Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Układanie i brukowanie ścieżki ogrodowej w 7 krokach

Zdejmowanie gruntu macierzystego pod podsypkę

Jeśli planujesz wykonać ścieżkę, np. do altany lub wiaty garażowej, i prawidłowo ją wybrukować, to dzięki warstwie nośnej ze żwiru, tłucznia i piasku o odpowiedniej grubości także po wielu latach będzie ona równa i niezniszczona przez silne mrozy. Niezbędna grubość warstwy nośnej zależy od warunków regionalnych i klimatycznych. Im zimniej, tym warstwa nośna powinna być grubsza.

Zanim przystąpisz do pracy zapoznaj się z dostępnymi materiałami i rodzajami kostki brukowej. Ważne są nie tylko walory estetyczne. Jeśli na nawierzchnię brukową będą wjeżdżać pojazdy ciężarowe, grubość ułożonej kostki nie może być mniejsza niż określona wartość minimalna. Porad w tym zakresie udzielają pracownicy marketu OBI.

Jeśli drogi mają być wykładane materiałami ekologicznymi, dostępne są tak zwane nawierzchnie ekologiczne, przepuszczalne lub drenażowe, które z uwagi na przepuszczalność wody przeciwdziałają nasilającemu się w normalnych warunkach uszczelnieniu powierzchni.

Przed zakupem trzeba się też zastanowić nad wzorem ułożenia: Czy ma to być na przykład prosty i funkcjonalny wzór, układ w jodełkę, wiązanie wozówkowe, kreatywny i urozmaicony wzór łączony czy fantazyjny układ – oprócz koloru i struktury kostki także wzory jej ułożenia decydują o dekoracyjności powierzchni.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Wytyczenie ścieżki i zdjęcie gruntu

Krok po kroku 1 - Wytyczenie ścieżki ogrodowej i zdjęcie gruntu

Prawidłowe ułożenie kostki brukowej na ścieżce wymaga starannego przygotowania i dokładnego obliczenia ilość potrzebnego materiału – szczególnie przy krętym przebiegu. Jaką długość i szerokość ma mieć ścieżka? Czy przebiega ona prosto, czy też z łagodnymi zakrętami? Dokładny szkic ścieżki w skali podziel na wyraźne pola, aby ustalić ilość potrzebnego materiału.

Przy pomocy drewnianych palików lub sznurka wyznacz ścieżkę – pamiętając o zachowaniu równej wysokości sznurka – i rozpocznij zdejmowanie gruntu. W przypadku krótkich ścieżek wystarczy Ci łopata, ale jeśli planujesz dłuższą ścieżkę, przemyśl możliwość wypożyczenia minikoparki. Wykop pod ścieżkę do chodzenia musi mieć nie najmniej niż 30-35 cm głębokości. W zależności od warunków regionalnych i klimatycznych oraz od sposobu użytkowania może być zalecane zdjęcie gleby na głębokość od 60 do 90 cm – na przykład w regionach górzystych lub jeśli po nawierzchni mają przejeżdżać samochody osobowe.

Podczas pracy trzeba uzyskać nośne i nieosiadające podłoże, które można zagęścić zagęszczarką. Jest to warunek późniejszej stabilności nawierzchni.

Na podstawie wymiarów ścieżki oblicz liczbę potrzebnych kostek brukowych oraz liczbę metrów sześciennych tłucznia bądź żwiru. Uwzględnij również ilość potrzebnego miejsca. Kostka brukowa zapakowana w folię na paletach zajmuje dużo miejsca i, podobnie jak tłuczeń i żwir, nie powinna przeszkadzać podczas prac. Dostawa jak najbliżej miejsca układania pomoże zaoszczędzić wysiłku związanego z przewożeniem taczką.

Wyznaczanie obrzeży

Krok po kroku 2 - Układanie obrzeży ścieżki

Obrzeża ograniczają ścieżkę z obu stron. Mają one nie tylko znaczenie estetyczne, ale zapewniają też nośność i stabilność. Aby ułożone kostki później się nie przesuwały, obrzeża należy osadzić na betonowym fundamencie. Warstwa betonu musi mieć grubość nie mniejszą niż 10–20 cm i powinna się opierać na wodoprzepuszczalnej podsypce z tłucznia. Następnie trzeba układać element po elemencie. Obrzeże trzeba układać na fundamencie ciągłym i dobijać gumowym młotkiem do takiej pozycji i wysokości, aby kończyło się równo z rozpiętym sznurkiem. Następnie należy wylać i uformować beton z boku tak zwanego „fartucha grzbietowego”, tak by obrzeże było osadzone w betonie do jednej trzeciej swojej wysokości. Przed kontynuowaniem prac odczekaj, aż beton się utwardzi – kieruj się informacjami podanymi przez producenta betonu.

Nanoszenie podsypki ze żwiru lub tłucznia

Krok po kroku 3 - Wykonanie podsypki pod ścieżkę

Po stwardnieniu betonu trzeba nanieść warstwę nośną pod kostkę, aby wody opadowe mogły przesiąkać, a ścieżka mimo to zachowywała stabilność. Nadają się do tego celu żwir i tłuczeń, a zalecane uziarnienie wynosi do 32 mm. Żwir lub tłuczeń – w zależności od głębokości wykopu – trzeba nasypać na wysokość 10-30 cm, rozprowadzić grabiami i zagęścić zagęszczarką płytową. Już na tym etapie należy uwzględnić niezbędny spadek wynoszący co najmniej 2% (na zewnątrz od budynku). Na zagęszczoną warstwę należy teraz nasypać warstwę piasku o grubości 4-5 cm, a w przypadku nawierzchni ekologicznych lub przepuszczalnych grys (2-5 mm). Chcąc usypać tę warstwę na dokładną wysokość, należy wpuścić w podłoże metalowe prowadnice do ściągania podsypki. Czynnikiem decydującym o jakości późniejszej nawierzchni brukowej jest dokładne ściągnięcie grysu bądź piasku. Na dwóch ułożonych metalowych prowadnicach należy poprowadzić drewnianą lub aluminiową listwę do ściągania. Przy obliczaniu wysokości należy pamiętać, że późniejsza powierzchnia bruku będzie zagęszczana i jeszcze raz obniży się o około 1 cm. Po ściągnięciu podsypki pod bruk nie wolno na nią wchodzić (wypełnić ewentualne braki i wyrównać nierówności).

Dobijanie kostki brukowej gumowym młotkiem

Krok po kroku 4 - Układanie kostki brukowej na ścieżce ogrodowej

Również przy układaniu kostki brukowej należy zawsze korzystać z rozpiętego sznurka i poziomicy, aby sprawdzać, czy kostki są równo i prawidłowo ułożone oraz czy zachowany jest spadek. Tylko w takim przypadku wody opadowe będą odpływać w żądanym kierunku i na powierzchni nie będą powstawać nieestetyczne kałuże. Ułóż teraz poszczególne kostki na podsypce ze szczelinami o szerokości co najmniej 3-5 mm, a w razie potrzeby lekko je dobijaj. W taki sposób kostka po kostce wyłóż ścieżkę ogrodową.

Cięcie kostek gilotyną do cięcia kostek

Krok po kroku 5 - Cięcie kostek brukowych i płyt

Z reguły nie da się uniknąć dopasowywania kostek. Jednak gilotyna lub piła do cięcia kostki brukowej szybko załatwia sprawę. Narzędzia te można również wypożyczyć w markecie OBI. Dobry plan rozstawu kostek, prosty wzór ich ułożenia oraz powierzchnia prostokątna ograniczają nakłady pracy.

Zaznacz żądaną linię cięcia na cegle i włóż kostkę do urządzenia. Gilotyna pracuje czysto, bez prądu i cicho, ale nie nadaje się do bardzo grubych kostek i równego przycinania długich elementów, np. płyt. W takim przypadku stosuje się piłę do kostki brukowej, która precyzyjnie tnie również grube kostki, ale powoduje więcej hałasu i brudu. Dlatego należy wybrać miejsce, które można później łatwo wyczyścić.

Wypełnianie szczelin piaskiem

Krok po kroku 6 - Wypełnianie szczelin i przesiąkliwość

Aby zapobiec późniejszym uszkodzeniom nawierzchni, konieczne jest wypełnienie spoin kostki brukowej na ścieżce ogrodowej. Przy wypełnianiu spoin mamy dwie opcje:

1. Piasek do fugowania
W przypadku stosowania luźnego materiału do fugowania, takiego jak płukany piasek lub grys do fugowania (2–3 mm), materiał należy wielokrotnie rozprowadzać na brukowanej ścieżce oraz wmiatać go miotłą w szczeliny i zmiatać z powierzchni. Dzięki zastosowaniu grysu spoiny są bardziej przepuszczalne, a powierzchni ma większą przesiąkliwość i lepiej nadaje się do większych kostek brukowych. Ponieważ z czasem deszcz może wymywać piasek, prace należy powtarzać w regularnych odstępach czasu. Chcąc uzyskać białe spoiny, można zastosować piasek kwarcowy; do czarnych spoin nadaje się piasek bazaltowy.

2. Utwardzalny wypełniacz do szczelin
Utwardzalny wypełniacz do szczelin znacznie ogranicza wymywanie spoin i wzrost chwastów. Jednak wypełniacz do szczelin należy dostosować do warunków użytkowania, właściwości kostek, szerokości szczelin i zastosowanej warstwy nośnej. Przed każdym zakupem zapoznaj się z informacjami podanymi przez producenta i przestrzegaj wskazówek dotyczących użycia.

Szczególną przesiąkliwością cechuje się bruk przepuszczalny lub ekologiczny. Jest on wykonany z materiału wodoprzepuszczalnego, dzięki czemu wody opadowe mogą odpływać nie tylko przez spoiny. Tak zwane nawierzchnie brukowe przepuszczalne i ekologiczne posiadają odpowiednio duże otwory bądź dostatecznie dużą liczbę szczelin – dostępnych w różnych wzorach. W przypadku wszystkich powierzchni przepuszczalnych stosuje się grys do fugowania, aby zapewnić odpowiednią przepuszczalność dla wody.

Zagęszczanie ścieżki zagęszczarką

Krok po kroku 7 - Zagęszczanie wybrukowanej ścieżki

Na koniec na nawierzchnię z kostki brukowej wjeżdża zagęszczarka. Aby nie uszkodzić ułożonych kostek, należy całkowicie usunąć z powierzchni pozostałości materiału do fugowania; ponadto zagęszczarka musi posiadać urządzenie ślizgowe z tworzywa sztucznego. W razie potrzeby można teraz jeszcze nanieść miotłą kolejną warstwę piasku. Nie wolno zagęszczać zagęszczarką wielkoformatowych płytek zewnętrznych i tarasowych.

Dzięki dokładnemu planowi, odpowiednim urządzeniom i poradom OBI samodzielnie wykonasz ścieżkę ogrodową i ułożysz na niej kostkę brukową w dowolnym wzorze.

Lista zakupów

 • Kostka brukowa
 • Kamień/ beton
 • Kamienne obrzeża
 • żwir
 • Kruszywa bazaltowe
 • Piasek kwarcowy
 • Piasek bazaltowy

Lista narzędzi

 • Szpadel
 • Młotek gumowy
 • Deska do zaciągania
 • Ubijarka płytowa (z gumową nakładką)
 • Łopata
 • Poziomica
 • Szyny metalowe
 • Calówka
 • Sznurek murarski i paliki
 • Miotła
Do góry