Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Rośliny składają się w dużej mierze z wody, niektóre warzywa, jak pomidory i sałata, nawet do 90 procent. Bez wody żadna roślina nie potrafi przetrwać i rozwijać się. W przyrodzie rośliny czekają na deszcz, w ogrodzie w razie suszy możesz przyjść roślinom z pomocą podlewając je. Czasem konieczne jest podlewanie, ponieważ wiele roślin ogrodowych potrzebuje równomiernego nawodnienia, by pięknie rosnąć.
Również substancje odżywcze i nawozy są przyswajane przez rośliny, gdy są rozpuszczone w wodzie.
Przy podlewaniu należy pamiętać o ilości wody: zbyt duża ilość wody jest tak samo szkodliwa, jak zbyt mała. Duże znaczenie mają też jakość wody, jej temperatura oraz pora podlewania.
1. Prawidłowe podlewanie | 2. Sposoby nawadniania |
3. Węże ogrodowe | 4. Systemy nawadniania |
5. Deszczówka | 6. Woda z wodociągu |
7. Jak oszczędzać wodę? |
Podlewaj możliwie jak najniżej, bezpośrednio przy korzeniach. W ten sposób woda dotrze właśnie tam, gdzie jest potrzebna. Mokre liście są bardziej podatne na choroby wywoływane przez grzyby. Ponadto przy zraszaniu wodą roślina nie może przyjąć wody, która wysycha w dużej ilości na roślinie.
Praktycznie: Woda dociera tam, gdzie jest potrzebna.
Ważne: Przy podlewaniu bez użycia sitka lub zraszacza należy podlewać rośliny bardzo powoli, by nie zmyć ziemi wokół korzeni. Jeśli nie można uniknąć podlewania rośliny z góry, to należy podlewać ją tylko rano lub przed południem, tak by rośliny mogły wyschnąć do wieczora.
Konewki do podlewania z tworzywa sztucznego są poręczne i lekkie. W zupełności wystarczają do podlewania mniejszego ogrodu lub tarasu. Zraszacz (sitko) służy do nawadniania w postaci lekkiego deszczu, który nie wymyje ziemi. Stabilniejsze i trwalsze, jednak też cięższe, są metalowe konewki.
Praktycznie: Konewki do podlewania są lekkie. Napełnij konewki ponownie po podlaniu roślin. Wtedy woda stanie się cieplejsza.
Ważne: Tworzywo sztuczne kruszeje i staje się łamliwe, jeśli konewki zbyt długo stoją w słońcu.
W ogrodzie o wielkości od około 250 metrów kwadratowych noszenie wody w konewkach staje się uciążliwe - i to szybciej niż myślisz. Praktyczny jest w tym przypadku wąż ogrodowy. Wąż ten nie powinien być jednak dłuższy niż 30 metrów, ponieważ ciężko i nieporęcznie jest go wlec za sobą.
Dla ułatwienia pracy masz do dyspozycji wózek na wąż ogrodowy i stojak, który możesz postawić lub przykręcić do ściany. W ten sposób możesz w łatwy sposób usunąć wąż z drogi i przez to uniknąć potknięcia o wąż i upadku.
Praktycznie: Wąż ogrodowy możesz łatwo zatrzymać przy pomocy wózka lub stojaka na wąż. Wykorzystując szybkozłączkę możesz podłączyć nasadki zraszające i tryskające lub również spryskiwacze do trawy.
Ważne: Tworzywo sztuczne może stać się kruche i łamliwe, gdy wąż ogrodowy zbyt długo leży w słońcu. Pod koniec października odprowadź wodę z węża i przechowaj zabezpieczając przed mrozem. Jeśli pozostanie na zewnątrz może popękać podczas mrozu.
Istnieją różne systemy, które umożliwiają automatyzację nawadniania sterowanego przy pomocy programatora czasowego z zegarem i/lub komputera nawadniania. Przy pomocy takich systemów możesz podczas swojej krótkiej nieobecności zapewnić roślinom, jak np. warzywa, zaopatrzenie w wodę. Systemy są instalowane po prostu między kurkiem do wody a wężem. Woda dostaje się wtedy poprzez dysze kroplujące bezpośrednio do roślin w rabacie lub w donicy.
Możesz również zastosować węże kroplujące, które stale lub tylko na sezon są układane na rabacie i w ten sposób zredukować nakład wkładany w nawadnianie. Przegląd najlepszych systemów nawadniających znajdziesz tutaj.
Praktycznie: Idealne dla nawadniania podczas krótkiej nieobecności.
Ważne: Ważna jest regularna kontrola, komputer sterujący nawadnianiem nie może zastąpić regularnej pielęgnacji i kontroli roślin.
Deszczówka jest najlepszą wodą do podlewania. Jest bezpłatna i nie zawiera wapnia. Może być zbierana w pojemnikach z tworzywa sztucznego lub w drewnianych beczkach. Jeśli potrzebujesz dużo wody, np. ponieważ masz duży ogród warzywny, powinieneś zastanowić się nad cysterną wkopaną w ziemię do zbierania deszczówki.
Deszczówkę możesz zbierać z dachu domu, szklarni lub garażu. Jeśli mieszkasz w regionie przemysłowym, deszczówka może być obciążona szkodliwymi substancjami. Poza tym deszczówki możesz używać bez wahania.
Praktycznie: bezpłatna, nie zawiera wapnia.
Ważne: Po dłuższej suszy należy najpierw spłukać z dachu kurz, potem zbierać wodę. Na komary pomaga biologiczny preparat (dostępny w Świecie ogrodu OBI).
W dużym ogrodzie dobrze jest ułożyć w ziemi rurociąg z kurkami w ważnych miejscach ogrodu. Dzięki temu nie będziesz musiał włóczyć za sobą długich węży ogrodowych czy dźwigać ciężkich konewek do podlewania.
Praktycznie: nie musisz nosić wody na duże odległości.
Ważne: Woda z wodociągu jest bardzo zimna, co podczas podlewania roślin latem może prowadzić do szoku temperaturowego. Wtedy bezpieczniej jest pozwolić wodzie ogrzać się w beczce. W zimie należy spuścić wodę z rur, by nie zamarzły.
Dzięki tym prostym sposobom zaoszczędzisz wodę przy podlewaniu:
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.