Prawidłowe nawożenie

richtig_duengen_dmood

Rośliny potrzebują substancji odżywczych, które stymulują ich wzrost. Do najważniejszych substancji odżywczych należą azot, fosfor i potas, jak również wapń i magnez. Są one określane jako główne substancje odżywcze. Do nich dołączają jeszcze inne substancje odżywcze, które rośliny przyswajają w niewielkich ilościach, jak bor, mangan, żelazo, cynk i inne. Te substancje odżywcze określane są z kolei mianem suplementów, ponieważ są one potrzebne, jak na to wskazuje ich nazwa, tylko w ilościach śladowych. Na opakowaniach nawozów substancje odżywcze są podane zawsze przy pomocy ich chemicznych symboli:

  • N = azot
  • P = fosfor
  • K = potas
  • Ca = wapń
  • Mg = magnez

Ważne: Nie stosuj nawozów „ot tak sobie“ czy na chybił - trafił, ale zawsze odpowiedni nawóz w odpowiedniej dawce. Dla każdej grupy roślin dostępne są specjalne nawozy.

1 - Krok po kroku
Nährstoffmangel erkennen

Krok po kroku 1 - Jak rozpoznać niedobory substancji odżywczych?

Niedobory substancji odżywczych są sygnalizowane przez różne symptomy. Wzrost rośliny jest słaby, wręcz lichy, na liściach pojawiają się przebarwienia. W zależności od rodzaju niedoboru substancji odżywczych pojawiają się różne symptomy, jak jasne przebarwienia liści, brązowe lub czarne plamy lub wysuszone brzegi liści.

Praktycznie: Twój doradca OBI, będący specjalistą w zakresie ochrony roślin, może powiedzieć Ci na podstawie przyniesionych liści lub części rośliny, czego brakuje Twojej roślinie i jakie nawozy możesz zastosować, by ją uratować.

Ważne: Zmiany na liściach mogą być również skutkiem upału, niedoborów lub braku wody, jak również jej nadmiaru lub też zbyt dużej lub małej ekspozycji na światło. Również środki ochrony roślin mogą powodować szkody, które sygnalizowane są przez przebarwienia na liściach.

Bodenprobe zur Ermittlung des Düngebedarfs

Krok po kroku 2 - Analiza próbki gleby zasygnalizuje potrzebę zastosowania nawozu

W glebie są magazynowane substancje odżywcze, które są w niej powoli, stopniowo uwalniane przez mikroorganizmy. Wraz z wodą zawartą w glebie są one przyjmowane przez rośliny. Pobrana z gleby próbka dostarczy Ci informacji o tym, ile substancji odżywczych zawiera gleba w Twoim ogrodzie i czy wymagane jest jej dodatkowe nawożenie. Większość gleb w ogrodach zawiera wystarczającą ilość fosforu, potrzebuje jednak dostarczenia dodatkowej porcji azotu.

Ważne: Pobierz próbki z różnych miejsc w rabacie i dobrze je zmieszaj. Tak otrzymasz wynik reprezentatywny.

richtig_duengen_den_richtigen_duenger_waehlen

Krok po kroku 3 - Wybór odpowiedniego nawozu

Rozróżniamy mineralne (chemiczne, sztuczne) i organiczne (naturalne) nawozy.
Mineralne nawozy są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu roślina może je natychmiast przyjąć. Są one dostępne w postaci soli mineralnej. Zaleta: szybka dostępność substancji odżywczych. Wada: nawóz, który nie zostanie natychmiast pobrany przez rośliny, może łatwo przeniknąć do głębszej warstwy gleby, gdzie nie sięgają korzenie roślin.
Organiczne nawozy, jak nawozy z mączki/ wiórów rogów i bydlęcy obornik granulowany (pelet), powoli uwalniają substancje odżywcze do gleby i do korzeni roślin. Zaleta: ryzyko nadmiaru nawozu w glebie jest znikome. Wada: nawóz zaczyna działać dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach.

Praktycznie: Stosując nawozy organiczne nie obciążasz gleby, postępujesz z nią delikatnie, a ona odwdzięcza się tym, że powoli uwalnia substancje odżywcze przez dłuższy czas.

Ważne: „Dużo nawozu dużo pomaga“ - nic bardziej mylnego. Nadmierne dozowanie substancji odżywczych szkodzi roślinom.

Dünger auf Flächen ausbringen

Krok po kroku 4 - Rozprowadzanie nawozu po powierzchni

Granulowane lub peletowane nawozy można równomiernie rozsypać (rozsiewać) ręczne lub rozprowadzić po powierzchni przy pomocy ogrodowego rozsiewacza nawozów. Załóż rękawice ochronne, ponieważ wiele nawozów może podrażniać skórę.

Praktycznie: Suche nawozy można bardzo łatwo dozować.

Ważne: Odmierz potrzebną ilość nawozu na metr kwadratowy używając wagi kuchennej lub kubka z miarką. Jeśli nie jesteś pewien, możesz wykorzystać piasek i spróbować odmierzyć prawidłową ilość.

Kompost verteilen

Krok po kroku 5 - Rozprowadzanie kompostu

Po rozprowadzeniu warstwy kompostu o grubości od trzech do pięciu centymetrów na rabacie można ją lekko rozgrabić grabiami. Przekopywanie, jak to się często zaleca, nie jest konieczne. Organizmy żyjące w glebie, jak dżdżownice, zatroszczą się o to, by organiczny materiał trafił do głębszych warstw gleby.

Ważne: Kompost zawiera dużo substancji odżywczych, co musi być uwzględnione podczas późniejszego dodatkowego nawożenia. Kompost najczęściej całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie gleby i roślin na fosfor i potas. Brakujący azot możesz dodać jednocześnie w postaci nawozu z mączki/ wiórów z rogów.

Flüssigdünger

Krok po kroku 6 - Płynne nawozy

W przypadku znacznego niedoboru substancji odżywczych możesz sięgnąć po płynne nawozy, by przynieść roślinom szybką pomoc. Dostępne są płynne nawozy jednoskładnikowe lub nawozy o pełnym składzie zawierające wszystkie substancje odżywcze, których potrzebuje roślina. Roztwór substancji odżywczych przygotujesz mieszając sole nawozu lub skoncentrowany roztwór nawozu z wodą. Tak przygotowanym roztworem nawozu z wodą podlej rośliny. Płynny roztwór sprawdza się również jako nawóz do liści. Substancje odżywcze są przyjmowane przez liście.

Praktycznie: szybkie działanie, również jako nawóz wchłaniany przez liście.

Ważne: Przestrzegaj instrukcji dozowania, ponieważ zbyt duże stężenie nawozu prowadzi do uszkodzeń liści i korzeni. W najgorszym przypadku roślina umrze. W przypadku wątpliwości lepiej jest stosować mniejszą dawkę nawozu niż ta podana na opakowaniu.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry