Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Usuwanie szlamu z oczka wodnego w 4 krokach

Usuwanie szlamu z oczka wodnego.

Usuwanie szlamu z oczka wodnego.

Z biegiem czasu na dnie oczka wodnego zbierają się liście, resztki roślin i inne substancje organiczne, które następnie rozkładają się pod wpływem bakterii. Jeśli tych substancji jest bardzo dużo, dochodzi do powstania warstwy szlamu ubogiej w tlen (muł), która negatywnie wpływa na gospodarkę mineralną wody. W warstwie tej powstają również szkodliwe gazy gnilne, które sprawiają, że w środowisku tym rośliny i zwierzęta źle się rozwijają. Ten moment to ostatni dzwonek, aby nadmiar szlamu usunąć w sposób mechaniczny.

Wskazówka: szlam można usunąć w szybki i bezproblemowy sposób, używając do tego specjalnej pompy szlamowej.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów do pracy zimowej
Odsysanie szlamu.

Krok po kroku 1 - Odsysanie szlamu.

Prostą i szybką metodą na pozbycie się szlamu z dna oczka wodnego jest odessanie go za pomocą specjalnej elektrycznej pompy szlamowej. Równocześnie z mułem usuwane są niestety także mikroorganizmy, które mają duże znaczenie dla ekologicznej równowagi środowiska wodnego.

Wskazówka

Aby zwierzętom żyjącym bezpośrednio przy dnie stawu nie wyrządzić krzywdy, usuwaj muł bardzo ostrożnie. Nie zasysaj całej warstwy szlamu, lecz zostaw na dnie cienką powłokę.

Biologiczny rozkład szlamu

Krok po kroku 2 - Biologiczny rozkład szlamu.

Regularne dodawanie do stawu specjalnych preparatów z kulturami bakterii umożliwi biologiczny rozkład nawet grubej warstwy mułu. Bakterie wspierają proces rozkładu, w trakcie którego rozpadają się substancje organiczne. Jeśli jesteś zainteresowany tego rodzaju preparatami, odwiedź pobliski market OBI i zapytaj o możliwość zamówienia ich i sposób użytkowania.

Wskazówka:

Pamiętaj o tym, że każda zmiana w gospodarce mineralnej i składnikach odżywczych ma wpływ na cały ekosystem oczka wodnego, a w szczególności na łańcuchy pokarmowe. Dlatego dodawanie do wody w stawie specjalnych preparatów powinno być rozwiązaniem stosowanym w drodze wyjątku. Rozwiązaniem trwalszym i korzystniejszym dla ekosystemu jest regularne i systematyczne usuwanie szlamu z dna oczka, np. za pomocą siatki do czyszczenia basenów.

Czyszczenie stawu

Krok po kroku 3 - Czyszczenie stawu.

Jeśli szlam przyczynił się do długotrwałej i niekorzystnej zmiany gospodarki wodnej oczka, jedynym wyjściem jest jego gruntowne wyczyszczenie. W tym celu musisz spuścić wodę, a żyjące w stawie zwierzęta i rośliny przenieść do pojemników z odpowiednią ilością wody z oczka. Następnie usuń muł za pomocą łopaty, a obszary przy brzegu oczyść miotłą. Po usunięciu szlamu napełnij oczko świeżą, nie twardą wodą, i ponownie wpuść do niego zwierzęta i umieść tam rośliny.

Wskazówka:

Pamiętaj o tym, aby twardość wody, którą napełnisz oczko, wynosiła od 3 °dH do 10 °dH. W ten sposób zapewnisz odpowiednią kwasowość wody. Łatwym sposobem ustalenia twardości wody jest użycie specjalnego roztworu mianowanego, który stosowany jest powszechnie w akwariach (dostępny w sklepach zoologicznych).

Odsysanie szlamu.

Krok po kroku 4 - Odsysanie szlamu.

Najlepszym sposobem uniknięcia gromadzenia się szlamu na dnie oczka wodnego jest stosowanie środków zapobiegawczych. Jesienią bardzo dobrze sprawdza się siatka do czyszczenia basenów, którą można usuwać spadające z drzew liście. Kolejnym sposobem jest przycinanie szybko rozrastających się roślin i usuwanie resztek kwiatów i skoszonej trawy. W ten sposób do oczka dostaje się mniej obumierających substancji organicznych. Innym sprawdzonym sposobem jest ograniczenie pogłowia ryb oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji wody poprzez stosowanie elektrycznych i solarnych pomp.

Wskazówka:

Widoczny na powierzchni pływający oczyszczacz wody (tzw. skimmer) wyłapuje substancje organiczne takie jak resztki płatków, owoce, liście, a następnie filtruje je, zanim zdążą opaść na dno.

Lista zakupów do pracy zimowej

  • Oczyszczacz wody, tzw. skimmer
  • Łopata
  • Miotła
  • Pompa szlamowa
  • Kultury bakterii
Do góry