Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Rośliny miododajne – jakie rośliny posadzić w ogrodzie, aby wspomóc pracę pszczół?

rośliny miododajne w ogrodzie

W naszym kraju żyje blisko 500 gatunków pszczół, a ponad 200 z nich jest zagrożonych wyginięciem. Owadom brakuje miejsc do zdobywania pokarmu, rozmnażania się i spokojnego życia. Częściowym rozwiązaniem problemu są pszczele ostoje – miejsca, gdzie kwitną rośliny miododajne, czyli dające owadom pyłek i nektar. Sprawdź, jakie krzewy i kwiaty miododajne warto posadzić w ogrodzie, aby pomóc pszczołom.

1. Rola pszczół w ekosystemie 2. Twój ogród – pszczela ostoja. Rośliny miododajne
miododajne kwiaty

1. Rola pszczół w ekosystemie

Pszczoły są niezbędnym elementem naszego ekosystemu. Dzięki nim rośliny mogą wymieniać się pyłkami, co prowadzi do zapylenia i powstawania owoców. Ich praca umożliwia kontrolę erozji gruntów i sprawia, że świat przyrody rozkwita tysiącem barw. Obecność pszczół ma pośredni wpływ na dochody pozyskiwane z roślin uprawnych, ponieważ zapylenie jest niezbędne do zwiększenia plonów. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne (stosowanie nawozów i odżywek), mają zastosowanie dopiero po wymianie pyłków i są jedynie dodatkowym działaniem pielęgnacyjnym.

Ten harmonijny model symbiozy roślin owadopylnych i pszczół wykształtowała ewolucja. Istnienie jednych bez drugich jest niemożliwe, ponieważ cykl biologiczny pszczół jest idealnie dopasowany do rocznych faz kwitnienia, a rozwój blisko 80% roślin jest uzależnionych do zapylania przez pszczoły. Małe owady zapylają wszystkie rośliny uprawne, sadownicze, a także te gatunki, które stanowią pokarm dla dzikiej zwierzyny.

Istnienie pszczół to jedyny sposób na zachowanie życia i różnorodności biologicznej. Bez nich powstanie ogromna luka w łańcuchu pokarmowym, której skutki bezpośrednio odczuje cała przyroda – nie tylko rośliny, ale też zwierzęta i ludzie.

Dlaczego pszczoły potrzebują naszej pomocy i jak możemy to zrobić?

Z każdym rokiem związek przyrody i pszczół jest coraz bardziej zaburzany przez destrukcyjne działanie człowieka i dokonywane przez niego zmiany w środowisku naturalnym. Proces ten jest już na tyle zaawansowany, że stanowi poważne zagrożenie dla życia pszczół.

Czynniki, które wpływają na zdziesiątkowanie populacji pszczół to przede wszystkim:

 • masowe wycinki drzew,
 • chemizacja rolnictwa,
 • podtopienia i powodzie spowodowane efektem cieplarnianym,
 • choroby pasożytnicze (głowie warroza i nosemoza).

Zmiany klimatu przesuwają termin kwitnienia roślin i utrudniają dostępność pokarmu dla pszczół. Sztuczne opryski trują owady, a fale elektromagnetyczne utrudniają pszczołom zlokalizowanie ula i powrót do pasieki. W ciągu kilkunastu lat wszystkie te zagrożenia zmieniły środowisko naturalne, w jakim pszczoły żyły od tysięcy lat, co osłabiło odporność pożytecznych owadów i zaburzyło cykl ich rozwoju.

Bez świadomego działania i pomocy człowieka za kilka lat populacja pszczół, które wytwarzają miód, może przestać istnieć. Jak zatem wspierać te małe pracowite owady?

 • 1. Produkty pszczele kupuj wyłącznie w lokalnych pasiekach.
 • 2. Unikaj stosowania chemicznych środków ochrony roślin, które trują pszczoły.
 • 3. Jeśli nie możesz w warunkach naturalnych i bez stosowania pestycydów hodować wybranych kwiatów lub roślin, zmień je na inne.
 • 4. Nie pryskaj roślin w fazie kwitnienia.
 • 5. Dbaj o środowisko i planetę.
 • 6. Posadź w swoim ogrodzie rośliny miododajne – takie, z których pszczoły mogą czerpać pyłek i nektar.

łąka kwietna z roślinami miododajnymi dla pszczół

2. Twój ogród – pszczela ostoja. Rośliny miododajne

Pożyteczne rośliny miododajne (tzw. pszczelarskie) mają długi i intensywny okres kwitnienia i dostarczają pszczołom surowca na miód i pokarm. Mają zróżnicowane zapachy i kolory, co sprawia, że są atrakcyjne dla owadów.

Najbardziej miododajne rośliny

Rośliny miododajne to nie tylko kwiaty, ale także krzewy i drzewa. W tej grupie można wyróżnić rośliny nektarodajne, spadziodajne i pyłkodajne. Do ogrodu najlepiej wybierać te gatunki, które mają wysoką wydajność miodową (liczoną w kg/ 1 ha). Parametr wydajności miodowej i termin kwitnienia poszczególnych odmian jest zależny od pogody i może być inny dla różnych regionów Polski.

Dla lepszego wzrostu i obfitego kwitnienia zasilaj rośliny miododajne naturalnym nawozem organicznym, który nie stwarza ryzyka przenawożenia i jest bezpieczny dla środowiska. Sadzonki roślin sadź w ziemi dobrej jakości, najlepiej wymieszanej z kompostem. Krzewy i kwiaty miododajne podlewaj wieczorem, aby pszczoły mogły zebrać w ciągu dnia suchy pyłek. Zabieg ten będzie też korzystny dla samych roślin, ponieważ zmniejsza ryzyko wyparowania wody z podłoża jeszcze zanim trafi ona do systemu korzeniowego.

Miododajne kwiaty

Kwiaty miododajne możesz posadzić w formie kwiatowej łąki w gruncie, klombów, rabat, skalnych ogrodów, zielonego dachu albo w donicach, które ustawisz na balkonie bądź tarasie. Odmiany dobieraj w taki sposób, aby gatunki rozkwitały cały czas na zmianę, jedne po drugich przez cały sezon. Wczesną wiosną wkop cebulki krokusów i przebiśniegów oraz oraz posadź zioła – tymianek i rozmaryn. W maju w Twoim ogrodzie mogą zakwitnąć truskawki, pierwiosnek lekarski i nagietki. Czerwiec, lipiec i sierpień to czas, w którym królują miododajne: bodziszki, dzwonki, lawendy, dalie i heliotropy. Jesienią kolorową pszczelą ostoję mogą wypełnić: wrzosy, aksamitki i jeżówki.

pszczoła zapylająca miododajny kwiat

Warto pamiętać, że nie wszystkie kwiaty są źródłem pokarmu dla pszczół. Często spotykane na balkonach bratki czy surfinie albo kwitnące w klombach tulipany i hortensje nie dostarczają dużej ilości pokarmu. Nie oznacza to jednak, że trzeba z nich rezygnować. Kwiaty te mogą pojawiać się wokół Twojego domu, ale w trosce o najmniejszych gości ogrodu, dosadź do nich kilka typowo miododajnych odmian, dzięki temu otoczenie będzie nie tylko piękne, ale i pożyteczne.

Krzewy miododajne

Rośliny miododajne wieloletnie to także krzewy. Stworzą wokół twojego domu zachwycającą mozaikę barw i kształtów, a jednocześnie będą ucztą dla pożytecznych pszczół.

Najlepsze krzewy miododajne to:

 • berberys
 • czeremcha zwyczajna,
 • głóg dwuszyjkowy,
 • ligustr pospolity,
 • kłokoczka południowa,
 • kruszyna pospolita,
 • leszczyna
 • malina,
 • agrest,
 • czarna porzeczka,
 • róża,
 • śnieguliczka biała.

Jeśli twoje krzewy zaatakują szkodniki (np. mszyce), nie stosuj chemicznych oprysków. Bezpieczniejszym rozwiązaniem są naturalne sposoby – woda z czosnkiem i cebula lub nawóz z pokrzywy, który dodatkowo użyźni glebę.

Rośliny miododajne na słabe gleby

Nie musisz rezygnować z sadzenia roślin miododajnych, nawet jeśli gleba w Twoim ogrodzie ma słabą kondycję. Część odmian toleruje trudne warunki i dobrze się na nich rozwija. Na podłożu piaszczystym i suchym możesz posadzić, np.:

 • lawendę wąskolistną,
 • mak polny,
 • facelię błękitną,
 • chaber bławatek,
 • szałwię lekarską,
 • jeżówkę purpurową.

Najbardziej miododajne rośliny na ciężką gliniastą glebę to m.in.:

Miododajne rośliny to także różne odmiany drzew. Wśród nich na uwagę zasługują, np.:

 • robinia akacjowa (kwitnie przez około 10 dni i ma wydajność miodową 600- 1800 kg z ha),
 • lipa drobnolistna (kwitnie przez około 10 dni i ma wydajność miodową 300- 1200 kg z ha),
 • wiśnia (kwitnie przez około 8 dni i ma wydajność miodową 20-30 kg z ha),
 • jabłoń (kwitnie przez około 7- 10 dni i ma wydajność miodową 20 kg z ha).

Do góry