Porady na temat róż

Rosen-Berater

Róże to królestwo wielu odmian, form i barw: tworzą go nie tylko szlachetne różne o arystokratycznym wdzięku, romantyczne róże pnące, ale i majestatyczne krzewy lub róże miniaturowe, którym wystarczy odrobina miejsca. Niezależnie od tego, czy szukasz niezwykłego czarodziejskiego różanego ogrodu, czy planujesz wymarzoną rabatę róż lub chcesz ukwiecić swój balkon - bogactwo odmian tej rośliny zachwyci Ciebie z pewnością.

1. Rośliny przyjazne różom 2. Idealne miejsce
3. Prawidłowa pielęgnacja 4. Luźne podłoże
5. Dobre przezimowanie 6. Wskazówka: idealne cięcie
Passende Begleitpflanzen

1. Rośliny przyjazne różom

Róże pięknie rozkwitają w doborowym towarzystwie: powojnik pnący (Clematis) pokrywa np. niczym nieporośnięte miejsca w pobliżu podłoża, podczas gdy lawenda skuteczne odstrasza mszyce. Również zakochany w słońcu przywrotnik, wspaniała żółta jeżówka oraz piękna ostróżka o niebieskich kwiatach są idealnymi sąsiadami róż.

Der ideale Standort

2. Idealne miejsce

Róże uwielbiają dużo światła i miejsca nasłonecznione przeciętnie przez 4 - 6 godzin. Niektóre gatunki róż wymagają miejsc w półcieniu. Ważna jest też dobra cyrkulacja powietrza. Nie zalecamy też wietrznych miejsc: niektóre odmiany róż są  wrażliwe na duże przeciągi.

Die richtige Pflege

3. Prawidłowa pielęgnacja

Róże należy podlewać tylko przy utrzymującym się upale i suszy. Wyjątek stanowią nowo posadzone krzewy, które wymagają więcej wilgoci z podłoża. Nawozy do róż są koniecznością. Zalecamy nawozić je najlepiej wiosną, gdy pojawiają się pierwsze liście oraz w czerwcu/lipcu po pierwszym kwitnieniu.

Lockerer Boden

4. Luźne podłoże

Róże najlepiej czują się w żyznej, bogatej w humus gleby o luźnej strukturze. Stojąca woda jest szkodliwa. Zalecana wartość pH powinna mieścić się w zakresie między 6,8 a 7,5.

Gut durch den Winter

5. Dobre przezimowanie

Chroń róże przed mrozem i niskimi temperaturami w zimie już jesienią. W tym celu należy obłożyć krzaki róż warstwą mulczu (ściółki) do róż o grubości 10-15 cm. W przypadku utrzymującego się mrozu należy ułożyć jeszcze gałązki jodły lub świerku luźno nad różą rabatową. Późną zimą należy przyciąć stare i suche gałązki, jak i zbyt długie pędy do samej ziemi.

Tipp: Perfekter Schnitt

6. Wskazówka: idealne cięcie

Podstawowe cięcie należy przeprowadzić w marcu/kwietniu. Nożyce do cięcia róż muszą być ostre, by nie powodować zgnieceń. Cięcie pędu wykonujemy pod lekkim skosem nad oczkiem skierowanym na zewnątrz. Dzięki takiemu cięciu woda będzie odprowadzana z oczka, przez co nie będzie ona pożywką dla zarazków, takich jak mączniak.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry