Jak zaimpregnować i czyścić meble ogrodowe?

31-jak-zaimpregnowac-i-czyscic-meble-ogrodowe

Aby meble ogrodowe służyły nam przez lata, warto o nie dbać, tak jak o inne przedmioty użytkowe. W zależności od tego, z czego są zrobione należy je przede wszystkim regularnie czyścić. Dotyczy to zarówno mebli plastikowych, jak i tych zrobionych z metalu czy technorattanu. Te najbardziej klasyczne, drewniane, wymagają dodatkowej impregnacji.

1. Jak czyścić i impregnować meble drewniane? 2. Czyszczenie mebli z technorattanu
3. Konserwacja meble metalowych

1. Jak czyścić i impregnować meble drewniane?

Meble ogrodowe drewniane są uniwersalne, estetyczne i eleganckie. Ich największa zaleta, czyli to, że są zrobione z naturalnego materiału, jest jednocześnie wadą. Drewno ulega biodegradacji pod wpływem wilgoci i słońca, ale także nie jest odporne na działanie szkodliwych grzybów, bakterii i owadów. Przed wszystkimi niekorzystnymi czynnikami chroni regularne usuwanie zabrudzeń i impregnacja. Do czyszczenia i pielęgnacji drewna używaj specjalnych renowatorów, które doskonale sprawdzają się przy usuwaniu plam wytworzonych przez glony, grzyby, brud i zanieczyszczenia. Aby chronić drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zastosuj:

  • Impregnaty do drewna - zabezpieczą meble przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, a także przed rozwojem grzybów. Stosuje się je na niepomalowane drewno, przetarte papierem ściernym i oczyszczone. Należy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnie poziome i miejsca, które mają styczność z glebą.
  • Lakiery do drewna – zabezpieczą meble przed wilgocią i niekorzystnym działaniem promieni UV, nie wnikną w drewno, ale stworzą zewnętrzną, twardą powłokę. Chronią meble tylko do mementu jej popękania. Mogą być bezbarwne lub koloryzujące.
  • Lakierobejce do drewna – stosowane zazwyczaj po nałożeniu impregnatu, ponieważ nie chronią przed czynnikami biologicznymi. Tworzą błyszczącą powłokę, podkreślającą rysunek słojów.
  • Oleje do drewna – nie tworzą na drewnie żadnej powłoki, dzięki czemu wyglądają najbardziej naturalnie, chroniąc jednocześnie przed wilgocią i słońcem.

2. Czyszczenie mebli z technorattanu

To opcja dla wygodnych, ponieważ technorattan nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Powstaje z polietylenu, który jest lekki i łatwy w czyszczeniu, a jednocześnie wytrzymały i odporny na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych. Dzięki temu meble z technorattanu przetrwają niejedną zimę i upalne lato. Do ich czyszczenia wybierz dedykowane preparaty do pielęgnacji mebli, które zawierają niejonowe związki powierzchniowo czynne. Możesz też użyć roztworu wody i octu. Warto zaopatrzyć się w szczotkę z miękkim włosiem, która ułatwi dotarcie we wszystkie szczeliny. Na koniec wytrzyj meble suchą szmatką, aby nie powstały brzydkie zacieki.

W przypadku mebli z rattanu naturalnego lub wikliny, nie stosuj wody ani żadnych środków chemicznych. Użyj szczotki, aby „wyczesać” zabrudzenia. Te materiały są mniej trwałe i nadmiar wilgoci im szkodzi. Zwróć uwagę na stelaż – jeśli wykonany jest z metalu, należy go zabezpieczyć przed rdzą.

3. Konserwacja meble metalowych

Meble z żelaza, stali lub innych metali tworzą w ogrodzie wyjątkowy klimat. Mają też sporo zalet: są odporne na deszcz, śnieg, promieniowanie UV i zimno. Można je więc z powodzeniem pozostawić na zimę w ogrodzie lub na tarasie. Jedynymi zabiegami, których wymagają, jest czyszczenie oraz zabezpieczanie przed rdzawieniem. Do czyszczenia użyj wilgotnej szmatki z dodatkiem mydła lub innego środka czyszczącego. Możesz użyć też myjki ciśnieniowej. Jeśli przetrzesz je wodą z dodatkiem octu, a następnie wypolerujesz – będą pięknie błyszczeć.

Jeśli zauważysz, że farba, którą pokryte są meble, łuszczy się i odpada, należy ją usunąć i nałożyć nową warstwę. Pierwsze, niewielkie ślady korozji można usunąć za pomocą odrdzewiacza. Jeśli jednak rdza wniknęła głębiej i objęła większą powierzchnię, należy zastosować bardziej drastyczne środki – papier ścierny, drucianą szczotkę lub szlifierkę. Oczyszczoną powierzchnie zabezpiecz nową warstwą farby.


  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry