Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Układanie nieregularnych płyt ogrodowych z kamienia w 5 krokach

Majsterkowicz układa płyty ogrodowe z kamienia

Jeśli marzy Ci się taras lub ścieżka ogrodowa w stylu naturalnym lub rustykalnym, wybierz nieregularne płyty ogrodowe.

Ich cechą charakterystyczną jest nieregularny kształt. Układanie nieregularnych płyt ogrodowych to dla doświadczonych majsterkowiczów w miarę proste zadanie, jednak abyś mógł przez długi czas cieszyć się ułożoną ścieżką lub tarasem, musisz przestrzegać kilku istotnych zasad. Płyty ogrodowe, jak wiele innych materiałów budowlanych, wymagają bardzo starannie przygotowanego podłoża. Jeśli pod ułożone płyty dostanie się woda, która następnie zamarznie, nasza wymarzona ścieżka zamieni się w prawdziwą pułapkę. Aby temu zapobiec, pod wszystkie ścieżki i tarasy powinieneś wykonać fachową podbudowę – do wyboru masz dwie możliwości: wariant czasochłonny z płytami betonowymi lub wariant szybki z podsypką ze żwiru. Warstwa nośna o odpowiedniej grubości i stopniu zagęszczenia ma fundamentalne znaczenie dla trwałości okładziny. Tego rodzaju podłoże można wykonać z warstwy wzmocnionego betonu o grubości 10 cm oraz zaprawy uszczelniającej lub ze żwiru o grubości 15 do 20 cm.

Po wylaniu fundamentu możesz rozpocząć układanie płyt ogrodowych. OBI pokaże Ci, jak to zrobić.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Zagęszczanie podłoża ubijarką.

Krok po kroku 1 - Wykonanie fundamentu

Okładzina z kamienia naturalnego wymaga mocnego podłoża odpornego na czynniki atmosferyczne.

W tym celu musisz wykopać rów na głębokość strefy zamarzania – o informacje dotyczące głębokości strefy zamarzania typowej dla Twojego miejsca zamieszkania możesz zwrócić się do właściwego wydziału urzędu miejskiego. Rów wypełnij żwirem, który następnie zagęść za pomocą ubijarki. Na podłożu możesz wykonać dodatkową warstwę piasku. Pamiętaj o spadku prowadzącym w kierunku od budynku. Aby wody opadowe spływały w kierunku od budynku, spadek powinien wynosić od 1,5 do 2%.

Płytki z kamienia posegreguj według rozmiarów i kolorów. Płyty ogrodowe z kwarcytu lub porfiru oczyść czystą wodą, aby nie został na nich pył lub inne zanieczyszczenia mogące osłabić wiązanie zaprawy. W przypadku płyt ogrodowych z bazaltu możesz tylnej stronie płyty nadać szorstkość za pomocą odpowiednich narzędzi, aby zwiększyć przyczepność zaprawy. Następnie umyj je wodą i nałóż zaprawę kontaktową. W ten sposób ułatwisz sobie układanie płyt. Do wykończenia tarasu lub posadzki w domu będziesz potrzebować kamieni o płaskiej krawędzi – w razie konieczności możesz dociąć pojedyncze kamienie piłą diamentową lub szlifierką kątową.

Układanie krawężników kamiennych.

Krok po kroku 2 - Boczne ograniczenia i wykończenie okładziny

Jeśli chcesz, aby Twój taras lub ścieżka ogrodowa miała optycznie wyznaczone boczne ograniczenie, np. w postaci krawężników, musisz ułożyć je w pierwszej kolejności. Krawężniki ułóż na warstwie wilgotnego chudego betonu i wbij je gumowym młotkiem. Za pomocą sznurka traserskiego sprawdź, czy równo położyłeś kostkę na długość i wysokość. Na warstwie chudego betonu ułóż też równe kamienie stanowiące ograniczenie. Dzięki nim całość nie będzie się rozchodziła na boki.

Układanie kamieni i sprawdzanie ich równego ułożenia za pomocą poziomnicy

Krok po kroku 3 - Układanie

Kolejne kamienie układa się od strony ograniczenia. W tym celu na zagęszczonej podsypce ze żwiru rozprowadź 5-centymetrową warstwę zaprawy podsypkowej, a następnie ją wygładź. Nanoś tylko tyle zaprawy, ile potrzebujesz do ułożenia 2−3 kamieni. Teraz możesz osadzić posegregowane kamienie w warstwie wilgotnej zaprawy zgodnie z własnymi upodobaniami – pamiętaj o tym, aby spoina między płytami wynosiła od 3 do 5 cm. W ten sposób osiągniesz estetykę typową dla płyt ogrodowych. Do wypełnienia pustych przestrzeni między większymi płytami użyj płyt o mniejszych wymiarach. Ułóż je na warstwie zaprawy, a następnie dobij gumowym młotkiem. Unikaj tworzenia się pod płytami pustych przestrzeni. W przypadku większych płyt użyj deski, aby zapobiec powstawaniu pęknięć i rozłupywaniu się płyt. Za pomocą poziomnicy sprawdzaj na bieżąco, czy układasz płyty w jednym poziomie.

Jeśli zdecydowałeś się na wykonanie betonowej podbudowy, beton musisz wylać na zagęszczoną podsypkę żwirową, zachowując odpowiedni spadek. Po związaniu betonu nałóż zaprawę podsypkową w opisany powyżej sposób.

Spoinowanie płytek ogrodowych.

Krok po kroku 4 - Spoiwo

Spoiny między płytkami z kamienia naturalnego wypełnia się cementem trasowym, który nakłada się kielnią lub wylewa. Uważaj, aby nie zabrudzić kamieni cementem, ponieważ jego usunięcie jest dość trudne. Jeśli mimo wszystko cement wycieknie na płytki, przetrzyj je natychmiast wilgotną ścierką.

Usuwanie resztek zaprawy z płytek.

Krok po kroku 5 - Czyszczenie płytek

Bardzo cienką warstwę zaprawy widoczną po spoinowaniu płytek z kamienia naturalnego możesz usunąć czystą wodą. Następnie użyj środka do usuwania zabrudzeń z cementu. Pamiętaj, aby środek ten był odpowiedni do materiału, z którego wykonane są Twoje płytki. Jeśli użyjesz nieodpowiedniego środka, możesz uszkodzić powierzchnię płytek. Przykład: środki na bazie kwasów niszczą płytki z wapienia i nie powinny mieć styczności ze spoinami. Rozprowadź środek na kamieniach zgodnie ze wskazówkami i chwilę odczekaj. Następnie dokładnie usuń zabrudzenia szczotką i czystą wodą.

Jeśli jesteś doświadczonym majsterkowiczem, w 5 krokach samodzielnie wykonasz okładzinę z kamiennych płyt, która będzie odporna na warunki atmosferyczne, a dzięki swojej naturalnej estetyce doda Twojemu ogrodowi szczególnego wdzięku.

Lista zakupów

Lista narzędzi

Do góry