Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Sadzenie żywopłotu w 5 krokach

Ogród z wysokimi i niskimi żywopłotami.

Żywopłoty to praktyczne środki aranżacyjne, które znajdują się w prawie każdym ogrodzie. Dzielą go na poszczególne strefy, chronią przed hałasem, osłaniają przed wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Sadząc żywopłot, stworzysz także odpowiednią przestrzeń życiową dla wielu ptaków i małych zwierząt.

W naszej instrukcji dowiesz się, w jaki sposób się do tego przygotować, jak krok po kroku sadzić rośliny żywopłotowe i w jaki sposób je pielęgnować. Informacje o rodzajach żywopłotów i prawidłowym sadzeniu roślin żywopłotowych znajdziesz także w naszym filmiku instruktażowym. Nieważne, czy marzy Ci się żywopłot z roślin wiecznie zielonych, drzew liściastych czy iglastych – w OBI na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Rośliny żywopłotowe w doniczkach przed sadzeniem.

Krok po kroku 1 - Planowanie nowego żywopłotu

Idealną porą na sadzenie żywopłotu jest jesień oraz łagodna wiosna bez przymrozków. Rośliny wiecznie zielone należy sadzić wiosną.
Pamiętaj o tym, że niezależnie od wybranych rodzajów roślin, każda z nich potrzebuje odpowiedniej przestrzeni: w przypadku średniej wielkości krzewów (do 1 m) zostaw z każdej strony 40–60 cm wolnego miejsca, większe rośliny potrzebują do 90 cm.

Aby przygotować ziemię pod żywopłot, należy ją przekopać.

Krok po kroku 2 - Przygotowanie podłoża przed zasadzeniem żywopłotu

Wytycz linie sadzenia roślin za pomocą sznurka. Wzdłuż tej linii wykop łopatą dołki o głębokości 40–50 cm. Uwzględnij przestrzeń, której będą potrzebowały zasadzone rośliny. Jeśli chcesz zasadzić dużo roślin, możesz wykopać rów.

Dołki lub rów wysyp warstwą kompostu lub ziemi ogrodowej zmieszanej z mączką rogową. Jeśli ziemia jest za ciężka, możesz dodać piasku i sprawić, że będzie bardziej przepuszczalna. Jeśli gleba jest zbyt piaszczysta, dodaj ziemi humusowej.

Przycinanie korzeni rośliny żywopłotowej za pomocą sekatora.

Krok po kroku 3 - Przygotowanie korzeni roślin

Jeśli kupiłeś tzw. rośliny kontenerowe, wyjmij je z pojemników i natnij korzenie w kilku miejscach za pomocą ostrego noża lub sekatora. W ten sposób sprawisz, że wszystkie korzenie będą miały dostęp do ziemi bogatej w składniki odżywcze i szybciej się zakorzenią.

Sadzenie rośliny żywopłotowej.

Krok po kroku 4 - Sadzenie nowych roślin żywopłotowych

Teraz umieść rośliny w przygotowanych dołkach lub wykopanym rowie, a puste przestrzenie między nimi starannie wypełnij ziemią. Zagęść grunt, uklepując go lub chodząc po nim. Rób to tak długo, aż podłoże będzie równe.

Teraz nasyp dookoła każdej rośliny tzw. kołnierz do podlewania.

Obfite podlewanie roślin żywopłotowych.

Krok po kroku 5 - Pielęgnacja nowego żywopłotu

Na koniec obficie podlej rośliny – w ten sposób wypełnią się wszystkie puste przestrzenie w ziemi. W kolejnych tygodniach pamiętaj o tym, aby w okresie suszy regularnie je podlewać. Aby zapobiec parowaniu wody w glebie i wyrastaniu chwastów, przestrzenie między roślinami pokryj małą ilością mulczu korowego.

Jeśli każdej wiosny będziesz przycinał i nawoził żywopłot, będzie pięknie rósł i przez długi czas będzie sprawiał Ci wiele radości. W naszym poradniku dowiesz się, jak prawidłowo przycinać różnego rodzaju żywopłoty. Więcej informacji o prawidłowej pielęgnacji żywopłotów znajdziesz w naszym filmiku instruktażowym.

Lista zakupów

  • rośliny żywopłotowe
  • kompost
  • mączka rogowa
  • sznurek
  • ziemia ogrodowa
  • mulcz korowy
  • ewent. piasek

Lista narzędzi

Do góry