Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Rozdrabniacz do gałęzi, rębak, sieczkarnia – jaką kupić?

Rozdrabniarka do gałęzi

Rozdrabniarka do gałęzi jest urządzeniem określanym też jako sieczkarnia lub rębak. To poręczna maszyna ogrodowa, która pozwala szybko pozbyć się problemu gałęzi zalegających na działce. Sprawdź, czym różnią się rębak tarczowy, ślimakowy i rozdrabniacz do gałęzi frezowy, oraz jakie są dodatkowe ich funkcje.

1. Rozdrabniarka do gałęzi – kiedy się przyda? 2. Rodzaje maszyn do rozdrabniania gałęzi
3. Jaki rozdrabniacz do gałęzi – elektryczny czy spalinowy? 4. Dodatkowe funkcje i elementy rozdrabniaczy gałęzi – na to zwróć uwagę!
Rębak do gałęzi

1. Rozdrabniarka do gałęzi – kiedy się przyda?

Rozdrabniarka do gałęzi to maszyna ogrodnicza, która usprawnia i przyspiesza porządki na działce. Jest przydatna o każdej porze roku, a zwłaszcza jesienią. Pozwala pozbyć się problemu zalegających w rogach działki ścinek z drzew i gałęzi.

Zadaniem rozdrabniacza jest mechaniczna obróbka drewna. Dzięki temu procesowi, zamiast dużych, twardych i zajmujących miejsce w ogrodzie gałęzi, uzyskasz małe zrębki, które z powodzeniem wykorzystasz jako dodatek do kompostu. Rozdrabnianie jest metodą przyjazną środowisku. Zmielonych na małe kawałki gałęzi nie musisz palić na ognisku, ponieważ wykorzystasz je chociażby jako materiał do ściółkowania. Obsypując rośliny warstwą ścinek, uchronisz je przed zimowymi przymrozkami. Urobek drzewny może być użyty do produkcji papieru, płyt pilśniowych i wiórowych. Jest to też źródło energii ekologicznej pożądanej przez biogazownie. Innym zastosowaniem uzyskanych kawałków drewna jest wysypanie nimi ścieżek ogrodowych. To łatwy i niekosztowny sposób na stworzenie efektownych alejek i ograniczenie wzrostu chwastów.

Maszyna przede wszystkim posłuży sadownikom, osobom, które prowadzą szkółki drzewek, oraz posiadaczom przydomowych ogrodów. Ich rośliny wymagają bowiem regularnego przycinania stymulującego wzrost. Rozdrabniarka do gałęzi przyspiesza prace i sprawia, że porządkowanie terenu działki jest szybsze i dużo łatwiejsze.

Sieczkarnia

2. Rodzaje maszyn do rozdrabniania gałęzi

W sprzedaży znajdziesz różnego typu maszyny – rozdrabniacze do gałęzi, sieczkarnie i rębaki. Każdy ze sprzętów składa się z obudowy (zależnie od modelu może być np. plastikowa albo metalowa) oraz mechanizmu tnącego. Mimo że wymienione wyżej urządzenia do rozdrabniania gałęzi często są utożsamiane, ponieważ wszystkie służą do obróbki gałęzi i łodyg, nie są tym samym urządzeniem. Różnią je przede wszystkim zastosowane rozwiązania techniczne, stopień przepustowości i kształt przetworzonych ścinek

Sieczkarnia do gałęzi mieli odpady na drobne kawałki przypominające gruby plaster. Zbudowana jest z ostrych noży, a otrzymany urobek to materiał na produkcję biomasy i nawozu organicznego w kompostowniku.

Rębak do gałęzi to sprzęt do zadań specjalnych. Radzi sobie z dużymi konarami i kilkucentymetrowymi pniakami. Ma bardzo dużą wydajność i solidną konstrukcję. To maszyna, która może być obsługiwana ręcznie (jest wtedy zasilana napędem spalinowym) albo ciągnikowo (zasilają ją wtedy przyłącza hydrauliczne traktora). Rębak zmieli gałęzie na większe ścinki lub małe trociny. Jego konstrukcja wykorzystuje pasek klinowy, przez co maszyna nie jest ciężka i można wjechać nią nawet w trudno dostępne miejsca.

Rozdrabniacz do gałęzi to urządzenie obsługiwane manualnie. Nadaje się do mielenia niewielkiej grubości gałęzi. Może być zasilany elektrycznie lub spalinowo i wykorzystuje różne rodzaje mechanizmów tnących. Decyzję o tym, jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać, podejmij, kierując się tym, jakie rośliny będziesz przycinać i jak grube będą gałęzie i ścinki do rozdrabniania. Jeśli w Twoim ogrodzie jest dużo bylin i niskich krzewów o cienkich łodygach, wystarczy Ci niewielki rozdrabniacz elektryczny. Urządzeniem o większej mocy będzie model z napędem spalinowym, który bez trudu potnie także grube gałęzie drzew.

Wybierając maszynę, zwróć uwagę na to, jaki jest mechanizm tnący do rębaka lub rozdrabniacza. To od niego zależy żywotność maszyny oraz skuteczność cięcia. Wybierając rodzaj narzędzia tnącego, weź pod uwagę to, jak i gdzie chcesz używać rębaka. Budowa wpływa bowiem na szybkość i wydajność pracy, Zależy od niej również rozmiar rozdrobnionych gałęzi.

Ze względu na typ elementów tnących maszyny ogrodowe do rozdrabniania gałęzi dzielą się na: 

 • rozdrabniacz do gałęzi frezowy – ma specjalny frez (walec nożowy), który można regulować. Pracuje cicho i dokładnie. Rozdrabnia gałęzie o grubości do 4,5 cm na 2-3 cm ścinki;
 • rozdrabniacz tarczowy – umieszczone w nim gałęzie są cięte na małe zrębki przez ostrza obracające się na tarczy. Maszyna wymaga częstej konserwacji, ponieważ wraz z użyciem tępią się ostrza;
 • rębak walcowy – budowa tego urządzenia pozwala na cięcie gałęzi o większej średnicy – zależnie od liczby noży w rębaku nawet do 11 cm. W trakcie obróbki można uzyskać ścinki o wielkości 6-10 cm;
 • rozdrabniacz turbinowy – zapewnia największą ze wszystkich typów przepustowość. Bez trudu mieli twarde gałązki i chwasty z miękkimi łodygami. Jest bardzo wydajny i likwiduje nawet duże ilości ogrodowych odpadów;
 • rębak ślimakowy> – ma wysoką przepustowość i jest urządzeniem bardzo solidnym. Dobrze radzi sobie z większymi gałęziami;
 • rozdrabniacz nożowy – jest mniej bezpieczny w porównaniu z pozostałymi typami maszyn. Ma niską przepustowość i wyróżnia go głośny tryb pracy. Nadaje się do rozdrabniania tylko cienkich gałęzi. 

Elektryczny rozdrabniacz do gałęzi

3. Jaki rozdrabniacz do gałęzi – elektryczny czy spalinowy?

Ze względu na sposób zasilania rozdrabniacze można podzielić na elektryczne i spalinowe. Pierwsze mają najmniejszą moc i wyróżnia je cichy tryb pracy. Są to maszyny lekkie (ważą zwykle ok. 30 kg), stosunkowo tanie i mobilne. Sprawdzą się na działkach o małych powierzchniach. Ich moc może wynosić od 1200 do 2500 W. Taka maszyna zmieli niewielkie gałęzie – o średnicy do ok. 4 cm. 

Kupując rozdrabniacz elektryczny, weź pod uwagę to, że niektóre urządzenia mają wysokie zapotrzebowanie na prąd. Sprzęty z dużym poborem mocy będą czerpać nawet 3000 W. Dlatego, zanim kupisz takie urządzenie, sprawdź, jaka jest specyfikacja sieci elektrycznej w Twoim domu. Inaczej może się okazać, że próby uruchomienia rozdrabniacza, zakończą się wybijaniem bezpieczników.

Ograniczeniem związanym z używaniem rozdrabniaczy jest też fakt, że do ich obsługi konieczny jest przedłużacz. Musi on wytrzymać obciążenie elektryczne równe mocy maszyny ogrodowej. W innym wypadku nie będzie on skutecznie zasilać rozdrabniacza i może zagrażać bezpieczeństwu osób obsługujących.

Urządzenia o bardzo dużej mocy to rozdrabniacze spalinowe. Nadają się do dużych plantacji i ogrodów, ale są uciążliwe ze względu na dużą emisję dymu i hałaśliwość. Ich silnik może mieć moc do 8 KM (dotyczy maszyn nieprzemysłowych). Są duże i ciężkie, ale radzą sobie nawet z większymi kawałkami drewna. Taki sprzęt przyda Ci się w dużym ogrodzie lub sadzie, w których nie masz możliwości podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej.

Rozdrabniacz spalinowy ma bardziej zaawansowaną budowę. Odpala się go specjalną linką, którą trzeba szybko i dynamicznie pociągnąć. Czynność ta przysparza niektórym użytkownikom kłopotów z uruchomieniem maszyny. Planując zakup sprzętu spalinowego, trzeba zawsze mieć na uwadze konieczność sprawdzenia poziomu paliwa w baku. Dodatkowo, jeśli wybierzesz urządzenie z silnikiem dwusuwowym, niezbędne będzie wykonywanie mieszanki paliwa z olejem. Rozdrabniacz przemysłowy, używany przez pracowników służb komunalnych, to właśnie wielkogabarytowa maszyna spalinowa lub ciągnikowa.

4. Dodatkowe funkcje i elementy rozdrabniaczy gałęzi – na to zwróć uwagę!

Rozdrabniarka może być wyposażona w dodatkowe akcesoria, które mają za zadanie usprawnianie pracy i zwiększenie bezpieczeństwa podczas użytkowania maszyny. Są to:

 • zabezpieczenie rozruchu – to funkcja, którą posiadają rozdrabniacze elektryczne. Blokada uniemożliwia uruchomienie maszyny bez zamontowanego kosza na ścinki;
 • automatyczny podajnik – tzw. stół podawczy; jest to mechanizm samoczynnego wciągania gałęzi. Dzięki niemu nie musisz popychać kawałków drewna w kierunku ostrzy, co znacznie wpływa na Twoje bezpieczeństwo;
 • koła transportowe – dzięki nim łatwiej przeprowadzisz maszynę w inne miejsce;
 • bieg wsteczny – pozwala na szybkie oczyszczenie wnętrza maszyny, gdy narzędzia tnące zatrzymają się przez zbyt dużą ilość drewna;
 • wyłącznik przeciążeniowy – to automatyczny czujnik, który zapobiega awarii urządzenia. Sprawia, że rozdrabniacz wyłączy się, gdy włożysz do niego zbyt twarde lub za grube gałęzie;
 • kosze na ścinki – to element wyposażenia niektórych rozdrabniaczy. Dzięki niemu przerobiony materiał trafia bezpośrednio do pojemnika i nie rozsypuje się po całym ogrodzie. Zależnie od modelu, kosz może mieć pojemność od 30 do 60 l.

Do góry