Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Pora kwitnienia roślin bulwiastych i cebulowych

Bez tytułu571

Aby ułatwić Ci projektowanie grządek z kwiatami, przygotowaliśmy w niniejszym poradniku krótki przewodnik po najpopularniejszych roślinach bulwiastych i cebulowych, i uszeregowaliśmy ich czas kwitnienia według pór roku. Zaprojektuj z OBI swoje wymarzone grządki.

Rośliny bulwiaste i cebulowe to wdzięczne w uprawie kolorowe kwiaty, które zamieniają na długie miesiące zwykłe ogrody w barwny, kwiecisty raj. Pierwsze nieśmiałe wiosenne pozdrowienia wysyłają śnieżyczki i krokusy, jesienią natomiast pięknie kwitną dalie.

Rośliny bulwiaste i cebulowe to nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach: od drobnych, delikatnych po obfite i bujne, od jednokolorowej elegancji po tęczową paletę barw. Zainspiruj się ich różnorodnością.

1. Przygotowanie i planowanie grządek z roślinami bulwiastymi i cebulowymi 2. Rośliny kwitnące wiosną, latem oraz jesienią
3. Śnieżyczki 4. Krokus
5. Zimowity jesienne 6. Narcyzy
7. Tulipany 8. Cesarskie korony
9. Hiacynty 10. Lilie
Kiełkujące cebulki kwiatowe w doniczce

1. Przygotowanie i planowanie grządek z roślinami bulwiastymi i cebulowymi

Bez względu na to, które z nich są Twoimi ulubieńcami, przy przygotowaniach musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Rośliny cebulowe i bulwiaste lubią przepuszczalną glebę. Jeśli ziemia w Twoim ogrodzie jest zbyt wilgotna lub zbita, musisz ją dokładnie przekopać i dodać kompostu, aby ją spulchnić. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie cebulek w koszyczkach do roślin cebulowych, których jedną z zalet jest ochrona roślin przed głodnymi gryzoniami. W przypadku gleby bardzo ciężkiej należy w koszyczkach wysypać dodatkową warstwę żwiru, która ułatwia odpływ wody i zapobiega gniciu cebulek i bulw.

W OBI znajdziesz szeroki asortyment roślin bulwiastych i cebulowych. Obowiązuje następująca podstawowa zasada: im większa jest bulwa lub cebulka, tym większe będą kwiaty. Odnośnie pory sadzenia rośliny, cebulaste dzielimy na takie, które należy sadzić na wiosnę, oraz takie, które sadzi się już jesienią.

Tulipany rosnące pod drzewem liściastym w parku miejskim

2. Rośliny kwitnące wiosną, latem oraz jesienią

Cebulki roślin kwitnących na wiosnę należy sadzić w dni o dodatniej temperaturze od połowy jesieni do świąt Bożego Narodzenia. Miejsce sadzenia w ogrodzie jest prawie bez znaczenia, ponieważ rośliny cebulowe nie są wymagające i dobrze dostosowują się do lokalnych warunków. Szczególnie polecane są miejsca pod drzewami liściastymi i krzewami. Zanim na drzewach i krzewach pojawią się pąki, rośliny te kwitną już w najlepsze. Powstaje w ten sposób ładny kontrast, który ma również znaczenie praktyczne: drzewa nie zasłaniają kwitnącym pod nimi roślinom światła słonecznego.

Przy sadzeniu cebulek musisz pamiętać o tym, aby miały wystarczającą styczność z ziemią. Jeśli posadzisz cebulkę w pustą przestrzeń, w której nie będzie stykała się z wystarczającą ilością ziemi, korzenie nie będą miały skąd pobierać wartości odżywczych. Po porze kwitnienia rośliny wiosenne pozostaw w ziemi tak długo, jak długo mają jeszcze zielone liście. W ten sposób zagwarantujesz, że będą one odżywiały cebulki, które w okresie później wiosny i wczesnego lata gromadzą zapasy na następny rok. Żółte liście możesz jednak poobcinać. Jeśli w ogrodzie nie masz wystarczająco dużo miejsca, a grządkę chcesz wykorzystać pod sadzenie roślin letnich, możesz wykopać cebulki z liśćmi i odłożyć je gdzieś w ogródku w słoneczne, suche i przewiewne miejsce, aby dojrzały.

Istnieje wiele gatunków roślin cebulowych i bulwiastych, które sadzi się wiosną i które kwitną jeszcze w tym samym roku. Żadne z nich nie są odporne na mróz. Z tego względu poczekaj z sadzeniem, aż skończą się wiosenne przymrozki. Do najbardziej znanych i najpiękniejszych przedstawicieli tych gatunków należą lilie, dalie oraz mieczyki.

W przypadku roślin cebulowych i bulwiastych często zdarza się, że trudno odróżnić dół od góry i nie bardzo wiadomo, w jaki sposób sadzić cebulki. Pamiętaj o tym, że cebulkę wsadzasz w ziemię zawsze z pędem skierowanym ku górze. Zwykle po dokładnym przyjrzeniu się cebulkom widać, gdzie znajdują się malutkie, często suche korzenie, a gdzie jest pęd. W przypadku niektórych bulw pędy mają kształt małych różowych lub białych kropeczek.

Kwitnące śnieżyczki

3. Śnieżyczki

Śnieżyczki należą do roślin wiosennych kwitnących najwcześniej. Są bardzo łatwymi w uprawie roślinami ogrodowymi, które z biegiem lat tworzą wielkie, kwietne kobierce. Aby w pełni ukazać ich piękno, nie wolno sadzić ich w równych grządkach, lecz w sposób nieregularny, czyli kilka cebulek razem w jednym miejscu, a w pewnej odległości kolejną partię. Szczególnie pięknie prezentują się pod drzewami i krzewami.

Dzięki bardzo wczesnej porze kwitnienia nie zasłania ich nawet najgęstszy krzew liściasty, gdyż kwitną, zanim na drzewach i krzakach pojawią się pierwsze pąki. Ponieważ zwykle w zacienionych miejscach w ogrodzie nie sadzi się roślin letnich, cebulki możesz po okresie kwitnienia pozostawić w ziemi, gdzie żadne prace ogrodnicze nie zakłócą ich rozwoju, a one będą mogły spokojnie dojrzeć. Przebiśniegi sadź bezpośrednio po porze kwitnienia. Nie obcinaj liści. W docelowym miejscu wsadź cebulkę w ziemię na głębokość kilku centymetrów. Śnieżyczki potrzebują czasu – zanim z zasadzonych cebulek rozwiną się piękne kwiaty, może minąć kilka lat.

Kwitnące krokusy

4. Krokus

Krokusy to rośliny kwitnące wiosną i jesienią. W zależności od pory kwitnienia bulwy sadzi się późnym latem bądź jesienią. Możesz pozostawić je na cały rok w ziemi. Krokusy nie są wymagające i rosną nawet na ubogich glebach. Przy zachmurzonym niebie i nocą kielichy krokusów pozostają zamknięte. Otwierają się szeroko pod wpływem słońca, uwidaczniając pręciki i słupki. Pojedynczy krokus nie prezentuje się okazale. Dlatego posadź go w grupach porozrzucanych po całym ogrodzie lub w wybranych miejscach. Krokusy szybko tworzą piękne i kolorowe wiosenne kobierce. Istnieje wiele gatunków krokusów – od wielkokwiatowych po gatunki skromniejsze, dziko rosnące. Rośliny te cieszą oko okwiatem w kolorze bieli przechodzącej w żółć oraz fioletowym i intensywnym niebieskim. Możesz sadzić je w dużych donicach, misach, skrzynkach na kwiaty do postawienia na parapecie lub w zwykłych doniczkach. Krokusy są pierwszym źródłem pożywienia dla bąków i pszczół, i dobrze pasują do przebiśniegów.

Raz zasadzone krokusy będą kwitły nieprzerwanie co rok. Pod warunkiem, że nie za wcześnie skosisz pierwsze liście. Jeśli masz ogród naturalny, poczekaj trochę z pierwszym koszeniem lub skoś trawę poza miejscem zasadzenia krokusów. W przypadku trawników ozdobnych masz dwie możliwości: albo delikatnie wytnij trawę dookoła krokusów za pomocą ręcznej kosiarki, zostawiając liście, albo zrezygnuj z sadzenia ich na całej powierzchni trawnika i posadź je lepiej pod krzewami, drzewami lub w innych miejscach, w których nie kosisz trawy.Kwitnący zimowit jesienny

5. Zimowity jesienne

Zimowity jesienne wyglądają najpiękniej, gdy zasadzisz je w skupiskach. Rośliny kontenerowe można sadzić przez cały rok. Pędy natomiast dopiero latem. Jeśli chcesz, aby zimowity jesienne się rozmnożyły, latem wyjmij bulwy mateczne z ziemi. Zdejmij malutkie bulwy potomne, podsusz je i posadź w nasłonecznionym miejscu w ogrodzie w piaszczystą glebę. Po upływie ok. 2 lat bulwy potomne zaczną kwitnąć.

Kwitnące narcyzy

6. Narcyzy

Masz problem ze stojącą wodą w ogrodzie i żadne z Twoich roślin nie chcą za bardzo kwitnąć? Posadź narcyzy! Te kolorowe kwiaty nie są wymagające i dobrze znoszą nawet bardzo wilgotne podłoże. Dziko żyjące odmiany narcyzów można spotkać na łąkach „kwaśnych”, które wiosną zamieniają się w żółte, kwietne morze. Narcyzy dostępne są w różnych odcieniach (od białych do ciemnożółtych) i różnych odmianach (np. wielokwiatowe). Jeśli dobrze przemyślisz wybór narcyzów, będziesz cieszyć się ich pięknem aż do maja, ponieważ istnieją wśród ich odmian zarówno rośliny kwitnące wcześnie, jak i późno.

Dzięki jednej sztuczce będziesz mieć wpływ na porę kwitnienia tych roślin: jeśli posadziłeś narcyzy w doniczkach, a chcesz, aby kwitły w różnym czasie, wystarczy, że cebulki zakopiesz na różnych głębokościach. Szybciej zakwitną te, które posadziłeś płycej.

Podobnie jak wszystkie pozostałe rośliny cebulowe, również narcyzy rozmnażają się za pomocą bulw matecznych. Powinieneś sadzić je dość wcześnie, najlepiej z końcem lata, aby zdążyły się odpowiednio zakorzenić. Podobnie jak przebiśniegi i krokusy, również narcyzy mogą zdziczeć. Pozwól im w spokoju dojrzeć, a zobaczysz, że będą wracały co rok. Jeśli chcesz przez długie lata cieszyć się pięknie kwitnącymi narcyzami, raz na trzy lata przerzedź zdziczałe kwiaty.

Kwitnące tulipany

7. Tulipany

Cebulki tulipanów to dzisiaj jedne z najtańszych cebulek roślinnych dostępnych w handlu. Kwitną poza tym już w pierwszym sezonie po zasadzeniu. Wśród tulipanów rozróżnia się zasadniczo dwie grupy: tulipany szlachetne będące wynikiem uprawy o kilkusetletniej tradycji oraz botaniczne pochodzące od dziko żyjących odmian liczące tylko kilkadziesiąt lat. Obie odmiany różnią się od siebie przede wszystkim wymaganiami pielęgnacyjnymi: tulipany botaniczne możesz pozostawić w ziemi do zdziczenia, natomiast szlachetne wymagają dużo większych starań.

Wszystkie rodzaje tulipanów rosną o wiele lepiej w przepuszczalnej, wapiennej glebie niż w miejscach kwaśnych ze stojącą wodą. Dlatego przed sadzeniem tulipanów powinieneś glebę przewietrzyć, a jeśli zawiera mało wapnia, dodać do niej wapno nawozowe. W przypadku ciężkich gleb gliniastych dobrym rozwiązaniem jest sadzenie tych roślin w koszyczkach z warstwą żwiru. Pamiętaj o tym, aby żwir wysypać na sam spód. W ten sposób ułatwisz odpływ wody i zapobiegniesz gniciu cebulek. Zmieszaj ziemię z dużą ilością piasku. Piaskiem powinieneś również obsypać dookoła koszyk. Zwykle cebulki sadzi się na głębokość 15 cm. W przypadku bardzo lekkich, piaszczystych gleb należy sadzić je głębiej; szczególnie odmiany szlachetne.

Tulipany kochają słońce. Jeśli chcesz, aby to piękne kolorowe bogactwo wyrastało również w miejscach zacienionych, wybierz odmiany specjalne, które nadają się do stanowisk półcienistych, np. Tulipa sylvestris. Jeśli chcesz długo cieszyć się swoimi botanicznymi odmianami, musisz w odpowiedni sposób je pielęgnować. Latem cebulki tulipanów trzeba wyjąć z ziemi. Aby ich nie pomylić, uporządkuj je według kolorów i odmian, i odpowiednio je oznakuj.

Liście pozostaw na cebulkach do momentu ich dojrzenia. Obetnij je dopiero wówczas, gdy cebulki są całkowicie wysuszone. Oczyść cebulki z ziemi, usuń luźne łuski, zgniłe korzenie i malutkie cebulki potomne. Oczyszczone cebulki przechowuj najlepiej w chłodnym i suchym miejscu. Jesienią możesz je ponownie zasadzić w ogrodzie. Ważne, aby posadzić je w innym miejscu niż w poprzednim roku. Po okresie przechowywania odłączone cebulki potomne zasadź na specjalnej grządce, aby wzrosły. Ziemia powinna być przepuszczalna i bogata w wartości odżywcze. Większe cebulki będą kwitły już po roku, mniejsze potrzebują więcej czasu.

Jeśli poszczególne odmiany tulipanów połączysz w przemyślany sposób, będziesz mógł się rozkoszować ich pięknem przez kilka miesięcy. Tulipany przynoszą do ogrodów różnorodność: małe tulipany botaniczne kwitną już w marcu, tulipany papuzie w kwietniu, natomiast długie tulipany liliokształtne dopiero w maju.

Zdziczałe tulipany ogrodowe nie tylko tracą swoje oryginalne ubarwienie, ale rozmnażają się też przez podział i cebulki potomne. To powoduje, że rosną zbyt blisko siebie i ograniczają nawzajem swój wzrost i kwitnienie. Ponadto są bardziej podatne na różnego rodzaju choroby, np. szarą pleśń.

Kwitnące cesarskie korony

8. Cesarskie korony

Cesarska korona (Fritillaria imperialis) jest największą rośliną cebulową kwitnącą wiosną. Ta cudowna roślina, która w pełni zasłużyła na swoją nazwę, może przez wiele lat rosnąć na tym samym stanowisku i ciągle pięknie i obficie kwitnąć, pod warunkiem że nie zasadzisz jej w miejscu zbyt zacienionym i w zbyt kwaśnej glebie. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, musisz dodać do niej wapno ogrodnicze. Ponieważ rośliny te uzyskują wysokość ok. 1 metra, zasadź je na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Cesarskie korony o cudownych żółtych i pomarańczowych kwiatach szczególnie pięknie prezentują się z późno kwitnącymi tulipanami.

Rośliny te znane są z tego, że mają bardzo charakterystyczny zapach, który nie wszystkim odpowiada. Z tego względu stanowią idealne, naturalne zabezpieczenie przed nornikami. Jednak długie łodygi tej rośliny są dość wrażliwe i wymagają odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Nie wytrzymają np. kocich lub psich harców. Jeśli masz zwierzęta, które wypuszczasz do ogrodu lub jeśli przechadzają się po nim inne zwierzęta, możesz kwiaty te zabezpieczyć np. gałęziami.

Jeśli cebulki cesarskiej korony posadzisz pod kątem, rosnące w górę rośliny będą miały lepsze podparcie.

Kwitnące hiacynty

9. Hiacynty

Upajający zapach i piękne ubarwienie hiacyntów sprawia, że w wiosennym ogrodzie panuje bardzo radosna atmosfera. Hiacynty potrzebują dobrze przepuszczalnej, wapiennej gleby i ciepłego, słonecznego stanowiska. Najlepiej czują się w pobliżu murów budynku lub w innych osłoniętych miejscach. Sadzi się je na jesień, zwykle na głębokość ok. 15 cm. W glebie piaszczystej zakorzeniają się głębiej, natomiast w ciężkiej ziemi nie rozchodzą się za bardzo na boki. Drobne odmiany, np. szafirki, nie mają szczególnych wymagań glebowych. Latem nie musisz ich wykopywać z ziemi, lecz możesz zostawić do zdziczenia. Duże odmiany natomiast musisz po zżółknięciu liści wykopać i przechowywać do jesieni w chłodnym i suchym miejscu.

Hiacynty bardzo dobrze sprawdzają się jako kwiaty cięte. Jednak ze względu na ich intensywny zapach nie nadają się na wiązanki do pokojów dziecięcych, sypialni bądź jako upominek dla osób przebywających w szpitalach.

Kwitnąca lilia

10. Lilie

Istnieje ponad 100 różnych odmian lilii. Rośliny te kwitną w połowie lata, część odmian jest znana ze swojego upajającego zapachu. Jeśli chodzi o wymagania glebowe i pielęgnację, lilie są dość problematyczne. Lubią stanowiska słoneczne do półcienistych i przepuszczalną glebę bogatą w wartości odżywcze.

Przed ich zasadzeniem przekop ziemię na głębokość łopaty i spulchnij ją, dodając kompost lub ziemię liściową. W przypadku ciężkiej, zbitej gleby możesz dodać piasek lub inny materiał spulchniający. W tym celu wsyp piasek do dołka do sadzenia, a następnie wsadź w niego cebulkę. Tylko w ten sposób możesz zapobiec stojącej wodzie i gniciu cebulek. Dużo prostsza jest uprawa lilii w dużych donicach lub donicach tarasowych, ponieważ skład podłoża poszczególnych rodzajów może się znacznie różnić. To jest również jeden z powodów, dla których wielu ogrodników decyduje się na hodowlę lilii w donicach, mimo iż mają wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie. Donice z tymi pięknymi, wysokimi kwiatami bardzo korzystnie prezentują się jako tło dla innych roślin lub w jasnym zagajniku. Zimą nie zapomnij zabezpieczyć ich przed mrozem; w przeciwnym razie korzenie w doniczkach mogą zamarznąć.

Lilie tolerują półcieniste stanowiska. Szczególnie dolna część rośliny lubi cień. Kwiaty natomiast potrzebują słońca. Lilie stanowią piękne urozmaicenie w małych zagajnikach i wśród niskich iglaków. Mogą rosnąć przez wiele lat w tym samym miejscu i nie trzeba na zimę chować ich do domu.

Lilie można łatwo rozmnażać. Np. poprzez dzielenie cebulek. Przetnij wyrośniętą cebulkę pionowo na pół. Obie połówki musisz następnie odkazić. Użyj do tego rozdrobnionego węgla drzewnego (np. do grilla). Wystarczy, że połówki cebulki zanurzysz w nim rozciętą stroną. Gdy połówki cebul się podsuszą, wsadź obie do ziemi – i w ten oto sposób uzyskałeś dwie lilie z jednej.

Innym sposobem rozmnażania lilii jest użycie cebul potomnych. Lilie, podobnie jak wiele innych roślin cebulowych, również wytwarzają nowe cebulki. Niektóre odmiany lilii nie tworzą cebulek podziemnych, lecz na pachwinach łodyg. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ małe cebulki można łatwo zerwać z kwitnącej rośliny.

Dzięki nadziemnym cebulkom potomnym lilie mogą „wędrować”. Po porze kwitnienia łodyga żółknie, kwiat się przewraca, a cebulki znajdują sobie nowe miejsce do wzrostu. W ten sposób przyroda sprawia, że niektóre rośliny nie rozmnażają się wyłącznie przez nasiona i nie są na stałe związane z jednym stanowiskiem.

Mniej wymagające od lilii są tzw. liliowce. Są to rośliny charakteryzujące się przeróżnymi barwami, których kwiaty zwykle otwierają się tylko na jeden dzień. W zamian za to ciągle rosną nowe. Gdy liliowce przyjmą się już w danym miejscu, nie sprawiają żadnych kłopotów pielęgnacyjnych. Jedynym problemem może być to, że bardzo chętnie się rozrastają, zajmując całe rabatki. Liliowce można sadzić w cienistych miejscach, wówczas jednak wyrastają bardzo wysoko i tworzą mniej kwiatów. Liliowce rozmnażają się dość łatwo poprzez podział kłącza na jesień lub wiosnę.

Kwitnące mieczyki

11. Mieczyki

Mieczyki lubią słoneczne stanowiska i potrzebują przepuszczalnej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Te piękne, kwitnące latem rośliny, które pochodzą z południowej Afryki, bardzo nie lubią natomiast cienistego i mokrego podłoża.

Bulwy możesz sadzić w spulchnionej glebie od końca kwietnia. Ponieważ duże mieczyki sadzi się na głębokość ok. 15 do 20 cm, niestraszne im są kwietniowe przymrozki. Ciężką, mokrą glebę powinieneś porządnie przekopać i spulchnić kompostem lub ziemią liściową. Kompostem można również ulepszyć zbyt piaszczystą i wapienną glebę. W następnym roku powinieneś posadzić mieczyki w innym miejscu, ponieważ wydzielają substancje hamujące wzrost roślin własnej odmiany.

Zanim wsadzisz bulwy do ziemi, zostaw je na kilka dni na świeżym powietrzu, aby mogły się do niego przyzwyczaić. Jest to szczególnie ważne, gdy całą zimę przechowywane były w zatęchłej piwnicy. Jest to również dobry moment, aby dokładnie przyjrzeć się bulwom. W tym celu usuń zewnętrzną, brązową łuskę, która zakrywa ewentualne uszkodzenia. Gnijące miejsca cebulki możesz delikatnie wyciąć i pozostawić ją, aby podeschła. Dopiero teraz możesz wsadzić bulwy w ziemię. Duże bulwy sadzi się na głębokość ok. 15 do 20 cm, małe od 5 do 10 cm.

Mieczyki szczególnie korzystnie prezentują się wśród wysokich traw ozdobnych, które nie tylko tworzą z długimi łodygami tych roślin harmonijną całość, ale stanowią dla nich również dodatkowe podparcie. Jeśli posadzisz mieczyki w równych grządkach, nie będą prezentowały się zbyt okazale. Po porze kwitnienia odetnij wiechy. Bulwy z liśćmi pozostaw w ziemi do momentu, w którym liście obumrą. Jesienią wykop mieczyki z ziemi i odetnij suche liście. Jeśli nie ma mrozów, bulwy możesz przechowywać w suchym miejscu w ogrodzie, aż dojrzeją. Zanim przeniesiesz je na zimę do piwnicy, dokładnie je oczyść i wytnij zgniłe miejsca.

Mieczyki nie są odporne na wiatr i szybko się łamią. Jeśli masz dużą rabatkę i nie chcesz, aby rośliny rosły bezładnie lub szybko się łamały, posadź je głębiej w ziemię. Ponadto nad świeżo posadzoną rabatką możesz rozłożyć siatkę, która będzie podparciem dla wschodzących roślin. Może to być np. siatka na klatki do królików o dużych oczkach lub siatka leśna. Po bokach rabatki wbij słupki o wysokości ok. 50 cm w odstępach 1,5 m. Do słupków przymocuj siatkę. Rośliny będą rosnąć przez oczka siatki, a równocześnie będą zabezpieczone przed działaniem wiatru.

dalie-2

12. Dalie

Gdy jesienią piękno letnich kwiatów powoli zamiera, pojawiają się cudowne, wielobarwne dalie. Z pewnością znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory, ponieważ rośliny te dostępne są w kilkuset różnych odmianach o najprzeróżniejszych barwach.

Dalie sadź wiosną, ale pamiętaj o tym, aby zrobić to po zimnych ogrodnikach. Masz do wyboru dwie metody: zasadzić kupione rośliny albo przezimowane bulwy z własnego ogrodu.
Aby dalie kontenerowe były bardziej gęste, przytnij je. W tym celu odetnij wierzchołek pędu, gdy dwie pary liści są już odpowiednio wyrośnięte. Jeśli chcesz uzyskać szczególnie duże kwiaty, powinieneś później regularnie usuwać pąki boczne.

Dalie potrzebują do prawidłowego wzrostu spulchnionej i wolnej od chwastów gleby i preferują stanowiska słoneczne. Miejsce sadzenia dalii może być również półcieniste, ale pamiętaj o tym, że w takich miejscach rośliny są zwykle wyższe, ponieważ szukają słońca. Niektóre odmiany szczególnie szybko się rozrastają. Dlatego szukając dla nich odpowiedniego stanowiska, musisz wziąć pod uwagę wiatr oraz inne czynniki mogące mieć wpływ na ich rozwój. Im wyższe wyrosną dalie, tym łatwiej łamią się pod naporem wiatru i innych czynników atmosferycznych lub uszkadzane są przez obecne w ogrodzie zwierzęta. Wybierz dla tych wspaniałych jesiennych roślin miejsce, w którym będą przynajmniej trochę osłonięte od wiatru, np. w zagajniku, przy płocie lub po stronie odwietrznej budynku.

Do sadzenia dalii nie nadają się natomiast stanowiska pod drzewami, które pozbawiają je nie tylko tak ważnego dla nich słońca, ale również wartości odżywczych. Tych ostatnich dalie potrzebują w naprawdę dużych ilościach. Dlatego pamiętaj o tym, aby regularnie je nawozić. Ważna uwaga: jeśli długo chcesz cieszyć się tymi roślinami i masz zamiar przez długie lata sadzić je wciąż na nowo, nie używaj w trakcie ich fazy wzrostu nawozów azotowych. Wprawdzie rośliny wystrzeliłyby wówczas w górę i wypuściłyby dużo nowych liści, ale podłoże i zdolności bulw do zimowania bardzo mocno by na tym ucierpiały.

Ponieważ rośliny te pochodzą z Meksyku i są przyzwyczajone do ciepłego klimatu, bardzo źle znoszą niskie temperatury. Późną jesienią, wraz z pierwszą zimną nocą, kończy się pora ich kwitnienia. Wtedy odetnij łodygi i kwiaty 5 cm nad ziemią. Bulwy pozostaw w ziemi, aby mogły dojrzeć. Dopiero bezpośrednio przed nadejściem dużych mrozów wykop je z ziemi i delikatnie oczyść z przylegającej do nich gleby. Bulwy dalii możesz przechowywać w miejscach przewiewnych, ale zabezpieczonych przed mrozem. Jeśli chcesz wykorzystać je w kolejnym sezonie ogrodniczym, warto pozaznaczać, jakiego koloru są ich kwiaty. Przez zimę najlepiej przechowywać je w pudłach lub skrzynkach pod warstwą piasku, w ciemnych pomieszczeniach przy temperaturze ok. 5 do 8°C. W pomieszczeniach tych temperatura nie może spadać poniżej zera.

Rośliny bulwiaste i cebulowe stanowią kolorowe uzupełnienie innych bylin i roślin zielnych rosnących w Twoim ogrodzie. Ich uprawa wymaga jednak pewnego planowania oraz wiedzy na temat pór sadzenia i kwitnienia. Zainspiruj się roślinami dostępnymi w dziale „OBI Ogród“.

Do góry