Sadzenie drzew i krzewów iglastych – na co zwrócić uwagę?

Drzewa i krzewy iglaste to popularne i estetyczne rośliny, chętnie sadzone w przydomowych ogrodach. Główną zaletą iglaków jest to, że większość ich gatunków nie traci igieł przez cały rok, upiększając krajobraz zarówno zimą, jak i latem.

 

Wbrew pozorom nie wszystkie iglaki pozostają zielone przez cały rok. W cyklu rocznym ich wygląd ulega zmianie. Świerk pospolity (serbski) wiosną, w okresie kwitnienia, przyozdabia się czerwono-fioletowymi kwiatami, natomiast modrzew jest jedynym drzewem iglastym tracącym igły na zimę. Kolory igieł drzew i krzewów iglastych to nie tylko zieleń, typowa dla tych gatunków. Spotkać można iglaki o barwie stalowej, szarobłękitnej czy żółtozłotej. Różnorodność form, barw i innych cech występujących wśród iglaków sprawia, że stają się one obiektami kolekcjonerskimi, chętnie kupowanymi i prezentowanymi w ogrodach botanicznych i prywatnych.

 

Owoce i pędy niektórych iglaków nadają się do spożywania i są od wieków doceniane ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Iglaki ozdobne różnią się między sobą także rozmiarami i typem rozrostu. Największe z nich, sekwoje rosnące w Ameryce, osiągają wysokość nawet stu metrów, a najmniejsze mogą mierzyć do 30 centymetrów. Niektóre z nich rozrastają się poziomo, tworząc duże, nieregularne korony, inne rosną strzeliście w górę. W takim przedziale wielkości i typów drzew i krzewów z pewnością znajdziemy małe iglaki ozdobne lub drzewa iglaste odpowiednie do naszego ogrodu. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

  • Zamów i odbierz
  • Dostawa
  • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry