Jak przycinać rośliny w ogrodzie?

9-jak-przycinac-rosliny-w-ogrodzie

Przycinanie roślin to jedno z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, wpływających na ich wygląd i kondycję. Odpowiednio wykonane cięcie pobudzi je do wypuszczenia nowych pędów. To również jedno z przyjemniejszych zajęć, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz.

1. Kiedy przycinać rośliny ogrodowe? 2. Jaki efekt chcesz uzyskać?
3. Narzędzia niezbędne do przycinania roślin w ogrodzie

1. Kiedy przycinać rośliny ogrodowe?

Zanim zaczniesz rozprawiać się z niesfornymi i suchymi pędami, warto upewnić się, jaka jest odpowiednia pora przycinania poszczególnych gatunków. Kwitnące latem i jesienią zazwyczaj przycinamy wczesną wiosną. Ale te rośliny ogrodowe, które zakwitają najwcześniej powinny być przycinane dopiero po opadnięciu kwiatostanów. I tak derenie, hortensje, tawuły i budleje przycinamy pod koniec lutego lub w marcu, zanim rośliny obudzą się do życia. Forsycje, ligustr, wiśnie i porzeczki ozdobne oraz tamaryszek przycinamy dopiero po przekwitnięciu.

Cięcie najlepiej wykonywać w bezdeszczowy dzień, kiedy mamy pewność, że temperatura w najbliższych dniach będzie dodatnia. Uważajmy także na takie gatunki drzew, jak klon, dereń, brzoza i orzech włoski, których zbyt późne przycięcie może spowodować duży wypływ soków, a tym samym ich osłabienie. Aby tego uniknąć, można je przyciąć jeszcze jesienią.

2. Jaki efekt chcesz uzyskać?

Zanim rozpoczniesz przycinanie krzewów i drzew w ogrodzie, musisz wiedzieć jaki jest cel tych zabiegów. Najczęściej wykonuje się tzw. cięcie formujące, które ma nadać krzewom i drzewom odpowiedni kształt, zagęścić je i zwiększyć kwitnienie. Wykonując je, należy skrócić pędy nawet o połowę!

Nieco inny cel ma cięcie prześwietlające, które sprawia, że roślina jest lepiej doświetlona, a tym samym ma szansę na lepszy rozwój. Takie cięcie wykonuje się np. u jaśminowców, leszczyn i berberysów.

Jeśli zauważysz suche i chore pędy, należy wykonać cięcie pielęgnacyjne lub sanitarne. Wówczas najlepiej przycinać je już po zimowym „przebudzeniu”, gdyż dopiero wtedy można ocenić stan zdrowia roślin.

Należy bardzo ostrożnie postępować w przypadku cięcia odmładzającego. Wykonuje się je u gatunków, których nie przycinamy co roku, takich jak azalie, magnolie czy jabłonie rajskie. Jeśli zrobisz to nieumiejętnie, możesz zaszkodzić roślinom. Zazwyczaj wykonuje się je co kilka lat i jest ono dość radyklane.

3. Narzędzia niezbędne do przycinania roślin w ogrodzie

Podstawowym narzędziem do cięcia roślin są nożyce do krzewów i sekator ogrodowy. Można nimi przycinać kwiaty, krzewy, a nawet cienkie gałęzie drzew. Najbardziej popularne są sekatory ręczne, a ich wybór jest całkiem spory. Warto sprawdzić w sklepie, jak sekator „leży w dłoni”, gdyż model zbyt mały lub za duży, będzie wpływał na komfort pracy. Bardziej zaawansowani ogrodnicy chętnie stosują też sekatory elektryczne i spalinowe. Ich zaletą jest szybkość pracy, ale mogą być nieprecyzyjne. Do trudno dostępnych miejsc, dotrzesz za pomocą sekatora dwuręcznego, teleskopowego lub piły na wysięgniku. Warto zaopatrzyć się w specjalne nożyce do cięcia żywopłotów, piłę i drabinę. Pamiętaj o regularnym myciu narzędzi. Wskazane jest również dezynfekowanie, co zapobiegnie przenoszeniu chorób pomiędzy roślinami.

Jak przycinać rośliny ogrodowe? Najlepiej na ukos, aby zapobiegać gromadzeniu się wody. Miejsce cięcia powinno być gładkie – dlatego ostre narzędzia to podstawa. Jeśli cięcia mają dużą powierzchnię, warto posmarować je preparatem przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry