Odchwaszczanie ogrodu- jak skutecznie pozbyć się chwastów?

odchwaszczenie-ogrodu-jak-skutecznie-pozbyc-sie-chwastow

Praca w ogrodzie konieczna jest nie tylko po srogiej zimie, ale również w trakcie cieszenia się kawałkiem własnego azylu z dobrodziejstwami natury

Chwasty nie tylko wpływają na niekorzystny wizerunek przydomowej przestrzeni, ale mogą stać się też czynnikiem, który negatywnie wpłynie na stan ozdobnych kwiatów czy krzewów. Jak skutecznie pozbyć się chwastów w ogrodowym azylu.? Podpowiadamy najlepsze metody.

1. Ważne podstawowe zasady 2. Jak pozbyć się chwastów przy wykorzystaniu profesjonalnych środków?
3. Alternatywne sposoby na pozbycie się chwastów

1. Ważne podstawowe zasady

Ręczne odchwaszczanie ogrodu, czyli pielenie

Wyrastające pomiędzy rabatami i klombami chwasty, znacznie osłabiają rośliny, ograniczają ich rozrost, a nawet są przyczyną ich więdnięcia poprzez uniemożliwianie dostępu do ważnych składników odżywczych. Walka z chwastami jest trudna, ale nie niemożliwa. Idealne odchwaszczanie ogrodu zakłada reagowanie natychmiast, kiedy jeszcze chwasty są małe i nie zdążyły się rozrosnąć. Można to robić ręcznie, przy czym zaznaczamy, że jest to niezwykle pracochłonne i wymaga systematyczności.

Do pielenia przygotuj:

trój lub czterozębne pazurki ogrodowe albo niewielką motyczkę,

wycinak

rękawiczki

Jak usunąć chwasty pieląc ręcznie? Pierwszym krokiem powinno być rozluźnienie ziemi, dzięki czemu niechciane rośliny łatwiej wydostaną się z niej wraz z korzonkami. Należy chwytać je jak najbliżej podłoża ziemi i upewnić się, że cały chwast wraz z rozłogami został spod niej usunięty. Pielenie musi być niezwykle precyzyjne – nie można uszkodzić roślin ozdobnych ani pozostawić części chwastów, bo szybko się rozmnożą. Te chwasty, które tworzą rozłogi – na przykład pokrzywa czy perz, skutecznie można usunąć tzw. widłami amerykańskimi, które usuną wszystkie części rośliny, jakie znajdują się głęboko pod ziemią.

2. Jak pozbyć się chwastów przy wykorzystaniu profesjonalnych środków?

Nie da się ukryć, że ręczne usuwanie chwastów jest męczące. Nie pomaga pozycja klęcząca i mnogość niechcianych roślinek, które trzeba usuwać z wielką uwagą. Należy też pamiętać, że chwasty niestety bardzo szybko się rozrastają, więc odchwaszczanie musi odbywać się co kilka dni. Alternatywą dla ręcznego pielenia są środki ochrony roślin, które jednocześnie zwalczają chwasty. To herbicydy, czyli chemiczne środki chwastobójcze. Ich zastosowanie pozwala szybko pozbyć się niechcianej zieleniny, takiej jak mlecz, pokrzywa, perz rozłogowy, ostrożeń polny czy babka lancetowata.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje herbicydów:

kontaktowe - dzięki takim środkom chwast usycha w kilka dni. Środek działa miejscowo, uszkadza roślinę w miejscu, do którego dotarł preparat

układowe - pierwsze efekty odchwaszczania widać po około 10 dniach, a całkowity sukces osiąga się po średnio 2 miesiącach. Preparat ten wchłaniany jest przez chwasty całkowicie, nie tylko przez liście, ale też przez korzenie.

Środki chemiczne najczęściej stosuje się poprzez rozpylacz ręczny bądź ręczny ciśnieniowy do stosowania na niewielkim terenie. Do odchwaszczania większych powierzchni zaleca się wykorzystanie opryskiwana naramiennego bądź plecakowego. W każdym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Preparat może być stosowany jedynie na rośliny, których chcemy się pozbyć. Nawet najmniejsza ilość herbicydów może mieć negatywny wpływ na uprawy. Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się chemicznego środka do strefy sadzonek, warto stosować tzw. osłonę herbicydową w postaci specjalnej nakładki. Warto pamiętać, by środki na odchwaszczanie ogrodu dobierać zgodnie z przeznaczeniem i stosować według podanej przez producenta instrukcji. Co istotne, dużą ostrożność trzeba zachować w pobliżu rabat i kwiatów, które chcemy pielęgnować w ramach dekoracji ogrodu.

3. Alternatywne sposoby na pozbycie się chwastów

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jak pozbyć się chwastów, to proponujemy także przetestowanie domowych sposobów. Te nie zawierają związków chemicznych i są idealne do odchwaszczenia przydomowego warzywniaka. Wśród skutecznych technik wymienia się oblanie liści chwastów octem, wrzątkiem albo olejem jadalnym. Kolejną naturalną metodą zapobiegania kiełkowania i rozrostu chwastów jest ściółkowanie ziemi wokół roślin uprawnych. W tym celu możesz wykorzystać igliwie, obornik, słomę, torf, korę sosnową albo żwir i niewielkie kamyczki. Zanim obsypiesz ziemię wokół roślin, pozbądź się chwastów i sprawdź, czy gleba jest żyzna i wilgotna. Chwasty w przydomowym ogrodzie nie muszą być problemem, który sprawi, że przestaniesz cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu w otoczeniu ozdobnych roślin. Przy zastosowaniu właściwych metod i środków, można szybko i skutecznie zwalczyć „niechcianych gości”. Od teraz w ogrodzie będą rosły już tylko okazałe rabaty i zielony warzywniak.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry