Jak wykorzystać doniczki ogrodowe do dekoracji?

24-jak-wykorzystac-doniczki-ogrodowe-do-dekoracji

Zachwycający wizualnie ogród tworzą nie tylko rośliny, ale też wszystkie jego dodatkowe elementy. Ogrody, które najbardziej zachwycają, są spójne pod względem doboru roślin, architektury, wyposażenia i dekoracji. A odpowiednio dobrane donice są jego idealnym dopełnieniem.  

1. Wybór donicy ogrodowej – na co zwrócić uwagę 2. Nie tylko ze sklepu
3. Zanim posadzisz rośliny…

1. Wybór donicy ogrodowej – na co zwrócić uwagę

Donice ogrodowe różnią się od tych, które wykorzystujemy we wnętrzach, a ich wybór powinien być uzależniony od kilku rzeczy. Po pierwsze ważne jest miejsce, w którym staną. Jeśli jest ono nieosłonięte od wiatru, deszczu i innych czynników atmosferycznych, wybierz trwały materiał. W „trudnych” warunkach świetnie sprawdzają się kamień i beton. Ich zaletą jest to, że są ciężkie, więc nie poddadzą się  nawet dużym podmuchom wiatru. Zwłaszcza donice kamienne mają swój nieodparty urok, a czas działa na ich korzyść. Należy jednak pamiętać o ich impregnacji. Donice betonowe są za to bardzo trwałe, a ich „surowy” wygląd można złagodzić przez atrakcyjną obudowę (np. z grysu i żwiru) lub ciekawą formę.

Inne, dosyć trwałe materiały to drewno, ceramika i terakota. Oczywiście wszystkie mają swoje minusy i ograniczenia. Drewno dobrze chroni przed mrozem, ale wystawione na działanie wilgoci może szybko ulec zniszczeniu – odkształcić się i popękać. Należy więc odpowiednio zabezpieczać je przed wilgocią. Terakota natomiast jest bardziej odporna na uszkodzenia, ale przed zakupem należy upewnić się, czy dany model jest mrozoodporny. Popularny plastik to też całkiem niezła opcja – występują w rożnych rozmiarach i kształtach, a sole mineralne nie osadzają się w ich ściankach (jak np. w doniczkach ceramicznych). Takie donice mogą być wystawiane na działanie czynników atmosferycznych, ale są dosyć lekkie, przez co mogą się łatwo przewracać. Nie są mrozoodporne.

2. Nie tylko ze sklepu

Z wykorzystaniem donic i skrzynek łatwo stworzysz ciekawą dekorację do ogrodu. Możesz użyć do tego zwykłych doniczek lub samodzielnie dopasować je do swoich potrzeb. Kupione w sklepie doniczki można dowolnie pomalować lub ozdobić. Jeśli zrobisz to w jednym stylu, np. wykorzystując jeden motyw przewodni, stworzysz wyjątkowo oryginalną ozdobę ogrodu.

Ale to nie jedyna opcja, gdyż donice ogrodowe można też stworzyć samodzielnie. Do dekoracji z kwiatów albo ziół wykorzystaj różnorodne przedmioty i akcesoria, na przykład beczki, skrzynki po owocach, taczki, pnie drzew, opony albo palety. Jeśli zależy Ci na jeszcze bardziej oryginalnym rozwiązaniu, możesz wykorzystać rynny zwisające jedna pod drugą, buty, wannę albo szufladę. Jeśli lubisz wyzwania, zrób donicę samodzielnie, np. z drewna lub betonu. Jedynym ograniczeniem jest tutaj Twoja pomysłowość. Pamiętaj jednak, aby korzystając z tak niebanalnych rozwiązań zachować zasadę umiaru.

3. Zanim posadzisz rośliny…

Aby w pełni cieszyć się pięknem roślin doniczkowych w ogrodzie, należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Po pierwsze, zwróć uwagę na rozmiar donicy i dopasowanie jej do wielkości rośliny. Po drugie, ważny jest system odprowadzania wody – odpowiednie otwory odpływowe i drenaż. Po trzecie, pamiętaj, że rośliny w doniczkach są bardziej narażone na przegrzanie.  Ważny jest tu zatem materiał, z jakiego jest zrobiona doniczka, a nawet jej kolor. Jasne odbijają światło, a tym samym mniej się nagrzewają. Woda szybciej paruje przez ceramikę, drewno i glinę. Przed posadzeniem roślin donice warto więc wyłożyć folią ogrodową oraz wypłukać gorącą wodą – dzięki czemu pozbędziesz się szkodliwych składników wykorzystywanych do ich  produkcji.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry