Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Techniki siania trawy. Kiedy siać trawę? Jaką metodę siania trawy wybrać?

Sianie trawy to jeden z łatwiejszych sposobów na piękny ogród

Sianie trawy można przeprowadzić na różne sposoby. Bardziej tradycyjnie, czyli ręcznie, jeśli teren nie jest zbyt obszerny lub z pomocą siewnika, który z pewnością usprawni pracę. Jednak nawet korzystając z siewnika, warto wiedzieć, jakie narzędzia się nam jeszcze przydadzą i wiedza, kiedy sieje się trawę? A może w ogóle nie trzeba jej siać i wystarczy ułożyć trawnik z rolki?

Bez wątpienia trawnik jest najważniejszym albo jednym z najważniejszych elementów każdego ogrodu. Przede wszystkim nadaje mu klimatu: nawet najpiękniejszy ogród straci swój blask w przypadku zaniedbanego trawnika. Umiejętnie posiana i precyzyjnie oraz regularnie przycinana trawa cieszyć będzie oko zarówno domowników, jak i gości. Jednak samo jej posianie i pielęgnowanie nie jest zadaniem najłatwiejszym. Należy wiedzieć jaki jest najlepszy okres na wysiew trawy, jak go przeprowadzić, jak przygotować grunt i jakimi narzędziami można się posłużyć. Dopiero z taką wiedzą przystępujemy do właściwych prac.

1. Metody zakładania trawnika. Jak można siać trawę? 2. Ręczny siew trawy
3. Sianie trawy siewnikiem 4. Trawa z rolki
5. Kiedy siać trawę? 6. Najlepsza metoda siania trawy – podsumowanie

1. Metody zakładania trawnika. Jak można siać trawę?

Wyróżniamy dwie główne metody zakładania trawnika: sianie trawy i układanie gotowego trawnika z rolki. W tym artykule skupiamy się przede wszystkim na zakładaniu trawnika od podstaw. Tu również możemy wyróżnić sianie ręczne oraz z wykorzystaniem siewnika.

Niezależnie jednak od metody wysiewu, będziemy najpierw musieli przygotować grunt pod trawnik. Polega to między innymi na wydzieleniu terenu, przygotowaniu narzędzi (taczka, szpadel, grabie, wąż ogrodowy), usunięciu chwastów, gałęzi i korzeni, przekopaniu podłoża i nawiezieniu go.

Po przygotowaniu gruntu trzeba jeszcze wybrać nasiona. Należałoby przed tym poznać dokładne właściwości naszego gruntu, czyli jaką glebą dysponujemy. Choć na rynku jest bardzo dużo gatunków traw i całą kwestię można długo analizować, najpopularniejszym rozwiązaniem jest po prostu wybór mieszanki traw, co gwarantuje z reguły dobry efekt.

2. Ręczny siew trawy

Wybór techniki siania trawy zależy od kilku czynników. W pierwszej kolejności trzeba ocenić, jaką powierzchnią będziemy mieli do obsiania. Jest to punkt wyjścia, od jakiego należy zacząć prace, gdyż mniejsze tereny można obsiać ręcznie. Natomiast dla wysiewu trawy na większej powierzchni dobrze mieć pod ręką sprzęt, dzięki któremu praca pójdzie dużo szybciej i sprawniej. Ręczny siew trawy wymaga oczywiście nieco wysiłku, ale do założenia niewielkiego trawnika ta tradycyjna technika w zupełności wystarczy.

Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na to, aby nasiona były siane równomiernie. W tym celu dobrze podzielić przestrzeń, którą mamy do obsiania, na kilka stref, na które przeznaczymy taką samą ilość nasion. Pamiętać oczywiście należy o odpowiedniej technice siania ręcznego. Co to oznacza? Jak zasiać trawę?

Sianie ręczne powinno przeprowadzać się krzyżowo w celu właściwego ułożenia się nasion trawy. W pierwszej kolejności wysiewamy nasiona w jednym kierunku, po czym robimy to poprzecznie, prostopadle do kierunku poprzedniego. W ten sposób zapewniamy równomierne rozmieszczenie nasion i równy wzrost trawy. Następnie tak posiane nasiona należy przykryć około centymetrową warstwą ziemi, grabiąc ją lub wałując za pomocą walca ogrodowego.

Zadbany trawnik - dobre miejsce do wypoczynku

3. Sianie trawy siewnikiem

W przypadku większych terenów sianie ręczne może okazać się zbyt pracochłonne. Dlatego w tych przypadkach lepiej wykorzystać siewniki uniwersalne. Ich szczególną zaletą jest to, że idealnie dozują rozsiewany materiał – nie ma więc żadnych problemów z równomiernym rozprowadzeniem nasion trawy. Sprzęt ten jest niezwykle łatwy w obsłudze: sami decydujemy, kiedy siewnik ma rozprowadzać nasiona i w jakiej ilości. Rozsiewanie nasion następuje przez prowadzenie siewnika po terenie, na którym chcemy posadzić trawnik. Czas pracy będzie zależał od wielkości trawnika oraz między innymi zasięgu samego sprzętu.

Rodzaj siewnika można dostosować do wielkości powierzchni trawnika: o ile siewniki małe będą dobre na przestrzeń o powierzchni do 100 metrów kwadratowych, to do dużych terenów (takich do 800 metrów kwadratowych) używa się już odpowiednich siewników uniwersalnych o znacznej pojemności i zasięgu.

Ponadto pamiętajmy jeszcze o jednej niezwykle istotnej rzeczy: siewnik może przydać nam się również do innego rodzaju prac, między innymi rozsiewania granulatu, nawozu, piasku czy soli. Tym samym jest to urządzenie dość uniwersalne, które przyda się właściwie przez cały rok: na wiosnę można posiać nim trawę, natomiast zimą posypać chodniki piaskiem.

4. Trawa z rolki

Jeszcze innym sposobem jest układanie trawy z rolki. Jest to forma o tyle wygodniejsza, że nie mamy tu do czynienia z wysiewaniem, czekaniem na wzrost trawnika oraz koniecznością stałego jego pielęgnacji podczas tego procesu. Trawnik z rolki jest gotowy do użytkowania zaraz po jego rozłożeniu.

Co więcej, rozłożenie trawnika nie jest skomplikowane i w zupełności można je przeprowadzić samodzielnie. Do rozłożenia około 50 metrów kwadratowych potrzeba zaledwie około 2 godzin pracy – przy użyciu zaledwie kilku narzędzi, które można nabyć od ręki. Trawnik z rolki jest zdecydowanie szybszym sposobem niż wysiew, choć na pewno droższym, zarówno od siewu ręcznego, jak i tego za pomocą siewnika. Pod względem estetycznym prezentuje się on natomiast doskonale.

O tym, w jaki sposób krok po kroku układać trawę z rolki i jakie zalety niesie to za sobą, można przeczytać w poradniku OBI Układanie trawy z rolki.

Młoda, rosnąca trawa zasiana późną jesienią

5. Kiedy siać trawę?

Pozostawmy jednak na uboczu rozkładanie trawnika z rolki i powróćmy do tradycyjnego wysiewu. Skoro znamy już techniki, za pomocą których możemy siać trawę, należałoby jeszcze odpowiedzieć na pytanie: kiedy sieje się trawę? Biorąc pod uwagę, że trawa do prawidłowego wzrostu wymaga odpowiedniej wilgotności, powinniśmy brać pod uwagę dwa terminy w roku.

Po pierwsze, można wysiewać nasiona na wiosnę, najlepiej od połowy kwietnia do końca maja. Oczywiście temperatura ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu trawy, dlatego też nie powinniśmy zbytnio spieszyć się z wysiewem, aby nasza praca nie poszła na marne z przyczyny niespodziewanych przymrozków. W tym celu można jednak posłużyć się agrowłókniną, która będzie chronić młodą trawę przed spadkiem temperatur.

Drugim terminem jest koniec lata i początek jesieni (od połowy sierpnia do połowy października). Rozwiązanie to ma przede wszystkim tę zaletę, że młoda trawa ma wówczas zapewnioną bardzo dobrą wilgotność, co pozwala jej się szybko zakorzenić. Nie należy jednak przesadzać z wilgocią i wysiewać trawy przed intensywnymi opadami deszczu – wówczas woda może działać kontrproduktywnie, czyli przenieść nasiona zbyt głęboko w ziemię.

6. Najlepsza metoda siania trawy – podsumowanie

Widać zatem, że trawę można siać na dwa różne sposoby: albo ręcznie, albo za pomocą siewnika. W przypadku mniejszych przestrzeni bardziej tradycyjna, ręczna metoda jest całkowicie uzasadniona, choć pomoc siewnika oczywiście nie zaszkodzi naszym pracom. Najlepiej siać trawę wiosną albo późnym latem i jesienią. Alternatywną zawsze pozostaje ułożenie trawnika z roli, co może zaoszczędzić sporo pracy, ale niekoniecznie pieniędzy.

No i samo sianie trawy, a potem pielęgnowanie i dbanie o jej wzrost ma w sobie coś, co przyciąga każdego prawdziwego ogrodnika. Więc jeśli nie chodzi nam wyłącznie o walory estetyczne, które trawnik z rolki na pewno zapewnia, a chcemy nacieszyć się również procesem wzrostu trawy i mieć satysfakcję z jej pielęgnacji, wówczas raczej powinniśmy wybrać siew.

Do góry