Podlewane ogrodu – ręczne czy mechaniczne?

14-podlewane-ogrodu-reczne-czy-mechaniczne

Każdy, nawet najmniejszy ogród, wymaga właściwej pielęgnacji. Podlewanie to podstawowa czynność, która odżywia nasze rośliny i sprawia, że rosną bujne i piękne. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe, a brak wiedzy może mieć katastrofalne skutki. Podpowiadamy, jak prawidłowo podlewać i z jakiego sprzętu warto skorzystać.

1. Jak podlewać rośliny ogrodowe? 2. Urządzenia do nawadniania roślin w ogrodzie
3. System nawadniający – idealne rozwiązanie dla zapracowanych

1. Jak podlewać rośliny ogrodowe?

Po pierwsze, ważna jest pora. Najbardziej wskazane jest podlewanie poranne, kiedy nie ma jeszcze upału. O tej porze dnia woda szybciej wsiąka w glebę, przez co jest efektywniej wykorzystywana przez korzenie. Rośliny ogrodowe można podlewać również wieczorem, kiedy temperatura powietrza spada. Nigdy nie podlewaj roślin w ciągu dnia w upalne dni – narazisz je na przykre w skutkach poparzenia słoneczne.

Po drugie, warto znać umiar. Zwłaszcza w przypadku młodych roślin, które nie są jeszcze w pełni ukorzenione. Na tym etapie nadmiar wody hamuje wzrost korzeni. Szkodliwe jest także zbyt częste podlewanie, zbyt małą ilością wody. Zostaje ona zatrzymana w górnych warstwach ziemi i nie dociera głębiej. Najbardziej dramatycznym skutkiem może być uschnięcie roślin, jeśli nie będzie można ich podlać przez kilka dni. Optymalne jest podlewanie niezbyt częste, ale obfite. Ilość wody zależy również od rodzaju podłoża, gatunku roślin i miejsca, w którym rosną.

Po trzecie, pamiętaj o właściwej technice nawadniania. W zależności od gatunku roślin i możliwości, można wykorzystać jedną z trzech opcji:

  • • podlewanie ziemi wokół korzeni
  • • zraszanie liści i gleby
  • • deszczowanie, czyli nawadnianie za pomocą sztucznego deszczu.

Zbyt silny strumień wody może uszkodzić rośliny, a mokre liście stanowią doskonałą pożywkę dla grzybów.

2. Urządzenia do nawadniania roślin w ogrodzie

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: czasy biegania po ogrodzie z ciężką i nieporęczną konewką dawno minęły. Z powodzeniem zastąpił ją wąż ogrodowy, chociaż ten również jest wypierany przez bardziej zaawansowane technologie. Nadal jednak stanowi podstawowe wyposażenie każdego ogrodu, pozwalając dobrze nawilżyć glebę, nawet do głębokości 15-20cm. Jego uzupełnieniem jest specjalny wózek na węże ogrodowe, który ułatwia zwijanie, przenoszenie i przechowywanie węża.

Udogodnieniem są również zraszacze: oscylacyjne lub pistoletowe (ręczne), które nawodnią kwiaty i małą roślinność, w tym trawnik. W przypadku tych pierwszych wielkość obszaru zraszanego zależy od modelu. Te drugie są bardziej uniwersalne i mogą przydać się np. do umycia samochodu. W większości modeli można regulować siłę i rodzaj strumienia wody, aby dopasować go do potrzeb roślin. Pamiętaj, że trawę należy podlewać regularnie, na całej powierzchni. Co ciekawe, 1 metr kwadratowy murawy wymaga każdego dnia nawet 5 litrów wody. Najlepiej sprawdzają się zraszacze pulsacyjne albo statyczne. W przypadku kwiatów najlepiej zastosować te drugie.

3. System nawadniający – idealne rozwiązanie dla zapracowanych

Zalet automatycznego systemu nawadniającego ogród jest całkiem sporo. Przede wszystkim to oszczędność czasu, zwłaszcza dla tych, którzy z podlewania nie czerpią przyjemności. Pozwala on na systematyczne i regularne podlewanie roślin, nawet podczas urlopu. Takie rozwiązanie jest także bardzo estetyczne, gdyż wszystkie rury doprowadzające wodę schowane są pod ziemią.

Standardowo automatyczny system nawadniania składa się z pompy, węży i zraszaczy. W zależności od gatunków roślin możesz wykorzystać linie kroplujące (np. w warzywniaku), węże pocące się (dla żywopłotów) czy mikrozraszacze (w przypadku rabat). Dodatkowym udogodnieniem będzie zainstalowanie czujników deszczu, które blokują uruchomienie systemu podlewania w czasie opadów, lub bardziej zaawansowany czujnik wilgotności gleby.  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry