Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Trawy ozdobne, trzciny i paprocie

Trawy i paprocie rosnące dookoła oczka wodnego.

Ciekawie zaaranżowane trawy mogą nadać ogrodom atrakcyjności. Dzięki nim rabatki zyskują naturalny charakter, przejścia między kamieniami, murami i ścieżkami nie rzucają się w oczy, a bardzo wyraziste kontrasty kolorystyczne zostają złagodzone. Oprócz znanych odmian, np. trawy lampasowej i bambusa, w marketach dostępne są różnego rodzaju trawy ozdobne w wielu rozmiarach. W OBI dowiesz się o różnych odmianach traw ozdobnych i o tym, kiedy trawy, trzciny i paprocie mogą stanowić piękną alternatywę dla innych roślin.

1. Rodzaje traw ozdobnych 2. Odmiany traw wysokich
3. Odmiany traw niskich 4. Paprocie
Różnego rodzaju trawy ozdobne rosnące w jednym skupisku.

1. Rodzaje traw ozdobnych

Do ulubionych półwysokich traw ozdobnych należy owies wiecznie zielony (Avena sempervirens). Turzyca to grupa roślin obejmująca wiele odmian traw − także mrozoodpornych.

Do traw niskich zaliczają się przede wszystkim kostrzewy, z których część tworzy zwarte kępy, a część piękne, zielone runo. Bliźniczka psia trawka osiąga wysokość od 10 do 15 cm. Kostrzewa miotlasta, nazywana także niedźwiedzim futrem, tworzy zwarte kępy wychodzące często poza krawędź drogi i na kamienie. Kostrzewa walezyjska nie traci swojego szaroniebieskiego koloru aż do zimy.

Odmiana trawy wysokiej.

2. Odmiany traw wysokich

Trawy wysokie, np. trawę pampasową lub miskant olbrzymi, możesz zasadzić jako rośliny soliterowe – pięknie prezentują się w ogrodzie pełnym kwitnących kwiatów i drzew. Ważne, aby trawy pampasowej nie przycinać na jesień, ponieważ przez miejsce cięcia dostaje się do systemu korzeniowego zamarzająca woda, która może zaszkodzić roślinie. Najlepszym rozwiązaniem jest związanie traw na jesień materiałem wykonanym z łyka i przykrycie ich liśćmi, na które należy położyć papę lub drewniane deski.

Odmiana trawy niskiej rosnąca przy ścieżce żwirowej.

3. Odmiany traw niskich

Jeśli masz mały ogród, dobrym rozwiązaniem będzie zasadzenie niskich traw ozdobnych. W dużych ogrodach bardzo dobrze prezentują się trawy rosnące w kilku skupiskach. Najlepiej sadzić po trzy pasujące do siebie odmiany o różnej wysokości: niskie, średnie i wysokie trawy ozdobne. W ten sposób aranżacje roślinne będą wyglądały bardziej naturalnie.

Przy wyborze odpowiednich traw należy wziąć pod uwagę wygląd liści, ich owoce i barwę. Na jesień niektóre trawy wytwarzają przepiękne liściaste pióropusze, inne, np. rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides var viridescens) − puszyste wiechy. Zimą oszronione trawy przyciągają spojrzenia. Dlatego zaleca się, aby nie ścinać ich jesienią, lecz poczekać z tym do kolejnej wiosny.

Najlepiej prezentują się trawy w połączeniu z letnimi kwiatami i bylinami dopasowanymi do nich wzrostem. Niskie byliny zadarniające giną na tle miskanta olbrzymiego, niskie kępki traw zlewają się z wysoko rosnącymi bylinami. Idealnym rozwiązaniem są średnie trawy: zakrywają drobne niedoskonałości bylin i krzewów ozdobnych.

Trawy wyglądają szczególnie dobrze w pobliżu wody, np. oczka wodnego. W takich miejscach sprawdzają się takie rośliny jak trzcina pospolita, miskant olbrzymi, sit, ciborowate, rozplenica japońska i cibora.

Paprocie w aranżacji z różami i bylinami

4. Paprocie

Paprocie to romantyczne rośliny, które bardzo korzystnie prezentują się z irysami, bluszczem, pluskwicą groniastą, tawułką, konwalią majową, zawilcami i liliami. Preferują półcieniste stanowiska i lekko kwaśną glebę. Prawie w ogóle nie potrzebują nawozu, ważne natomiast jest, aby zapewnić im wilgotne i spulchnione podłoże.

Niektóre paprocie rosną także w cieniu, a nawet pod drzewami iglastymi, nie rozwijają się natomiast pod krzewami. Jeśli mają odpowiednie warunki, szybko rosną i się rozmnażają. Najlepiej sadzić je wiosną, aby mogły rozwijać się w ciepłej porze roku.

Istnieją paprocie, których liście są zielone latem i wiosną, np. nerecznica (Dryopteris filix-mas), oraz paprocie zimozielone, np. języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium). Obu tych roślin nie przycina się na zimę. Można to zrobić dopiero wiosną. Paprocie różnią się między sobą także wysokością: dostępne są wszelkie możliwe rozmiary. Śledzionka skalna (Asplenium ceterach lub Ceterach officinarum) osiąga wysokość 10 cm, nerecznica złotouska (Dryopteris goldiana) wyrasta powyżej 1 m.

Trawy ozdobne, trzciny i paprocie to ciekawe uzupełnienie kolorowych bylin lub innych wiecznie zielonych krzewów rosnących w ogrodzie. W pobliskim markecie OBI znajdziesz nie tylko bogatą ofertę tego rodzaju roślin, ale uzyskasz także fachowe porady.Do góry