Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Sadzenie drzew i krzewów iglastych – na co zwrócić uwagę?

Sadzenie drzew i krzewów iglastych - na co zwrócić uwagę_big

Drzewa i krzewy iglaste to popularne i estetyczne rośliny, chętnie sadzone w przydomowych ogrodach. Główną zaletą iglaków jest to, że większość ich gatunków nie traci igieł przez cały rok, upiększając krajobraz zarówno zimą, jak i latem.

 

Wbrew pozorom nie wszystkie iglaki pozostają zielone przez cały rok. W cyklu rocznym ich wygląd ulega zmianie. Świerk pospolity (serbski) wiosną, w okresie kwitnienia, przyozdabia się czerwono-fioletowymi kwiatami, natomiast modrzew jest jedynym drzewem iglastym tracącym igły na zimę. Kolory igieł drzew i krzewów iglastych to nie tylko zieleń, typowa dla tych gatunków. Spotkać można iglaki o barwie stalowej, szarobłękitnej czy żółtozłotej. Różnorodność form, barw i innych cech występujących wśród iglaków sprawia, że stają się one obiektami kolekcjonerskimi, chętnie kupowanymi i prezentowanymi w ogrodach botanicznych i prywatnych.

 

Owoce i pędy niektórych iglaków nadają się do spożywania i są od wieków doceniane ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Iglaki ozdobne różnią się między sobą także rozmiarami i typem rozrostu. Największe z nich, sekwoje rosnące w Ameryce, osiągają wysokość nawet stu metrów, a najmniejsze mogą mierzyć do 30 centymetrów. Niektóre z nich rozrastają się poziomo, tworząc duże, nieregularne korony, inne rosną strzeliście w górę. W takim przedziale wielkości i typów drzew i krzewów z pewnością znajdziemy małe iglaki ozdobne lub drzewa iglaste odpowiednie do naszego ogrodu. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

1. Jak wybrać odpowiednie iglaki do ogrodu? 2. Drzewa iglaste do ogrodu
3. Krzewy iglaste w ogrodzie 4. Sadzenie iglaków

1. Jak wybrać odpowiednie iglaki do ogrodu?

Iglaki w ogrodzie hodować można w grupach lub sadzić pojedyncze drzewa, które cieszą oko przyprószonymi śniegiem igłami zimą i dają nam kojący cień w upalne dni. Iglaki miniaturowe świetnie wyglądają w ogrodzie w towarzystwie rabat kwiatowych i drzew liściastych. Drzewa i krzewy iglaste nie wymagają codziennej pielęgnacji. Jako rośliny proste w utrzymaniu świetnie nadają się dla ogrodników amatorów oraz osób niemających zbyt wiele czasu na intensywne i regularne dbanie o swój przydomowy ogród, ale które chcą w prosty sposób upiększyć i wypełnić teren. Zaletą iglaków jest ich przystosowanie do polskiego klimatu, mała podatność na występowanie chorób oraz ataki szkodników. Jedynie świerki białe należy opryskiwać przeciwko atakom przędziorków – drobnych pajęczaków, które żerując na roślinach, osłabiają je i niszczą.

 

Iglaki dzielą się na drzewa i krzewy miniaturowe, możemy więc dobrać je odpowiednio do miejsca w ogrodzie i skomponować wedle własnych pomysłów i upodobań. Iglaki kuliste świetnie nadają się do stworzenia zimozielonego żywopłotu. Dodatkowo są odporne na mróz i suszę, mamy więc pewność, że wytrzymają nawet trudne warunki atmosferyczne.

 

Przy zakupie iglaków warto zwrócić uwagę na ich korzenie i ogólny wygląd – barwę igieł, pień i wierzchołek – należy unikać zakupu drzewek z uszkodzonym wierzchołkiem, ponieważ prawdopodobnie rozdwoją się, wzrastając.

 

Sadzonki iglaków możemy hodować w różnych układach i formach – pojedynczo, zwłaszcza duże odmiany o rozłożystych koronach, kolumnowo – w formie żywopłotu lub szpaleru drzew, na przykład wzdłuż ścieżek ogrodowych lub przy ścianach budynków, natomiast karłowate iglaki świetnie sprawdzają się jako element skalniaków i rabat lub w obrębie oczek wodnych.

 

Zależnie od projektu ogrodu i planu jego zagospodarowania, możemy wybrać do ogrodu zarówno drzewa, jak i krzewy iglaste o różnych rozmiarach i kolorach igliwia. Przy rozplanowywaniu ogrodu warto pamiętać o tym, jaką wysokość i rozłożystość może osiągnąć dany gatunek drzewa – z czasem mogą one zbyt mocno zacieniać ogród, odbierając innym roślinom dostęp do światła. Z tego powodu największe gatunki drzew iglastych należy sadzić wyłącznie w dużych ogrodach.

Stworzony z iglaków żywopłot ochroni przed zimnem i wiatrem inne rosnące obok rośliny. Najlepsze krzewy iglaste na żywopłot to cisy: pospolity i pośredni, głowocis japoński, klasyczny świerk pospolity, jałowiec pospolity, cyprysik Lawsona, żywotnik zachodni i biota wschodnia. Kolejną zaletą iglaków jest brak konieczności ich znacznego przycinania – jedynie w celach ozdobnych lub delikatnego wyrównania.

2. Drzewa iglaste do ogrodu

Popularne i dobrze sprawdzające się w ogrodach drzewa iglaste to między innymi wysokie drzewa osiągające powyżej 15 metrów wysokości: sosna pospolita, sosna czarna, sosna żółta, jodły: koreańska i kaukaska, świerki: czerwony, czarny, kłujący, kaukaski, serbski i świerk Brewera, metasekwoja chińska, jałowiec wirginijski i jedyny iglak gubiący igły na zimę – modrzew europejski.

 

Niskie drzewa iglaste, które pięknie wyglądają w ogrodzie i osiągają wysokość do kilkunastu metrów, to cis pospolity, cypryśnik błotny, choina kanadyjska, żywotnik zachodni, żywotnik wschodni (thuja), żywotnikowiec japoński oraz przepiękna jodła szlachetna „Glauca nazywana srebrną ze względu na wyjątkowy, srebrzystobłękitny kolor igieł.

 

Jodła szlachetna jest drzewem szczepionym – nieuprawianym z nasion. Pień jodły szlachetnej zwykle rośnie pod kątem, a jej korona rozkłada się nieregularnie, rozgałęziając się. Jodła szlachetna charakteryzuje się wielkimi, imponującymi szyszkami w kolorze czerwonobrązowym. Młode szyszki jodły szlachetnej mają kolor zielony. Jodła szlachetna występuje również w formie niskorosnącej, idealnej do hodowania na tarasach, jak i na skalniakach. Dla dobrej kondycji jodły szlachetnej ważne jest mocno nasłonecznione stanowisko i gleba o odpowiednim odczynie – od pH neutralnego do kwaśnego.

 

Większość iglaków wymaga dobrego nasłonecznienia. Wyjątkami, do sadzenia w miejscach zacienionych, są takie gatunki jak mikrobiota syberyjska, choina kanadyjska, cis pospolity i pośredni, jodła balsamiczna oraz cyprysiki: groszkowy i tępołuskowy. Iglaki karłowate, które dobrze czują się w zacienionych miejscach, świetnie nadają się do sadzenia na skalniakach oraz rabatach kwiatowych, gdzie tworzą piękne tło i uzupełnienie dla kwiatowych kompozycji.

3. Krzewy iglaste w ogrodzie

Wśród krzewów iglastych wyróżniamy rośliny osiągające nawet kilka metrów wysokości, takie jak cis pospolity „Aurea”, jałowiec chiński, sosna oścista, sosna gęstokwiatowa oraz jodła górska. Niskie krzewy iglaste osiągające wysokość do 2 metrów to między innymi świerk pospolity, jodła balsamiczna, świerk biały „Alberta Globe” i „Conica” oraz modrzew europejski w odmianie „Kórnik”. Pośród krzewów iglastych znajdziemy również odmiany płożące się, czyli rozrastające się poziomo, takie jak kosodrzewina, jałowiec rozesłany oraz jałowiec łuskowy.

 

Krzewy iglaste pięknie wyglądają w formie żywopłotu lub szpaleru roślin, jako elementy skalniaków i rabat oraz rosnąc przy gankach, ścianach domów i na tarasach, w dużych i obszernych donicach z ziemią. Krzewy płożące się świetnie wypełniają pustą przestrzeń na trawnikach przydomowych ogródków.

4. Sadzenie iglaków

Iglaki w ogrodzie sadzimy późnym latem, najlepiej we wrześniu. Zasadzone o tej porze roku krzewy i drzewa iglaste zyskają czas na odpowiednie ukorzenienie się przed zimą, podczas której przecież nie zamierają, a wciąż pobierać muszą wodę z gleby. Nadchodzące niedługo po zasadzeniu iglaków jesienne deszcze sprzyjać będą ich odpowiedniemu nawodnieniu.

 

Sadząc drzewa iglaste, należy pamiętać o tym, jak bardzo się rozrosną – trzeba zostawić im odpowiednią ilość miejsca, by rosły bez przeszkód. Drzewa iglaste sadzimy co 3-5 metrów, krzewy co 1-3 metry, a odmiany płożące się – od 2 do 3 sztuk na metr kwadratowy, zachowując również odpowiednią odległość od ogrodzeń i ścian budynków.

 

Przed zasadzeniem iglaków należy spulchnić ziemię i zmieszać ją z ogrodowym torfem lub kompostowym podłożem przeznaczonym specjalnie dla iglaków. W spulchnioną ziemię wsadzamy sadzonki iglaków, po czym mocno uklepujemy ziemię, by zapewnić roślinie stabilność. Nowo posadzone drzewa i krzewy iglaste należy obficie podlewać przez kilka pierwszych dni w nowym miejscu.

 

Odpowiednio dobrane i zdrowe sadzonki dobrze się ukorzenią i staną się bezproblemowymi, upiększającymi nasz ogród, pięknymi roślinami, z których z pewnością będziemy dumni. Drzewa i krzewy iglaste będą cieszyć nasze oczy i ozdabiać przydomowy ogród lub taras przez cały rok. Sosny i świerki mogą służyć zimą jako świąteczne choinki, nie ma potrzeby wycinania innych drzew z okolicznych lasów, latem zaś pięknie wyglądają przybrane lampionami, tworząc przytulny klimat wieczorową porą.

Do góry