Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Rośliny kwitnące latem i jesienią

Aranżacja ogrodu roślinami kwitnącymi latem i jesienią

Kwitnienie roślin i jego pora zależy nie tylko od idealnej pogody i warunków stanowiskowych, ale przede wszystkim od cyklu życia rośliny. Ogrodnicy dzielą rośliny na kwitnące wiosną, latem, jesienią i zimą. Jeśli chcesz cieszyć się w swoim ogrodzie roślinami kwitnącymi latem i jesienią, prace musisz rozpocząć już na wiosnę.

1. Krzewy kwitnące i byliny: piękny wygląd, przyjemny zapach 2. Kiedy sadzić rośliny kwitnące latem i jesienią?
3. Najbardziej popularne rośliny kwitnące latem 4. Pielęgnacja roślin letnich
5. Rośliny jesienne są bardzo wszechstronne 6. Rośliny jesienne nie potrzebują czasochłonnej pielęgnacji
7. Przycinanie krzewów kwitnących 8. Wieloletnie rośliny letnie i jesienne
9. Podsumowanie
rzewy kwitnące i byliny. Piękny wygląd, przyjemny zapach

1. Krzewy kwitnące i byliny: piękny wygląd, przyjemny zapach

Własny ogród jest źródłem prawdziwej radości przede wszystkim wtedy, gdy rosną w nim liczne i różne rośliny. Kolorowymi akcentami na tle zielonych roślin są nie tylko ozdobne kwiaty kwitnące latem, ale także byliny. W pierwszych letnich miesiącach pojawiają się w ogrodzie rośliny kwitnące latem, które po kilku tygodniach robią miejsce swoim następcom, roślinom kwitnącym jesienią. W ten sposób w Twoim ogrodzie nie zabraknie kolorowych krzewów kwitnących i kwiatów od początku czerwca do listopada.

Pora kwitnienia tych roślin jest nie tylko przyjemna ze względu na piękno kwiatów, ale także z powodu wspaniałego zapachu. Wiele z krzewów ozdobnych to rośliny pachnące, których można użyć do tworzenia żywopłotów lub ogrodów rozsiewających urzekający aromat. Mniejsze krzewy ozdobne i byliny można sadzić w pojemnikach i doniczkach. Bardzo dobrze nadają się do zazielenienia tarasów i ogrodów zimowych. Kwiaty niektórych roślin kwitnących latem i jesienią mają lecznicze właściwości. Z wrzosu, bzu, pierwiosnka lekarskiego i głogu można zaparzyć zdrową herbatę.


Kiedy sadzić rośliny kwitnące latem i jesienią?

2. Kiedy sadzić rośliny kwitnące latem i jesienią?

Odpowiednia pora sadzenia roślin kwitnących latem i jesienią zależy przede wszystkim od odmiany rośliny i Twojego estetycznego wyczucia. Jeśli chcesz, aby ogród kwitł od wiosny do jesieni, powinieneś przy zakupie roślin uwzględnić porę kwitnienia i na każdy miesiąc wybrać odpowiednie gatunki. Większość roślin kwitnących latem najpiękniejsza jest w okresie od czerwca do sierpnia. Rośliny jesienne kwitną od sierpnia do listopada.

Po bardzo mroźnych zimach w chłodniejszych regionach kraju przymrozki przygruntowe występują jeszcze do połowy maja. Z tego względu wrażliwe rośliny letnie, np. begonie bulwiaste i dalie, należy sadzić dopiero w drugiej połowie maja. Mieczyki sadzi się natomiast już w kwietniu. Rośliny jesienne sadzi się dopiero w sierpniu, ponieważ bulwy i cebule potrzebują jedynie sześciu tygodni, aby się rozwinąć i rozkwitnąć.

Przy wyborze roślin ozdobnych do ogrodu powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko okres kwitnienia poszczególnych roślin, ale także barwę kwiatów. Jeśli lubisz ogrody kolorowe i radosne, możesz połączyć wielobarwne rośliny letnie i jesienne. Jeśli preferujesz uporządkowaną przestrzeń ogrodową, krzewy ozdobne i byliny powinieneś podzielić według kolorów. Jesienią ciepłą atmosferę w ogrodzie tworzą rośliny o kwiatach pomarańczowych, żółtych i czerwonych. Latem możesz połączyć kwiaty o intensywnie niebieskim kolorze z kwiatami purpurowymi lub białymi.Wskazówka:

Rośliny powinny pasować do siebie także pod względem wielkości. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie większych roślin w tylnej części rabatki, mniejsze natomiast z przodu – w ten sposób będą się pięknie prezentowały i otrzymają odpowiednią ilość światła.

Najbardziej popularne rośliny kwitnące latem

3. Najbardziej popularne rośliny kwitnące latem

Do najbardziej popularnych roślin letnich należą ostróżki, maki, jastruny, floksy i słoneczniczki szorstkie. Bardzo lubiane są także dzwonki i serduszka okazałe. Ponieważ byliny te są mrozoodporne i przy prawidłowej pielęgnacji kwitną kilka razy z rzędu, nadają się jako podstawowe rośliny do ogrodu. Mieczyki nie są wprawdzie mrozoodporne, ale dość wytrzymałe i w zależności od odmiany mogą upiększyć Twój ogród od czerwca do października. Bulwy mieczyków wyjmuje się z ziemi jesienią, następnie suszy i przechowuje w cieplejszym miejscu do następnej wiosny. Roślinę letnią o wdzięcznej nazwie czarnuszka damasceńska musisz natomiast sadzić co roku. Lewkonie, wyżyliny oraz takie rośliny pnące, jak nasturcje, wyki i wilce, należą do jednorocznych roślin letnich. Bardzo szybko rozwijają obfite pędy.

Stanowiska i pielęgnacja roślin letnich

4. Pielęgnacja roślin letnich

Większość roślin kwitnących latem preferuje słoneczne stanowiska, które zwykle znajdują się na południowej stronie działki. Ale nie zawsze musisz sadzić rośliny letnie w słonecznych miejscach: zwykle tego rodzaju rośliny bardzo dobrze dopasowują się do istniejących warunków i kwitną nawet w półcienistych miejscach. Jednak przed sadzeniem zapoznaj się z wymaganiami wybranej odmiany roślin podanymi na opakowaniu lub doniczce.

Krzewy i byliny kwitnące latem wymagają wiele uwagi. Należy je podlewać, pielęgnować i chronić przed szkodnikami. Gdy ich kwiaty zaczynają więdnąć, należy je ściąć, aby stworzyć miejsce dla nowych pędów i pąków. Nawóz nie jest konieczny, może wpłynąć jednak korzystnie na rozwój roślin, jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest uboga w składniki odżywcze. Szczególnie łatwe w pielęgnacji są słoneczniki. Roślinami niemającymi wygórowanych wymagań są wrotycze, nagietki i dzwonki.

Rośliny jesienne są bardzo wszechstronne

5. Rośliny jesienne są bardzo wszechstronne

Jeśli przestają kwitnąć takie rośliny jak maki, bzy, złotnice, rabarbar ozdobny, jaśmin i fiołki, nadchodzi czas roślin jesiennych. Kwitną nawet w niskich temperaturach, w porze deszczowej, przy małej ilości promieni słonecznych i przepięknie wypełniają opustoszałe przestrzenie w ogrodzie.

Do najbardziej ulubionych roślin jesiennych należą dalie, chryzantemy, astry, zawilce, aksamitki i rdest. Ich przepiękne kwiaty wnoszą bogate barwy w coraz krótsze dni i wynagradzają nam odejście lata.

Stanowiska i pielęgnacja roślin letnich.

6. Rośliny jesienne nie potrzebują czasochłonnej pielęgnacji

Rośliny jesienne czują się zwykle bardzo dobrze na słonecznych lub półcienistych stanowiskach: rabatkach, skrzynkach balkonowych i doniczkach. Nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Ze względu na częste w porze jesiennej opady krzewów ozdobnych i bylin nie trzeba z reguły już podlewać, szczególnie w drugiej połowie jesieni. Nawóz potrzebny jest tylko podczas pierwszej fazy wzrostu, na wiosnę. Ważne, aby regularnie usuwać zwiędłe części roślin. Dzięki temu rośliny będą mogły bez trudu się rozwijać.

Przycinanie krzewów kwitnących

7. Przycinanie krzewów kwitnących

Nieważne, czy chodzi o rośliny letnie czy jesienne: większość krzewów ozdobnych należy przed wypuszczeniem pędów, czyli w okresie zimowego spoczynku lub na początku wiosny, odpowiednio przyciąć. W przeciwieństwie do roślin kwitnących wiosną bądź zimą – tego rodzaju rośliny przycina się dopiero po porze kwitnienia.

Większość letnich krzewów ozdobnych należy przyciąć do 1/3 lub 1/4 pierwotnej wysokości. Dzięki temu rośliny wypuszczą silne pędy, a latem zakwitną z całą mocą. Jeśli Twoje krzewy ozdobne zrobiły się za gęste, usuń słabsze pędy. Pozostaw młode pędy i pędy jednoroczne.

Przy przycinaniu roślin pamiętaj o tym, aby uwzględnić wymagania poszczególnych roślin letnich i jesiennych, które rosną w Twoim ogrodzie. Roślin, które rosną bardzo wolno, nie trzeba przycinać. Inne natomiast (np. budleja) rosną tak szybko, że możesz je spokojnie raz w roku skrócić.Wieloletnie rośliny letnie i jesienne

8. Wieloletnie rośliny letnie i jesienne

Niektóre z roślin letnich i jesiennych ożywiają ogród tylko przez jeden sezon, inne natomiast także w kolejnym roku. Z reguły rośliny jednoroczne potrzebują mniej pielęgnacji niż wieloletnie. Rośliny kwitnące dłużej niż jeden sezon potrzebują natomiast skutecznej ochrony w okresie zimowym, aby przetrwać mroźne miesiące. Wrażliwe bulwy i cebule wykopuje się na zimę, a niektóre byliny i krzewy przykrywa się chrustem lub włókniną. Wrażliwe rośliny potrzebują do przezimowania przepuszczalnej gleby i osłoniętego stanowiska. Ponieważ byliny bez kwiatów trudno od siebie odróżnić, w okresie zimowym warto umieścić na grządkach tabliczki z nazwami odmian. Dzięki nim nie pomylisz poszczególnych krzewów, gdy wszystkie będą zielone i bardzo do siebie podobne.

9. Podsumowanie

Rośliny kwitnące latem i jesienią mogą cieszyć właścicieli ogrodów przez wiele miesięcy, ponieważ zamienią każdą ogrodową przestrzeń w wielobarwną, kwietną oazę. Lato i jesień to czas, kiedy kwitnących roślin jest szczególnie dużo. Jeśli w odpowiednim czasie wysiejesz lub zasadzisz rośliny letnie i jesienne, będziesz cieszył się ich kolorowym pięknem do późnej jesieni i zgromadzisz energię na nadchodzącą zimę.

Do góry