Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zadaszenie tarasu - jak zrobić je samodzielnie?

Duży taras z zestawem mebli ogrodowych zadaszony drewnianą konstrukcją.

Zadaszenie tarasu pozwala uczynić z tarsu letni salon. W gorące miesiące to właśnie tam, nie w środku, najmilej spędzamy czas. Jeśli pogoda dopisuje, na tarasie można cudownie odpoczywać, przyjmować gości i serwować posiłki. Zadaszenie tarasu pozwoli Tobie i Twoim bliskim wspólnie spędzać miłe chwile nawet wtedy, gdy praży słońce albo pada deszcz. Pod zadaszeniem znajdą schronienie nie tylko Twoi goście, ale także meble ogrodowe.

Do samodzielnego wykonania zadaszenia tarasu potrzebujesz jedynie manualnych zdolności i zmysłu technicznego. Zamówienie tego rodzaju konstrukcji u fachowców to z reguły znaczny wydatek. OBI pokaże Ci, jak możesz samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu.

1. Zadaszenie tarasu z drewna czy z aluminium? 2. Zadaszenie tarasu - jak zrobić samemu?
3. Zadaszenie tarasu - jak zrobić szkielet? 4. Czy do wykonania zadaszenia tarasu potrzebujesz pozwolenia na budowę?
Taras z kanapą zadaszony białą konstrukcją z aluminium.

1. Zadaszenie tarasu z drewna czy z aluminium?

Zadaszenie tarasu powinno przetrwać nawet silne burze. Ważne zatem jest, aby wykonać je z wytrzymałych materiałów. W przypadku większości tarasów drewno jest najlepszym materiałem do wykonania konstrukcji, jest dostępne w dość korzystnej cenie, wytrzymałe i pozwala na dowolną aranżację. Do gatunków drewna wykorzystywanych najczęściej na budulec tego typu konstrukcji zalicza się daglezję i drewno klejone, które produkowane jest przemysłowo i ze względu na technikę wykonania jest materiałem szczególnie wytrzymałym, charakteryzującym się tym, że rzadko pęka. Zadaszenie tarasu z drewna ma jednak jedną wadę, jest nią konieczność regularnej impregnacji.

W porównaniu z drewnianym szkieletem, konstrukcja wykonana z aluminium jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Szczególnie dobrze znosi też niekorzystne warunki atmosferyczne. Aluminiowe zadaszenie tarsu przewyższa jednak ceną szkielet wykonany z drewna.

Jesli zastanawiasz się, jak zrobić samemu zadaszenie tarasu, weź pod uwagę użycie róznych materiałów. Aby taras zbyt mocno nie zacienił przylegających do niego pomieszczeń domu, zaleca się stosowanie materiałów przepuszczających światło. Szkło wielowarstwowe klejone dostępne jest zarówno w wariancie przezroczystym, jak i mlecznym. Materiał ten jest bardzo wytrzymały, ale ze względu na ciężar własny wymaga bardzo solidnej konstrukcji wsporczej. Łatwiejsze w obróbce są półprzezroczyste płyty komorowe z poliwęglanu lub akrylu. Niedrogim rozwiązaniem są płyty faliste z PVC dostępne w wersji przezroczystej, półprzezroczystej oraz kolorowej, które pozwalają na różne aranżacje.

Majsterkowicz przymocowuje płyty na górnej powierzchni zadaszenia tarasu.

2. Zadaszenie tarasu - jak zrobić samemu?

Jeśli masz smykałkę do majsterkowania i doświadczenie w tym zakresie, możesz samodzielnie zaprojektować zadaszenie swojego tarasu. W takiej sytuacji rozsądny będzie wybór konstrukcji drewnianej. Aluminium jest materiałem trudnym w obróbce i wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Zadaszenie tarasu musi opierać się na statycznej konstrukcji. Warunkiem samodzielnego wykonania zadaszenia jest umiejętność bezpiecznego posługiwania się wiertarką, piłą i przeprowadzenia koniecznych obliczeń. Musisz mieć pewność, że Twoja konstrukcja wytrzyma nie tylko swój własny ciężar, ale także ciężar dodatkowy, np. zalegający na niej zimą śnieg.

W markecie OBI możesz zlecić przycięcie potrzebnych materiałów, a potem samodzielnie je zmontować. W wielu przypadkach dużo prostszym rozwiązaniem jest wybór zadaszenia z gotowych elementów. Oferta producentów jest bardzo bogata: zadaszenia o różnych kształtach i w wielu rozmiarach sprawią, że szybko znajdziesz optymalne dla siebie rozwiązanie. Wprawdzie zadaszenie tarasu z gotowych elementów jest prostsze w montażu, wymaga jednak także zdolności manualnych i zmysłu technicznego.

Słup drewniany osadzony na stalowej kotwie do słupów.

3. Zadaszenie tarasu - jak zrobić szkielet?

Nieważne, czy chcesz złożyć zadaszenie z gotowych elementów, czy może zamierzasz samodzielnie je wybudować. W obu przypadkach musisz osadzić w podłożu słupy pod konstrukcję. Potrzebne będą Ci do tego stalowe kotwy do słupów, które zalewa się betonem lub przykręca do betonowego fundamentu. O sposobie wylewania fundamentów betonowych pod słupki dowiesz się z naszego poradnika.

Fundament betonowy pod drewnianą konstrukcję nie tylko zwiększy jej stabilność, ale także zabezpieczy słupy przed wilgocią, która mogłaby zniszczyć drewno. W markecie OBI znajdziesz różnego rodzaju kotwy do słupków. Doradcy w OBI chętnie podpowiedzą Ci, które z nich nadają się na zadaszenia. Kotwy musisz kupić również wtedy, gdy będziesz montować zadaszenie z gotowych elementów, ponieważ producenci zwykle nie dołączają ich do zestawu.

Konstrukcja nośna zadaszenia składa się z podpór poprzecznych oraz krokwi, na których następnie montuje się pokrycie dachowe. Liczba podpór poprzecznych zależy od wielkości zadaszenia. Pamiętaj o tym, aby podpory miały odpowiednią grubość. Wybierając podpory, musisz uwzględnić ewentualny ciężar zalegających mas śnieżnych, ciężar samego pokrycia oraz długość belek. Krokwie leżą zwykle wzdłuż na podporach poprzecznych i tworzą podstawę dla pokrycia dachowego.

Jeśli do zadaszenia użyjesz płyt komorowych z poliwęglanu, rozstaw krokwi powinien odpowiadać szerokości płyt i wynosić ok. 85 cm. Jeśli pokrycie dachowe jest cięższe, np. ze szkła lub dachówek ceramicznych, musisz zmniejszyć rozstaw krokwi. W przypadku pokrycia z dachówek krokwie należy montować co ok. 60 cm. Jeśli montujesz zadaszenie tarasu z gotowych elementów, odpowiednie informacje dołączone są do zestawu.

Pracownica wydziału ds. budownictwa w kasku ochronnym i z kodeksem pod pachą.

4. Czy do wykonania zadaszenia tarasu potrzebujesz pozwolenia na budowę?

Budowa zadaszenia tarasu przylegającego do domu może w świetle prawa stanowić jego przebudowę. A to oznacza, że konieczne może być pozwolenie na budowę. Czy rzeczywiście będzie ono potrzebne, zależy od obowiązujących przepisów. Przed budową zadaszenia skontaktuj się koniecznie z lokalnym wydziałem ds. budownictwa i zapytaj o przepisy obowiązujące na terenie Twojej gminy.

Dach nad tarasem stanowi optymalną ochronę przed słońcem i deszczem. Ponadto jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie zadaszenia, zaoszczędzisz dużo pieniędzy. Dostępne w handlu zadaszenia z gotowych elementów ułatwią Ci pracę, ponieważ dzięki prostocie swojej konstrukcji wymagają jedynie nieznacznych umiejętności technicznych.

Do góry