Jak przygotować ziemię w ogrodzie do sadzenia roślin?

10-jak-przygotowac-ziemie-w-ogrodzie-do-sadzenia-roslin

Zanim rozpoczniemy najprzyjemniejszą część tworzenia naszego wymarzonego ogrodu, czyli sadzenie roślin, czeka nas jeszcze trochę ciężkiej pracy. Ten wysiłek opłaci się jednak w przyszłości. Odpowiednie przygotowanie ziemi sprawi, że posadzona roślinność będzie piękna i bujna.

1. Zaczynamy od porządków 2. Sprawdzanie rodzaju i odczynu gleby
3. Poprawa struktury i jakości ziemi

1. Zaczynamy od porządków

Jeśli dopiero ukończyliśmy budowę domu, ten etap przyniesie nam dużo satysfakcji, bo szybko zobaczymy jego efekty. Sprzątanie ogrodu zacznijmy od usunięcia wszelkich śmieci, resztek gruzu i zaprawy murarskiej. Nawet, jeśli teren został wcześniej wstępnie oczyszczony, może okazać się, że jest tego całkiem sporo. Dopiero po tym etapie rozpocznij usuwanie chwastów i wszelkich innych niepożądanych roślin. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym, jest przekopywanie ręczne. Niezbędne będą więc: łopata, kilof, widły oraz grabie. Przy tej metodzie należy zwrócić szczególną uwagę na pozbycie się korzeni chwastów, zwłaszcza skrzypu polnego i mniszka. Drugim sposobem jest zastosowanie środków chemicznych - herbicydów. Musimy pamiętać, że nie pozostają one obojętne dla całego środowiska naturalnego w naszym ogrodzie.

W przypadku ogrodów już istniejących, porządki przed sadzeniem nowych roślin są mniej dokuczliwe. Wystarczy usunąć resztki zeszłorocznych nasadzeń, martwe rośliny i chwasty. Zazwyczaj robi się to ręcznie, ponieważ stosowanie chemicznych środków chwastobójczych ma negatywny wpływ również na pozostałe rośliny. Zastanów się jednak zanim usuniesz wszystkie chwasty. Niektóre z nich stanowią ozdobę ogrodu i wpisują się doskonale w jego krajobraz. Pospolite odmiany krwawnika i bylicy, ukwap dwupienny czy żywokost zwyczajny będą doskonale rosły i świetnie wyglądały w zacienionych i jałowych miejscach ogrodu.

2. Sprawdzanie rodzaju i odczynu gleby

Po przeprowadzeniu niezbędnych porządków, przechodzimy do testu gleby. Jak sprawdzić czy ma ona w sobie wystarczającą ilość składników odżywczych? Wystarczy wziąć do ręki wilgotną ziemię i uformować z niej kulę. Gleba żyzna łatwo daje się formować, ma zwartą strukturę, a jednocześnie łatwo rozsypuje się pod naciskiem. Gleba zbyt gliniasta będzie sprawiała wrażenie „tłustej” i zbitej. Taka ziemia ogrodowa uniemożliwia odpowiednie ukorzenienie, bo z trudem przepuszcza wodę i powietrze. Jeśli mamy do czynienia z glebą piaszczystą, będzie ona bardzo lekka, a nasza kula z łatwością się rozsypie.

Inną ważną rzeczą jest sprawdzenie odczynu gleby. Do tego potrzebny będzie kwasomierz glebowy. Dopiero znając pH ziemi, możemy zastosować odpowiednie nawozy. Gleba zbyt kwaśna wymaga wymieszania z nawozem wapniowym. Warto pamiętać, że wapń z biegiem czasu wypłukuje się, dlatego zabieg ten należy powtarzać co kilka lat. Zakwaszenie gleby wymaga natomiast wymieszania jej z kwaśnym torfem, często z dodatkiem kory sosnowej. Najbardziej optymalna gleba dla roślin ogrodowych ma odczyn lekko kwaśny lub obojętny.

3. Poprawa struktury i jakości ziemi

Kolejnym krokiem jest spulchnienie ziemi i jej nawożenie. Gleba zbyt gliniasta wymaga przekopania z dodatkiem mieszanki z piasku lub drobnego żwiru z dodatkiem mielonej kory, kompostu lub obornika. Gleby piaszczyste są natomiast mało urodzajne, gdyż woda spływa po nich do głębszych warstw, wypłukując niezbędne składniki odżywcze. Taką ziemię należy użyźnić, zwiększając jej chłonność. Należy dodać do niej mieszanki gliny z kompostem lub obornikiem. Warto pamiętać, że w takiej lekkiej glebie będą dobrze rosły rośliny pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych.

Jeśli gleba jest mało urodzajna, można najpierw posiać na niej tzw. nawóz zielony. Jest to często najbardziej skuteczna metoda, która nie tylko poprawi strukturę gleby, ale także wzbogaci ją w pożądaną próchnicę. Niestety wymaga ona cierpliwości i co najmniej miesięcznego opóźnienia w sadzeniu roślin właściwych. Na glebach lekkich sprawdzi się łubin żółty, wyka, peluszka, seradela czy rzepik. Na gleby ciężkie polecamy łubin niebieski.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry