Sadzenie i przesadzanie roślin w donicach

Pflanzen ein- und umtopfen

Rośliny w doniczkach, donicach, misach i skrzyniach sprawiają, że balkon czy taras są pełne barw i życia. Możesz tak obsadzić misy i koryta czy skrzynie wytrzymałymi bylinami, jak rojnik murowy i rojnik wielokwiatowy, by były one atrakcyjne przez cały rok, nawet zimą.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Los geht`s: Die Drainageschicht

Krok po kroku 1 - Gotowi do startu... Start: warstwa drenażu

Na początku ułóż na dnie pojemnika/ naczynia na roślinę czy rośliny warstwę drenażu z ceramicznych łupin lub z keramzytu. Warstwa powinna mieć grubość co najmniej pięć centymetrów.

Porada OBI: Zimozielone byliny są atrakcyjne przez cały rok. Rośliny odporne na brak wody, jak rojniki czy również rozchodnik, przetrwają bez podlewania nawet kilka tygodni.

Ważne: Warstwa drenażu zapobiega tworzeniu się zastojów wody. Zastoje wody powodują gnicie korzeni.

Erde einfüllen

Krok po kroku 2 - Napełnianie ziemią

Na warstwę drenażu wsyp ziemię do kwiatów doniczkowych. W przypadku roślin, które preferują przepuszczalną ziemię, możesz zmieszać ziemię z materiałem do drenażu. Napełnij ziemią misę/ donicę w tak sposób, by korzenie rośliny miały wystarczająco dużo miejsca.

Praktycznie: Jeśli do sadzenia roślin w donicach założysz rękawice, to skóra na Twoich dłoniach nie zostanie podrażniona.

Ważne: Zwróć uwagę na odpowiedni dobór podłoża do wymagań sadzonych roślin.

Pflanzen einsetzen

Krok po kroku 3 - Sadzenie roślin

Wyjmij ostrożnie rośliny z ich doniczek i połóż na ziemi. Korzenie, które wyrosły przy wewnętrznej ścianie tworząc kręgi, należy delikatnie rozłożyć palcami. Dzięki temu roślina wrasta szybciej w nowe podłoże. Jeśli włożysz roślinę tak po prostu, jak rosła w swojej doniczce, korzenie będą rosły dalej tworząc kręgi, a roślina będzie potrzebować więcej czasu, aż wrośnie i zapuści korzenie w nowe podłoże.

Ważne: W jednej donicy sadź rośliny o podobnych wymaganiach.

Weiter geht’s – Lücken füllen

Krok po kroku 4 - Dalej do mety – wypełnianie luk

Umieść w większych lukach małe sadzonki lub małe części, które poodpadały przy sadzeniu. Następnie wypełnij ziemią przestrzenie między korzeniami i dociśnij roślinę.

Ważne: Nie sadź roślin za gęsto, ponieważ potrzebują one jeszcze miejsca do wzrostu i rozwoju.

Angießen

Krok po kroku 5 - Podlewanie

Na koniec podlej obficie rośliny delikatnym strumieniem wody o temperaturze otoczenia z konewki z sitkiem do momentu, aż woda zacznie wypływać przez otwory odpływowe. Podlanie roślin jest bardzo ważne. Dzięki niemu ziemia znajdująca się między korzeniami i wokół nich może dobrze połączyć się z nową, dosypaną ziemią, a rośliny mogą dalej rosnąć.

Ważne: Po podlaniu ustaw donicę na kilka dni w cieniu lub w półcieniu, by rośliny mogły spokojnie uporać się z "szokiem po przesadzeniu". Po tym czasie na chwilę oddechu rośliny można wystawić na słońce.

Lista zakupów

  • keramzyt jako materiał na drenaż
  • donica na rośliny lub naczynie z otworami dla spływającej wody
  • ziemia dla roślin doniczkowych
  • rośliny

Lista narzędzi

  • konewka z sitkiem
  • rękawice
  • łopatka ogrodnicza
  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry