Projektowanie ogrodu w 5 krokach – drzewa

Projektowanie ogrodu z drzewami.

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć drzew. Nadają przestrzeni odpowiedniej struktury, wyróżniają ją optycznie i chronią równocześnie przed wiatrem i innym wpływami atmosferycznymi, a także ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Zwierzęta żyjące w ogrodzie znajdują w nich schronienie i źródło pokarmu. Drzewa są też ważnym symbolem – szczególnie wówczas, gdy są sadzone jako drzewo rodzinne, które staje się towarzyszem na całe (ogrodowe) życie. Dlatego tak ważne jest, aby z właściwościami i znaczeniem drzew zapoznać się już na etapie projektowania ogrodu. Decyzję o wyborze określonego rodzaju drzewa należy podjąć po dokładnym przemyśleniu różnych czynników.

Uwaga: im mniej miejsca w naszym ogrodzie na drzewa, tym staranniej trzeba je wybierać.

1 - Krok po kroku
Ocena warunków glebowo-stanowiskowych w ogrodzie.

Krok po kroku 1 - Ocena warunków glebowo-stanowiskowych w ogrodzie

W pierwszej kolejności należy uwzględnić miejsce, gdzie chcemy zasadzić drzewo. W którą stronę świata skierowana jest działka? Czy działka zacieniana jest przez budynki na sąsiednich parcelach lub drzewa? Czy zaplanowana odległość do sąsiedniej działki jest wystarczająca? Czy podłoże jest zagęszczone? Zanim rozpoczniesz projektowanie ogrodu, spróbuj odpowiedzieć na powyższe pytania.

Wskazówka:

Do małych ogrodów nadają się przede wszystkim małe odmiany, które nie tworzą rozłożystej korony i które można szczepić na słabo rosnących podkładkach. Okrągłym i zwartym pokrojem charakteryzują się np. klony pospolite i robinie akacjowe.

Określenie stylu ogrodowego.

Krok po kroku 2 - Określenie stylu ogrodowego

Rodzaj, ilość i położenie wybranych przez Ciebie drzew zależy przede wszystkim od tego, czy wolisz ogrody o charakterze naturalnym, czy formalnym. Dlatego zastanów się najpierw, jaki rodzaj ogrodu chcesz zaprojektować.

Sporządzeniu projektu ogrodu.

Krok po kroku 3 - Sporządzenie projektu ogrodu

Aby wyobrazić sobie efekt i rozmiary zasadzonych przez Ciebie drzew, dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie projektu ogrodu. Szczególnie ważne jest to wówczas, gdy pragniesz założyć ogród w określonym stylu, który musi tworzyć harmonijną całość. Przy wyborze nierodzimych drzew zwróć uwagę na to, aby pasowały do tutejszego klimatu, np. upewnij się, czy przetrwają długie okresy mrozów.

Wskazówka:

Amatorzy południowych drzew owocowych mogą wybrać specjalne odmiany, np. figi mrozoodporne.

Wybór drzew.

Krok po kroku 4 - Wybór drzew

Teraz możesz rozpocząć szczegółowe projektowanie ogrodu. Opierając się na swoim projekcie, wyszukaj drzewa liściaste i iglaste, które spełniają Twoje wymagania aranżacyjne. Jeśli zdecydowałeś się na określony gatunek, możesz wybierać wśród licznych dostępnych odmian, które różnią się od siebie wielkością, pokrojem oraz kolorem liści i kory.

Drzewa liściaste nadające się do małych ogrodów

Klon palmowy

Świdośliwa

Dereń kwiecisty

Jarząb

Niepokalanek pospolity

Wskazówka:

Drzewa soliterowe obejrzyj najlepiej w pobliskim markecie OBI. Łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, jeśli porównasz prawdziwe drzewa ze swoimi wyobrażeniami i oczekiwaniami.

Najlepsza pora na sadzenie.

Krok po kroku 5 - Najlepsza pora na sadzenie

Najlepszą porą na sadzenie drzew jest wiosna oraz jesień. Wiosną powinieneś odczekać, aż temperatura gleby sięgnie 9 C. Jesienią natomiast musisz zdążyć przed pierwszymi mrozami. Na sadzenie drzew wybierz dzień, gdy niebo jest zachmurzone, a temperatura łagodna – za dużo słońca i susza mogą przyczynić się do stresu u roślin.

Wskazówka:

Zasadzone drzewo podeprzyj palikiem, aż przyjmie się w nowym miejscu.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry