować plan. Czy nasz ogród ma być okrągły, czy raczej kwadratowy? Ponadto należy podzielić ogród na części, np. wyznaczyć grządkę dla fasoli, cukinii czy ziół (użytkowa część ogrodu) oraz grządki dla kwiatów (dekoracyjna część ogrodu). Dzieci uwielbiają zabawę w ogrodzie! Przygotuj dla nich przytulny kącik.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Planen

Krok po kroku 1 - Planowanie

Zanim rozpoczniemy, należy narysować plan. Czy nasz ogród ma być okrągły, czy raczej kwadratowy? Ponadto należy podzielić ogród na części, np. wyznaczyć grządkę dla fasoli, cukinii czy ziół (użytkowa część ogrodu) oraz grządki dla kwiatów (dekoracyjna część ogrodu).

abstecken und umgraben

Krok po kroku 2 - Wyznaczanie ogrodu oraz zagrabianie

Najpierw należy oznaczyć obszar, na którym powstanie ogród. Do tego najlepiej wykorzystać sznurek ogrodowy, który możemy wykonać samodzielnie. W tym celu należy wbić wzdłuż grządki dwa kijki bądź dwie listewki i rozciągnąć między nimi sznur. Teraz wzdłuż sznurka można wyznaczyć krawędź grządki. W przypadku ogródka okrągłego jeden z kijków wbija się na środku, a z drugiego można korzystać jak z cyrkla: grządkę wyznaczamy zawsze tam, gdzie umieścimy zewnętrzną listewkę. Po każdym wbiciu łopaty można przesunąć zewnętrzną listewkę nieco dalej w lewo.

Wskazówka

Jeśli przygotowanie wymaga najpierw przekopania trawnika, powinien dopomóc ktoś dorosły.

Beete anlegen

Krok po kroku 3 - Planowanie grządek

Przy zakładaniu grządki należy najpierw spulchnić ziemię, potem usunąć chwasty, a na koniec zagrabić. W tym celu należy po prostu przeciągnąć grabki od strony grządki do siebie. Na koniec ziemia powinna wyglądać na rozdrobnioną. Czy ogródek jest na tyle duży, aby potrzebował ścieżki? Należy zatem ustalić jej przebieg, a po jej lewej i prawej stronie zebrać ziemię w kopce. Ścieżkę można utwardzić po prostu tupiąc. Kto chce, może ułożyć zebrane w ogródku kamienie na ścieżce, tak powstanie ścieżka kamienna.

Säen …

Krok po kroku 4 - Wysiew

Teraz można przejść do wysiewu i sadzenia. Świetne są rośliny, które rosną szybko - albo te, które po prostu są smaczne. Na przykład fasola, groch (uwaga: dla fasoli strączkowej i grochu, kiedy już trochę podrosną, należy zbudować tyczki) i cukinia. Kto chce, może posadzić kilka ziemniaków. W tym przypadku zbiory jesienne będą szczególnie interesujące, bowiem dopiero po wykopaniu widać, czy urosły duże, czy małe ziemniaki. Podczas wysiewu i sadzenia należy zwracać uwagę na to, aby pozostawić dostatecznie dużo miejsca pomiędzy roślinkami, aby kwiaty i warzywa miały dość miejsca, aby się rozwijać. Wskazówka: fasola i groch ukorzenią się szybciej, jeśli przed wysiewem na noc zawinie się je w wilgotny ręcznik papierowy.

Wskazówka:

Fasola i groch ukorzenią się szybciej, jeśli przed wysiewem na noc zawinie się je w wilgotny ręcznik papierowy.

und pflanzen

Krok po kroku 5 - ...i sadzenie

Kto ma nie tylko nasiona, ale także i rośliny (np. niewielkie sadzonki sałaty czy pomidorów, jastrun, czy tak zwaną "lwią paszczę"), powinien po pierwsze znaleźć miejsce, w którym mają one być zasadzone i następnie wykopać w tym miejscu niewielką dziurę. Wtedy można wyjąć roślinkę z doniczki. Jeśli roślina posiada już rozwinięte korzenie, sięgające dna doniczki, należy ostrożnie rozłożyć kłąb korzeni i usunąć kilka korzeni na końcu kłębu. Teraz można roślinkę zasadzić i nieco podlać.Wskazówka: jeśli masz ochotę, załóż specjalny ogródek z ziołami wykorzystywanymi przy produkcji pizzy - bazylią, oregano, rozmarynem, a także pietruszką i czosnkiem.

Wskazówka:

Jeśli masz ochotę, załóż specjalny ogródek z ziołami wykorzystywanymi przy produkcji pizzy - bazylią, oregano, rozmarynem, a także pietruszką i czosnkiem.

Umrandung und Gartendeko

Krok po kroku 6 - Ogrodzenie i dekoracje

Kto chce, może ogródek otoczyć niewielkimi bukszpanami. Z nich wyrośnie powolutku niewielki żywopłot, który można przyciąć nawet po kilku latach. Nie należy przy tym zapomnieć o wejściu do ogrodu. Uwaga: bukszpan, tak jak ligustr, cis czy laur, należy do trujących roślin na żywopłoty, których nie należy jeść! Można ewentualnie z listewek i sznurka zbudować prosty płot wokół ogródka. Kto jeszcze ma w ogródku miejsce, może dodatkowo umieścić w nim poidełko dla ptaków (np. większą podstawkę ceramiczną, lub zrobioną własnoręcznie miskę z gipsu czy ceramiki) - a potem przyjemnie jest obserwować, jak ptaki się w niej kąpią. Należy pamiętać, aby uzupełniać wodę.

Gartenarbeit

Krok po kroku 7 - Prace ogrodowe

Jednakże nawet po pracy jeszcze daleko do końca. Teraz wprawdzie trzeba przede wszystkim poczekać na efekty, ale należy też regularnie obserwować ogródek. Wiosną ziemia jest jeszcze wilgotna, więc nie trzeba jeszcze podlewać. Latem jest inaczej. Ponadto należy regularnie pielić grządki i usuwać chwasty, aby nie utrudniały wzrostu roślin. A potem nadejdzie taki dzień, kiedy będzie można dokonać zbiorów...

Lista zakupów

 • Sadzonki kwiatów
 • Sadzonki warzyw
 • Nasiona kwiatów
 • Nasiona warzyw
 • Ewentualnie ziemia ogrodowa
 • Kijki bambusowe lub listewki
 • Kolorowa taśma
 • Bukszpany

Lista narzędzi

 • Duża łopata lub saperka
 • Łopatka dziecięca
 • Grabie
 • Sznurek ogrodowy
 • Konewka
 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry