Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Sadzenie czosnku w 5 krokach

Sadzenie czosnku w 5 krokach.

Z czosnku trudno zrezygnować nie tylko w kuchni, lecz także w ogrodzie ziołowym nie tylko ze względu na jego niezrównany aromat, który zawdzięcza zdrowym składnikom odżywczym, ale także jego przydatność w uprawach współrzędnych, ponieważ chroni sąsiadujące z nim rośliny przed szkodnikami i wpływa korzystnie na ich wzrost. To są dwa najważniejsze argumenty przemawiające za uprawą czosnku w ogródku.

Poza tym okazuje się, że czosnek to roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie i która nie ma wygórowanych wymagań. Niektóre odmiany są mrozoodporne. W regionach o łagodnym klimacie można je sadzić już na jesień. Zaletą uprawy jesienniej, w przeciwieństwie do wiosennej, jest to, że rośliny szybciej się rozwiną, a dojrzałe bulwy można zbierać ok. 4 tygodni wcześniej. Zwykle jednak czosnek wysadza się w kwietniu i zbiera latem.

Wskazówka: czosnek nie wytwarza zwykłych kwiatów, lecz cebule mateczne znajdujące się na wierzchołku długiej zielonej łodygi i otulone łuskami. Można je zdjąć i jesienią wysadzić do gruntu.

1 - Krok po kroku 2 - Lista narzędzi
Przygotowanie dołka do sadzenia.

Krok po kroku 1 - Przygotowanie dołka do sadzenia

Czosnek sadzony jest zwykle w rzędach, ponieważ łatwiej wtedy o przejrzystość uprawy. W tym celu rozwiń na rabatce między dwoma drewnianymi palikami sznurek. Oderwij pojedyncze ząbki od świeżej bulwy i rozłóż je na rabatce. Odstęp pomiędzy dwoma ząbkami powinien wynosić ok. 10 cm a między rzędami ok. 30 cm. Za pomocą pikownika wykonaj w ziemi – tam, gdzie rozłożyłeś ząbki – otwory o głębokości ok. od 2 do 3 cm.

Wskazówka:

Ząbki powinny być świeże i nie mieć żadnych wysuszonych części, nie powinny być także uszkodzone, ponieważ w przeciwnym razie się nie zakorzenią.

Popularne odmiany

Czosnek pospolity, najbardziej popularny w naszym kraju

 

Czosnek wężowy, rokambuł, duże, łatwe do obierania ząbki

 

Czosnek bulwiasty, jadalne liście i kwiaty, łagodny

 

Czosnek słoniowy, bardzo łagodny

 

Czosnek chiński, często z jednym dużym ząbkiem

Sadzenie ząbków.

Krok po kroku 2 - Sadzenie ząbków

Teraz włóż ząbki w dołki do sadzenia. Pamiętaj o tym, aby wierzchołek ząbka skierowany był do góry. Wierzchołek rozpoznasz po płasko wyciągniętej łusce. Płaski, lekko zdrewniały koniec z nasadą korzeni ma wskazywać w dół. Ząbki należy zasadzić pionowo na głębokość odpowiadającej ich podwójnej wysokości.

Wskazówka:

Po pewnym czasie ząbki „powędrują” w trakcie wypuszczania pędów samodzielnie pod powierzchnię ziemi.

Bieżąca pielęgnacja.

Krok po kroku 3 - Bieżąca pielęgnacja

Z reguły czosnek to roślina niewymagająca skomplikowanej pielęgnacji. Pamiętaj o tym, aby gleba nie była za wilgotna. Rośliny cebulowe, np. czosnek, bardzo źle znoszą stojącą wodę. W otoczeniu, w którym zasadziłeś czosnek, powinieneś regularnie usuwać chwasty, używając do tego specjalnych pazurków ogrodniczych. W ten sposób sprawisz także, że podłoże będzie spulchnione i napowietrzone. Długodziałający nawóz dostarczy roślinom przez kilka tygodni potrzebnych składników odżywczych.

Wskazówka:

Rośliny cebulowe wytwarzają bardzo płytki system korzeniowy. Przy pracach prowadzonych na grządkach pamiętaj o tym, aby nie uszkodzić ich korzeni.

Uprawa czosnku pod folią do mulczowania.

Krok po kroku 4 - Uprawa czosnku pod folią do mulczowania

Używanie przy uprawie czosnku folii do mulczowania zapobiegnie wyrastaniu chwastów – pielenie nie będzie już konieczne. Ciemna folia kumuluje ciepło pochodzące od gruntu, co ma korzystny wpływ na rozwój rośliny i reguluje stopień wilgotności gleby poprzez słabsze parowanie wody.

Wskazówka:

Jeśli nie chcesz zbierać cebulek matecznych, odetnij wierzchołek łodygi. Roślina wykorzysta wówczas całą swojej energię do wytworzenia dużej bulwy.

Zbieranie czosnku.

Krok po kroku 5 - Zbieranie czosnku

Gdy liście czosnku zaczynają więdnąć (zwykle po upływie ok. 3−4 miesięcy od zasadzenia w porze wiosennej), możesz zacząć zbierać bulwy. W tym celu wykop całą roślinę z ziemi za pomocą łopatki ogrodniczej lub wideł ogrodowych. Po plonach powinieneś rozwiesić czosnek z łodygami na okres ok. 10 dni w przewiewnym miejscu, aby wysechł.

Wskazówka:

Czosnek można spożywać także bez suszenia. Jednak świeżego czosnku nie można zbyt długo przechowywać. Jeśli do suszenia zwiążesz roślinę w warkocze, nie tylko zaoszczędzisz miejsce, ale stworzysz także ciekawą i oryginalną ozdobę.

Lista narzędzi

  • sznurek
  • pikownik
  • rozpórka
  • folia do mulczowania
  • różne odmiany czosnku do sadzenia
Do góry