Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Czy Twój ogród jest zbyt mały, aby zakładać w nim rabatki kwiatowe, a gleba za kwaśna? Kolorowe kwiaty są piękne, ale w Twoim zacienionym ogrodzie żadne rośliny nie chcą kwitnąć? W takim razie Twój ogród jest stworzony dla różaneczników i blisko z nimi spokrewnionych azalii.
Rośliny te nie przepadają za słonecznymi stanowiskami, lubią natomiast kwaśną glebę, dzięki której bardzo obficie kwitną na wiosnę. W małych, miejskich ogródkach czynią prawdziwe cuda. Szczególnie korzystnie prezentują się razem z bardziej surowymi elementami aranżacyjnymi: nierzucające się w oczy skupiska bukszpanu wieczniezielonego, cisy, bukszpanowe kule lub cisowe cylindry, kamienne schodki, rzeźby i wazy czekają tylko na różaneczniki i azalie.
Zamień swój ogród w prawdziwe cudo – zainspiruj się ofertą i poradami OBI.
1. Idealne miejsce dla różaneczników i azalii | 2. Prawidłowa pielęgnacja różaneczników i azalii |
3. Sztuczne torfowisko wysokie – stanowisko dla różaneczników i azalii |
Jeśli masz szczęście i jesteś właścicielem dużego ogrodu, możesz znaleźć dla różaneczników i azalii zacienione, osłonięte miejsce. Idealne stanowisko przypomina leśną polanę, czyli jasne miejsce wśród wysokich drzew. Jako roślinne tło bardzo dobrze sprawdzają się ciemnozielone sosnowce, ponieważ sprawiają, że kwiaty różaneczników i azalii wydają się jeszcze bardziej wyraziste. Poza tym chronią je przed zimnym wiatrem, silnym mrozem i przegrzaniem. Wieczniezielone liście mogą się przegrzać nawet zimą.
Zarówno różaneczniki, jak i azalie dostępne są w przeróżnych barwach – każdy znajdzie coś dla siebie. Paleta barw tych kwitnących wiosną krzewów sięga od bieli i koloru niebieskiego po kolor różowy, purpurę, fiolet i pomarańcz. Zanim wybierzesz określone odmiany, sporządź projekt zasadzenia, w którym możesz uwzględnić różne wersje kolorystyczne.
Różaneczniki i azalie to rośliny względnie odporne na choroby. Mogą przez wiele lat rosnąć na tym samym stanowisku i nie trzeba ich regularnie przycinać. Pamiętaj o tym, aby krzewów nie sadzić zbyt głęboko, ponieważ ucierpią wskutek braku tlenu. Gdy rośliny przekwitną, odetnij lub zerwij stare kwiaty, aby stworzyć młodym pąkom odpowiednie warunki do wzrostu. Przy usuwaniu starych pędów uważaj na to, aby przez przypadek nie uszkodzić młodych pączków.
Nowe, właśnie kupione rośliny wstaw przed zasadzeniem na około godzinę do miski z wodą. Bryła korzeniowa powinna być cała zanurzona w wodzie. Po zasadzeniu wysyp na grządkę warstwę mulczu korowego. W ten sposób zapobiegniesz nie tylko wyrastaniu chwastów, ale poprawisz także „sprawność roli”. Dzięki temu struktura gleby robi się krucha, ziemia jest wilgotna i lekko kwaśna.
Niektóre różaneczniki i azalie robią się z każdym rokiem brzydsze. Wprawdzie kwitną na wiosnę, ale w pozostałych miesiącach roku nie prezentują się najlepiej. Liście żółkną i są coraz rzadsze, krzewy robią się w dolnej części gołe, a listowie, które jeszcze nie spadło, smętnie zwisa – a przecież starannie podlewałeś i nawoziłeś rośliny, spulchniałeś glebę. Zwykle przyczyną tego, że rośliny te marnieją, jest zbyt twarda woda, która wnika w roślinę razem z wodą gruntową od spodu lub z boku. Możesz temu zapobiec, mieszając glebę dookoła grządki z dużą ilością mulczu korowego. W trudnych przypadkach możesz rozłożyć folię i uszczelnić glebę. Jeśli jest to możliwe, podlewaj rośliny wyłącznie deszczówką, aby nie narażać ich na działanie twardej wody wodociągowej.
Jeśli gleba w Twoim ogrodzie nie jest kwaśna, nie oznacza to wcale, że musisz rezygnować z azalii i różaneczników. Rośliny te bardzo dobrze radzą sobie także w donicach i pojemnikach.
Możesz założyć także tzw. sztuczne torfowisko wysokie. Najpierw wytycz zarys grządki. Następnie wykop ziemię na głębokość dwóch łopat. Wykopaną ziemię możesz zużyć w innym miejscu ogrodu lub wyrzucić na kompostownik. W wykopanym dole wysyp warstwę ścinek kory, butwiejącego drewna, wiórów lub suchego, dawno zebranego chrustu. Ta warstwa tworzy filtr zatrzymujący wapno i spulchnia glebę. Następnie rozłóż folię, w której uprzednio wykonałeś małe otwory odprowadzające wodę. Na tak przygotowanym podłożu wysyp teraz ziemię pod różaneczniki i azalie. W tak przygotowanych grządkach, tzw. „sztucznych torfowiskach”, możesz zasadzić różaneczniki i azalie, nawet jeśli pozostała gleba w Twoim ogrodzie jest wapienna i nie zawiera dużo humusu.
Różaneczniki i azalie to kolorowe i łatwe w pielęgnacji rośliny – możesz je zasadzić nawet wówczas, gdy masz mały albo zacieniony ogród. Dzięki ofercie i poradom OBI będziesz mógł się długo cieszyć swoim barwnymi rabatkami.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.