Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Szklarnia

Gewächshaus-Berater

Szklarnia otwiera w ogrodzie zupełnie nowe możliwości. Wiosną wykorzystuje się ją do uprawy warzyw i kwiatów. Latem można w niej sadzić ciepłolubne odmiany pomidorów, bakłażanów i papryki. Jeśli szklarnia jest dodatkowo ocieplana, można przezimować w niej kwiaty i inne rośliny doniczkowe, a nawet przez cały rok uprawiać warzywa. 

Można spotkać szklarnie wolnostojące lub takie, które budowane są przy garażu czy też przy ścianie domu. Ich kształt nie musi być zawsze prostokątny. Coraz częściej spotyka się szklarnie pawilony ogrodowe, które są szczególnie atrakcyjne i nadają ogrodowi ciekawego charakteru. Przy wejściu do szklarni idealnie sprawdzą się inspekty czy skrzynie nakryte folią. W dalszej części poradnika przedstawiamy najważniejsze typy szklarni i podpowiadamy na co powinieneś zwrócić uwagę przed rozpoczęciem jej budowy.

1. Szklarnia wolnostojąca 2. Szklarnia przydomowa
3. Szklarnia pawilon 4. Skrzynki z folią
5. Inspekty 6. Wyposażenie - okna
7. Wyposażenie - drzwi 8. Akcesoria – regały i stoły na rośliny
9. Checklista
Freistehendes Gewächshaus

1. Szklarnia wolnostojąca

Szklarnia wolnostojąca zapewnia dużą elastyczność, dodatkowo ma szereg innych zalet. Wysokie ścianki umożliwiają pracę bez konieczności schylania się, a ustawiając półkę w górnej części szklarni, zapewniamy odpowiednią ilość miejsca na długie pędy pomidorów czy ogórków. Korzystne jest także naturalne oświetlenie takiej szklarni. Im szlarnia jest większa, tym bardziej stabilne warunki w niej panują i nie występują duże wahania temperatury. 

Zalety:

 • Idealna do uprawy warzyw wczesną wiosną.
 • Jeśli jest ogrzewana, można w niej przezimować kwiaty i inne rośliny doniczkowe.
 • Wysokie ścianki umożliwiają pracę bez konieczności schylania się.
 • Dzięki sporej wysokości takiej szklarni, warunki w jej wnętrzu są wyrównywane.
 • Duże drzwi i okno dachowe zapewniają dobrą wymianę powietrza.
 • Szerokość powyżej 1,9 m umożliwia stworzenie we wnętrzu szklarni kilku grządek.
 • Jeśli szklarnia pokryta jest specjalnymi płytami z poliwęglanu, można uprawiać w niej ciepłolubne warzywa, takie jak pomidory, ogórki czy papryka.
 • Fundamenty do szklarni umożliwiają stabilną i równą budowę.

Podsumowanie: idealna do uprawy młodych roślin i do wydłużenia sezonu warzywnego. 

Przeznaczenie Wielkość
uprawa młodych roślin 6 do 9 qm
uprawa warzyw 8 do 12 qm i ścianki wyższe niż 1,5 m przy uprawie pomidorów i ogórków
przezimowanie roślin doniczkowych 10 do 12 qm
Wskazówka

Aby szklarnia bardziej współgrała z ogrodem, należy pomalować jej konstrukcję na zielono lub też poddać anodowaniu. 

Anlehnhaus

2. Szklarnia przydomowa

Szklarnia przydomowa, jak sama nazwa wskazuje, budowana jest zazwyczaj przy murach domu, garażu lub też innych budynków. Dzięki temu koszty budowy zmniejszają się o około 20%. Ponadto ściana domu dość szybko nagrzewa się i oddaje ciepło. Jeśli masz możliwość zrobienia wejścia do szklarni przez dom, może Ci ona posłużyć jako prawdziwy zimowy ogród. 

Zalety:

 • Idealna do uprawy warzyw i młodych roślin.
 • Tańsza w budowie od szklarni wolnostojącej.
 • Dzięki temu, że znajduje się blisko domu, zawsze masz pod ręką świeże zioła i warzywa. 
 • Ściana budynku nagrzewa się i oddaje ciepło, co przyczynia się do oszczędności jeśli chodzi o koszty ogrzewania nawet o około 20% w porównaniu do szklarni wolnostojącej.
 • Ważne: Nie zapomnij o otworze wentylacyjnym na dachu. 

Podsumowanie:  idealna do przydomowej uprawy warzyw i ziół oraz do przezimowania roślin doniczkowych.

Wskazówka

Jeśli szklarnia posiada odpowiednią szerokość, może służyć jako ogród zimowy. 

Pavillongewächshaus

3. Szklarnia pawilon

Szklarnia w formie pawilonu ogrodowego jest ze wszystkich omówionych dotąd rodzajów szklarni prawdopodobnie najbardziej atrakcyjna. Łączy w sobie wygodną altanę z możliwością uprawy w niej roślin. Aby mieć dobry widok na cały ogród, szyby szklarni powinny być wykonane z przezroczystego szkła. 

Zalety:

 • Duże okna umożliwiają świetną wymianę powietrza. 
 • Możliwość pokrycia dachu trwałymi płytami poliwęglanowymi.
 • Boki wykonane z przezroczystego szkła - zapewniają doby widok na cały ogród. 
 • Łatwe wejście do szklarni dzięki dużym, podwójnym drzwiom szklanym.

Podsumowanie: idealna jako miejsce do odpoczynku oraz jako schronienie dla delikatnych roślin w czasie lata i ostrego słońca.

Wskazówka

Zamiast inwestowania w pokrycie dachu altanki, korzystniej jest kupić pawilon ogrodowy, który daje różnorodne możliwości jego wykorzystania.

Hochbeet mit Folienhaube

4. Skrzynki z folią

Skrzynka z nakryciem to prosta i pewna metoda uprawy roślin w ich początkowej fazie. Skrzynka powinna być wyprodukowana z tworzywa sztucznego odpornego na działanie promieniowania UV, a jej optymalna wysokość to około 30 - 50 cm. Co ważne, nie posiada ona dna. Skrzynkę taką przykrywa się folią wykonaną również z tworzywa sztucznego (zatrzymuje ona ciepło) lub ze specjalnej siatki (chroni przed insektami), która przepuszcza deszcz. Jak już wspomniano, boki skrzynki wykonane są z tworzywa sztucznego, tak jak w większości prawdziwych szklarni.

Zalety

 • Idealna do wysiewu warzyw od końca marca/początku kwietnia.
 • Korzystna cena.
 • Łatwy montaż.
 • Dostępna w różnych rozmiarach.
 • Folia lub siatka chronią przez mszycami, muchówkami i innymi szkodnikami.

Podsumowanie: idealna do uprawy warzyw bez konieczności schylania się. 

Wskazówka

Dzięki temu, że skrzynki mają wysokość około 30 - 50 cm, możesz sadzić warzywa, plewić i pielęgnować je bez konieczności pochylania się. 

Frühbeete

5. Inspekty

Inspekty to idealne rozwiązanie jeśli chcesz wydłużyć okres wegetacyjny roślin. Idealnie nadają się również do hartowania młodych sadzonek, które uprawiane były na parapetach lub w szklarni. Przydatnym rozwiązaniem jest pokrycie inspektów izolującymi ciepło płytami poliwęglanowymi.

Zalety:

 • Idealne do wysadzania roślin na koniec marca/początek kwietnia. 
 • Idealne do hartowania młodych sadzonek.
 • Łatwy montaż.
 • Możliwość regulowania ścianek.
 • Ścianki przepuszczają światło, co zapewnia roślinom optymalny wzrost.
 • Kiedy rośliny zaczynają rosnąć, można odkryć dach lub zdemontować całą osłonę.

Podsumowanie: idealne do wczesnych upraw i wydłużenia okresu wegetacyjnego. 

Wskazówka

Jesienią inspekty idealnie nadają się do przechowywania warzyw korzeniowych, takich jak marchew czy rzodkiew. 

Ausstattung – Fenster

6. Wyposażenie - okna

Okna są bardzo ważne, ponieważ zapewniają one odpowiednią wentylację wewnątrz szklarni. Jeśli nie zapewnisz odpowiedniej wentylacji, w okresie letnim temperatura może szybko wzrosnąć nawet powyżej 50 °C, co z pewnością zakłóci prawidłowy wzrost roślin. 

Na co musisz uważać przed zakupem:

 • Okna powinny stanowić co najmniej 10% powierzchni ścian i dachu. 
 • Aby nie dopuścić do przegrzania wnętrza szklarni, należy zamontować co najmnej jedno okno w dachu i jedno w ściance bocznej. 
 • Uważaj nie tylko na liczbę okien, ale też na ich wielkość. 

Podsumowanie: szklarnia musi posiadać co najmniej 2 możliwie największe okna, które zapewnią odpowiednią wymianę powietrza.

Wskazówka

Automatycznie otwierane okna działają również bez prądu i można je w każdej chwili zainstalować. Otwieranie takie musi dysponować zabezpieczeniem przed gwałtownym wiatrem.

Ausstattung – Türen

7. Wyposażenie - drzwi

Drzwi umożliwiają nie tylko wejście do szklarni - w okresie letnim są obok okien źródłem wentylacji wnętrza. Im drzwi są większe i szersze, tym łatwiej przetransportować do szklarni ziemię do kwiatów, rośliny w donicach czy też narzędzia ogrodnicze. Wejście o wysokości 1,8 - 2 m jest wystarczające.

Na co musisz uważać przed zakupem:

 • Jeśli szklarnia jest dość szeroka, warto zainwestować w podwójne drzwi.
 • Drzwi rozsuwane muszą być solidnie wykonane, tak aby dobrze zamykały się nawet po kilku latach użytkowania. 
 • Jeśli drzwi są zamykane na zamek czy kłódkę, możesz przechowywać w szklarni narzędzia i maszyny ogrodnicze. 

Podsumowanie: drzwi szklarni muszą być solidnie wykonane i na tyle szerokie, aby można było bez problemu wjechać do środka taczką. 

Wskazówka

Drzwi powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości, tak aby móc wjechać do środka szklarni taczką. Dobrym rozwiązaniem są drzwi podwójne. 

Zubehör – Pflanzregal und Pflanztische

8. Akcesoria – regały i stoły na rośliny

Regały wiszące i stojące umożliwiają optymalne wykorzystanie powierzchni szklarni. W jej dolnej części uprawiać można niskie warzywa, takie jak na przykład sałatę, natomiast regały idealnie nadają się do rozstawienia na nich doniczek z ziołami czy nasionami. 

Zalety

 • Półki wiszące lub ścienne jak sama nazwa wskazuje przymocowywane są do ściany. Służą do ustawiania na nich donic z nasionami czy też odkładania narzędzi ogrodniczych.
 • Pod regałami można sadzić niskie rośliny - możliwa jest uprawa dwupiętrowa. 
 • Stół roboczy może służyć do sadzenia roślin, flancowania lub też do odkładania narzędzi. Abyś nie musiał się schylać i nie narażał się na ból pleców, stół powinien mieć około 90 - 95 cm wysokości. 

Podsumowanie: Idealny jeśli chcesz uprawiać warzywa na dwóch poziomach.

9. Checklista

Abyś nie zapomniał o niczym przed zakupem, przy zamówieniu lub porównywaniu ofert kilku producentów, przygotowaliśmy dla Ciebie listę z najważniejszymi informacjami:

 • Jak duża powinna być szklarnia?
 • Do czego chcesz wykorzystywać szklarnię? Do uprawy warzyw? Do przezimowania roślin doniczkowych?
 • Jak wysokie powinny być ścianki szklarni?
 • Ile okien powinna mieć szklarnia?
 • Czy szklarnia powinna posiadać drzwi szklane, przesuwane?
 • Jakie pokrycie dachowe należy zastosować? Płyty z poliwęglanu czy szkło?
 • Czy szklarnia powinna być ogrzewana?
 • Czy istnieje możliwość doprowadzenia wody do szklarni?
 • Czy istnieje możliwość doprowadzenia prądu do szklarni?
 • Czy istnieją fundamenty do wybudowania szklarni?
 • Czy życzysz sobie pomocy fachowców przy montażu?

Do góry